Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bağ Bozumu Şenliği Coşku İle Kutlandı

    Safranbolu Gıda,

 

 

Safranbolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin de Paydaşlığı ile Her Yıl Geleneksel Olarak Düzenlenen Bağ Bozumu Şenliği Aslanlar Kültür Merkezin de Gerçekleştirildi.

 

 

 

Bağ Bozumu Şenliği Coşku İle Kutlandı

 Şenliğe, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Vali Yardımcısı Erkan Çapar, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenlikte açılış konuşması yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin Ayvalık, hava muhalefeti nedeniyle yer değişikliğine gidildiğini belirterek, katılımın az olduğunu söyledi. Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy da, Ahilik Haftası ve Bağ Bozumu Şenliğini aynı günde kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek, “Bir memlekette eğer maddi olmayan kültür varlıklarını sahip çıkılıyor, bunlar yaşatılmaya devam ediliyorsa, o memlekette maddi kültür varlıklarının süreceğine en büyük işarettir. Bu değerleri ortaya çıkaran, manevi unsurlar yaşatıldıkça, maddi unsurlarda yaşayacaktır diye düşünüyorum.  Safranbolu’nun üç güzelinden her zaman bahsediyorum. Safranbolu lokumu, safran çiçeği ve Çavuş üzümü bugün olduğu gibi gelecekte de bugünkü verimlilik ve daha fazla verimlilik alma konusunda büyük gayretler var. Bu sene üzüm hasadımız gayet iyi, pazar payımız da gayet iyi, yağmurda yağmadı, üzümler uzun süre bağda kaldı ve pazara kaliteli üzüm indi. Ben üreticilerimizi faaliyetlerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ise, eskidende Safranbolu’da bağcılık yapıldığını belirterek, “Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan evleri, adeta açık hava müzesi havası veren yerleşkesi, doğal ve tarihi güzelliğiyle gönüllerimize ve akıllarımıza büyük iz bırakan Safranbolu yine bitkisel ürün ve üretimleriyle de gerçekten güzel bir varlığa ve üne sahip. Ülkemizde özellikle yoğun olarak yetişen safran ve ağzımızda gerçekten çok güzel bir tat bırakan lokum, son zamanlarda canlandırılmaya çalışılan ve ülke çapında büyük bir üne sahip olan çavuş üzümümüz bu değerlerden en önemlileri. İlçemiz ekolojik ve yapı itibariyle bağcılığa uyundur. Eski kayıtlara bakıldığında ilçede zamanında ciddi anlamda bağcılık yapıldığı görülmektedir. Günümüzde Safranbolu’da bin dekara yakın alanda bağcılık yapılmaktadır” diye konuştu.

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, son zamanlarda Safranbolu’nun öncülüğünde bağ kültürünün canlanmaya başladığını belirterek, şunları söyledi: “Safranbolu bu yönüyle de böylesi güzel bir olaya sosyal bir faaliyete öncülük yaptı. Tarım teşkilatımız bu işte öncülük etti, valiliğimizin de bu tip projeleri desteklediğini biliyoruz. Köylerde çocukluğumuzda bizim kahvaltımız yoktu. Sabah kahvaltısında tarhana çorbası yanında da pekmez yerdik. Bizim kahvaltımız eskiden böyleydi. Karabük dendiği zaman tarım dördüncü, beşinci plandaydı, hiç bahsedilmezdi, daha çok demir çelik ve onun ürünleri akıllara gelirdi. Birçok tarımsal ürünlerimiz dışarıdan gelirdi. Ama artık kendi tarım ürünlerimizi üretmeye görmeye başladık. Eflani’de hayvancılık canlanmaya başladı, Eskipazar’da sebzecilik başladı, Safranbolu’da da çavuş üzümümüz canlanmaya başladı. Safranbolu’da, Karabük’te tarımsal faaliyetler başladı ama arzu edilen seviyede değil. Sulanabilir alanımızın sadece yüzde 8’ini sulayabiliyoruz. İyi ürün almak istiyorsak bunun olmazsa olmazı sudur. Karabük’ün sulanabilir tarım alanlarını artırmak için 2 yıl içinde Devlet Su İşleri ile büyük projeler yaptık.”

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapılırken, yarışmaya giren çiftçilerin hepsine altın hediye edildi. Ardından; ilçede yetişen standart çeşit üzüm kategorisinde Mehmet Sağlam üçüncü olurken, Hasan Büyükbaba ikinci, Salih Şenol birinci oldu. Çavuş Üzümü kategorisinde Cevat Karadeniz üçüncü olurken, Hasan Yakupoğlu ikinci ve Hasan Yaşaroğlu ise birinci oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Vali Yardımcısı Erkan Çapar, Kaymakam Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı dr. Necdet Aksoy tarafından verildi.