Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BAŞBAKAN FİLYOS LİMANI İÇİN MÜJDE VERDİ

    Başbakan Recep

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Karabük TSO Başkanı Sedat NAMAL ‘ın katıldığı programda   21 oda ve borsa başkanları ile özel sektör temsilcilerinin  ikili iş forumlarına devam ediyorlar..

 

TSO BAŞKANI NAMAL KENDİ ÖZEL KOLEKSİYONUNDAN,

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A

 CUMHURİYETİN İLK PARASINI HEDİYE ETTİ.

BAŞBAKAN FİLYOS LİMANI İÇİN MÜJDE VERDİ.

 

Karabük TSO Başkanı Sedat Namal, gezi esnasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Karabük ticareti ve sanayi hakkında bilgiler verirken Başbakan Erdoğan’a kendi özel para koleksiyonundan Türkiye Cumhuriyetinin ilk parasını hediye etti.

 

recep bey8Sedat Namal “Sayın Başbakan ile Finlandiya, İsveç ve Polonya ziyaretlerimiz sürüyor. Sayın Başbakanımızla görüştüm ve Filyos Liman projesinin durumu hakkında bilgiler alma imkanım oldu. Sayın Başbakanımız Filyos Liman projesinde olumlu gelişmelerin olduğunu ve kısa süre içerisinde ihalenin yapılacağını ifade etti” dedi.

 

Helsinki’de gerçekleştirilen, Türkiye – Finlandiya İş Forumu’nda konuşan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Finlandiya arasındaki ekonomik ilişkilerin, iki ülke ekonomilerinin hak ettiği noktada olmadığını söyleyerek, Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.

19054-6

 

Türk iş dünyası olarak, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefi doğrultusunda çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “ Bu bağlamda, ülke olarak çok önemli gelişmeler kaydettik. Ekonomide istikrarı sağladık. Avrupa küresel krizde küçülürken, biz büyüme rekorları kırdık. Yatırım ortamını iyileştirdik, bürokrasiyi en aza indirerek yabancı yatırımcının önündeki engelleri kaldırdık. Kişi başına gelirimizi son 10 yılda 3 kat artırdık. 200’den fazla ülkeye 20 binin üzerinde mal satabilen bir sanayi ülkesi haline geldik. Bunlar hayata geçirdiklerimizden sadece birkaçı. Gerçekleştirdiğimiz ekonomik dönüşümle 155 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeli yakaladık” dedi.

 

“Birbirine rakip olan değil, birbirini tamamlayan üretim yapılarına sahip iki ülkeyiz” diyen TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Eğer fırsatları iyi değerlendirirsek, iki ülke olarak Avrupa’da yeni bir büyüme hikâyesi yazabileceğimize inanıyorum. Ticaretin yanı sıra yatırımlar alanında da ciddi bir potansiyel olduğu kanaatindeyim. Türkiye, son 10 yılda 123 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekti. Finlandiya iş dünyası da bu dönemde Türkiye’ye 5 milyar dolar yatırım yaptı. Ama bunun çok daha fazlasını yapabiliriz.Huzurlarınızda Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum. Gelin birlikte yüksek teknoloji ve bilişim sektörlerinde ortak projeler geliştirelim. 21.yüzyılın örnek ortaklıklarını kuralım.Çünkü, Türkiye, Finlandiyalı iş adamları için gelişen ekonomisi ve konumu itibariyle, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’yı kapsayan yaklaşık 1 milyarlık bir pazara açılan kapıdır. 

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri anlatarak, Türkiye’nin yabancı yatırımcı çeken ülkelerin başında yer aldığını söyledi.

2009’dan bu yana Avrupa’da 6 milyar kişinin işini kaybettiğini, Türkiye’nin ise tarihindeki en düşük işsizlik seviyelerini yakaladığını belirten Çağlayan, Türkiye’nin kriz dönemlerinde dahi en fazla doğrudan yabancı yatırımcı çeken ülkeler arasında yer aldığını belirtti.