Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BAŞBAKAN YİNE ÖVDÜ

  Karabük Üniversitesi Raylı

 

MANSETT
Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği ve Ray Testleri hakkında bir değerlendirme yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal: “İlk kez 2011-2012 eğitim öğretim yılında 99 öğrencisi ile eğitim öğretime başlayan Türkiye’nin ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünün bugün 527 öğrencisi bulunmaktadır.” dedi

 kbu-35bin-ogrenci-tercihi

Sanayi-Üniversite işbirliğinin en güzel örneğine sahip olan Karabük Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile birlikte yürütülecek çalışmalar ile raylı sistemler alanında ülkemizin lokomotifi olacak ve ülkemizde hatta dünyada bu alanda merkez haline gelecek.
Türkiye’de ilk ve tek Demir Çelik Enstitüsü de kurulduğunu belirten Rektör Uysal ; ” Binası KARDEMİR AŞ. tarafından çelik konstrüksiyon olarak yapılan ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından da önemli ölçüde desteklenen enstitümüzün cihazlarını uluslararası yaptığımız ihale ile temin ettik, cihazların kurulumu gerçekleştirildi ve kullanıcılarına eğitimleri de tamamlanmak üzeredir.” dedi..

 
Rektör Uysal ; “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ev sahipliğinde ATO Congresium’da düzenlenen ‘2023’e 10 Kala Orta ve Yüksek Teknolojili Ürünlerde Avrasyanın Üretim Üssü Türkiye’ temalı 3. Sanayi Şurası’ndaki konuşmasında Ülkemizde hızlı trene yapılan yatırımlardan bahsederken Üniversitemizde Türkiye’de ilk ve tek olan Raylı Sistemler Mühendisliği bölümüne dikkat çekerek: “Devlet Demiryolları, Karabük Üniversitesi ve KARDEMİR arasında KARDEMİR’de uzun ömürlü ray üretimi, üniversite sahasında test edilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın da teknik destek sağlaması konusunda işbirliği kararı alındı. Bu kapsamda Karabük Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü açıldı. Sadece bu örnek bile Türkiye’de bütün kurumların bir zihniyet devrimi yaşadığını sorunlara çok farklı bir perspektifle yaklaştığımızı geleceğin adımlarını şimdiden attığımız açıkça gösteriyor.”diyerek bizleride onurlandırmıştır. Bugün gelinen noktada asla bilinenleri tekrar etmeyen Karabük Üniversitesi, 2010 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünü açarak Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi geleceğin adımlarını atmış oldu.” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO