Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BAKAN BERCE İÇİN GELDİ

      Tarım

 

 

 

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Karabük’e geldi.Eflani İlçesine Geçti, Ankara’ya Döndü.

 

 

 

 

BAKAN EKEN BERCE’Yİ ÖVDÜ

 

İlk önce Karabük Valiliğini ziyaret eden Bakan Eker, Valilik girişinde Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhannettin Uysal, vali yardımcıları, kaymakamlar, daire müdürleri ve iş adamları tarafından karşılandı.

AW000326

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker burada gazetecilerin dünya gündemi ile ilgili sorularını yanıtladı. Eker ayrıca ;  bütün engelleme çabalarına, bütün tuzaklara, tezgahlara, bütün saldırılara, partinin kapatılmaya çalışılmasına rağmen millete olan inançlarıyla yılmadan yorulmadan yollarına devam ettiklerini söyledi.

 

AK Parti Karabük İl Başkanlığını ziyaret eden EKER ; AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, İl Başkanı Ömer Ayar, ilçe başkanları, belde başkanları ve partililer hazır bulundu.

 

AK Parti teşkilatlarının hükümetle vatandaş arasında köprü oluşturduğunu kaydeden Bakan Eker, “Türkiye’de son 12 yıl içerisinde 14 Ağustos 2001 tarihinden buyana hiçbir şey ondan önceki gibi değil, Türkiye hem iktisadi manada, hem alt yapısını geliştirmesi manasında, dünyanın ve bölgesinin parlayan yıldızı. Türkiye ekonomisini de, siyasetini de, kurumsal yapısını da, demokratikleşmesini de, sivilleşmesini de son 12 yıl içerisinde olağan üstü geliştirdi. Bu neyle oldu? AK Parti ile oldu. Yani AK Parti’nin seçtirdiği TBMM gurubu, bu meclis gurubunun desteklediği AK Parti hükümeti ve AK Parti’nin çok kıymetli genel Başkanı ve Başbakanımız liderimiz, bütün AK Parti ailesi Türkiye’ye hizmet yolunda yolunu devam ediyor. Vatandaşlarımızın istekleri, talepleri, teklifleri her neyse bunları alıyor, teşkilatlarımız aracılığıyla genel merkezimize, yetkili kurumlarımıza, oradan meclis kurumumuza, oradan Bakanlar Kuruluna icraata dönüştürülecek şekilde bunlar milletimize tekrar yansıyor. AK Parti teşkilatları 12 senedir böyle bir köprü kurmuş durumda. Bütün engelleme çabalarına, bütün tuzaklara, tezgahlara, bütün saldırılara, bütün çirkin muhalefet örneklerine rağmen, işte çetelerin, organizasyonların, bir takım gayri meşru teşebbüslerine varıncaya kadar partimiz aleyhine karşı bir çok hukuk dışı engelleme yapılmasına, yapılmaya çalışılmasına, partimiz kapatılmaya çalışılmasına rağmen biz milletimize olan inançla yılmadan yorulmadan yolumuza devam ettik ve hizmet yolunda parti olarak 12 yılımızı tamamladık” dedi.

 

Gezi parkı olaylarına da değinen Bakan Eker, şunları söyledi: “Türkiye ekonomisini güçlendirirken, bölgesinde ve dünyada artık doğru görmediği bir şeyi ‘bu doğru değildir’ diyebilen bir ülkeye geldikçe de bundan rahatsızlık duyanlarda oluyor. Geçen Mayıs ayından itibaren Türkiye IMF ile borçlarını kapattığı anda, Türkiye Mayıs ayında çok büyük yatırımlara imza atmaya başlar başlamaz bir takım karanlık güçler, bir takım organizasyonlar, bir takım maalesef saldırılarla hükümetimizi partimizi zayıflatma yolunda bir takım çabalara girdiler.”

 

2014 yılında yapılacak olan seçimlerle ilgili AK Parti teşkilatlarının daha fazla çalışması gerektiğini belirten Bakan Eker;   “2014 yılı Türkiye için önemli, partimiz için önemli, bugüne kadar AK Parti girdiği bütün genel, yerel seçimlerde, milletvekili seçimlerinde iki tane milletimizin önüne referandum sandığı konduğunda bunların hepsinde AK Parti’nin önerisi, AK Partinin tezi, programı, önerisi ne ise milletimiz en çok ona destek verdi. 2014’de önümüzde iki tane daha seçim var. Genel yerel seçimler Mart ayında, ikincisi cumhurbaşkanlığı seçimi, bu defa cumhurbaşkanlığı seçimi öncekilerden farklı olarak meclis tarafından değil, doğrudan halk tarafından gerçekleştirilecek, seçilecek. Onun için AK Parti teşkilatları bu seçimde her zaman olduğu gibi, her zamankinden büyük gayretle burada teşkilatlarımız kendilerini ortaya koyacak. Karabük’te il ve ilçelerinde belediye seçimlerinde AK Parti’ye yakışır en güzel neticeyi alacak.” Dedi.

 

Mehdi Eker, Türkiye’de tarım yapılabilecek arazilerin parçalana parçalana halı kadar olduğunu belirterek, Meclis Genel Kurulu’na kanun tasarısı gönderdiklerini açıklayarak , Parti il başkanlığından EFLANİ ilçesine geçti.

 

Eflani ilçesinde 2011 yılında kurulan Beraberce Tarım Geliştiren İşletmeler A.Ş. (BERCE) açılış programına katılan Bakan Eker’e , Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, İlçe Kaymakamı Tolga Özdemir, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar eşlik etti.

 

Eker burada yaptığı konuşmada şöyle dedi.  “Eflani’de olmak, Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesinde olmak güzel,  ama daha da önemlisi şu; Türkiye’de uzunca bir süre belirli bir faaliyet düzeyine ulaşmış, tarım gıda alanında faaliyet gösteren gurup burada çok övgüye değer ve desteklenmesi gereken önemli bir proje başlattı. Ben projeyi ilk duyduğumda doğrusu heyecanlandım. İlk fırsatta yerinde görmeyi tercih ettim. Türkiye’nin elbette dünya tarımında önemli bir yere geldiği muhakkak, biz tarımı stratejik bir değerlendirmeye tabi tuttuk, stratejik planı hazırladık ve devraldığımız noktaya göre ilave 40 milyar dolar tarım hasılatını artırdık. Bizim en büyük sorunumuz şu; Türkiye’de ortalama 60 dönüm civarında olan tarımsal arazi büyüklüğü, 3 milyon 100 bin çiftçi arazi sahibi, 60 dönüm büyüklüğündeki bir işletme 10 parçadan oluyor. İngiliz’i ile Alman’ıyla nasıl rekabet edeceksin? Buna nasıl dayanacaksın? Mesele bu, bölüne bölüne bu hale geldik, parçalana parçalana bu hale geldik, buna karşı tedbirler aldık, bizim aldığımız tedbirle 7 yıl içerisinde 20 dönümün altına bölünemiyor, buda yeterli değil. Çünkü ABD’de ortalama işletme büyüklüğü bin 810’dur, İngiltere’de 457 dönüm, Fransa’da 430 dönüm, Almanya’da 420, İspanya’da 240 dönüm, Türkiye’de 60 dönüm, o da 10 parça. Son 20 yıl içerisinde bu şekilde bölüne bölüne halı büyüklüğüne kadar küçülmüş araziyle üreticide, köylüde baş edemiyor bırakıp gidiyor, şehre göç ediyor. Onun getirdiği başka sorunlar var. Ama en büyük sorunda Türkiye kullanabileceği, üretim yapabileceği araziyi kullanamaz hale gelir, 20 milyon dönüm arazi Türkiye’de bu şekilde aşırı parçalanmadan dolayı kullanamıyor. Sahibi var ama kimse işlemiyor. Neden babadan kalmış ama ‘karnımı doyurmuyor’ diye bırakıp şehre gidiyor. Kardeşini devretmiyor, amcasına, halasına, mirasçılara devretmiyor, kendi de işletmiyor arazi orda kalıyor. Meclis Genel Kuruluna kanun tasarısı gönderdik, Meclis açıldığında Ekim’de Genel Kurula gelecek. Eğer Türkiye 21. yüzyılda dünyanın yine büyük tarım gücü olacaksa bu kanunu çıkarması lazım. Hiç başka yolu yok. Türkiye’de eğer torunlarımız, çocuklarımız tarım yapacaksa bu kanunun çıkması lazım”
Konuşmanın ardından Bakan Eker ve beraberindekiler BERCE tesislerinin açılışını gerçekleştirerek, tesis içerisinde incelemelerde bulundu.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO