Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BEKLENEN SEÇİM SONUÇLARI

Ülke genelinde bakarsanız “boş

Ülke genelinde bakarsanız “boş tencerenin deviremeyeceği iktidar olmaz” atasözünden yola çıkarak ‘Emekliler’ başta olmak üzere ülkenin orta direği mevcut merkezi yönetime SARI kart göstermiştir…

Bu kaçınılmaz sonuçtu… Ama Eşyanın tabiatına aykırı bir kentte var bu ülkede…

KARABÜK… ;-))

Ülkenin bu görünen durumuna göre, bu ekonomik duruma ve her şeyden öte Emekliler üzerinden üretilen politikalarına rağmen,

Ak partinin genç dinamik adayına güven duyulmuş ve şehrin yeni ‘şehri emini’ olmasına karar vermiştir..  Bu başlı başına sosyolojik olarak değerlendirilmesi  gereken, bir konu…

Karabük kent merkezinde ve ilçelerinin biri haricinde CUMHUR İttifakı birbiri ile yarıştı..? Dünya miras kenti SAFRANBOLU’DA ise Mimar Elif KÖSE  farkı ile CHP yarışı yine önde tamamladı ki haftalar önce bu sonuç geliyorum diyordu..

Karabük için ‘Eşyanın tabiatına aykırı kent’ dedik… Neden dedik, 31 mart akşamı seçim sonuçları bir bir açıklanmaya başlayınca anlaşıldı sanırım.

Üç dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Ak partili İbrahim Ertuğrul gibi yine 3.dönem için yola çıkan Yenice MHP Başkanı Zeki Çaylı ile Eskipazar’da ‘BAŞKANLIKLARIN’ el değiştireceği adeta görünen köy kılavuz istemez gibiydi ilçelerde..

Merkez de ise dördüncü dönemi zorlayan Rafet Vergili, Türkiye’nin en genç Belediye Başkanı olmaya aday Özkan Çetinkaya karşısında çok kolay olmayan bir seçim yarışına girmişti..

Karabük Gündem’in Şubat ayı başında yaptığı anketlerde AK parti açık ara öndeydi… Mart ayı ortalarında ise Vergili’nin büyük bir seçim kampanyası sonunda durum eşitlenir gibi görünse de  CUMHUR İttifak ortakları arasında ibre Özkan Çetinkaya’dan yana ağır basıyordu..

Seçim akşamı  Karabük Şirinevler mahallesi  başta olmak üzere önemli 2-3 mahallede seçmen “ Vergili ’ye biz verdik Başkanlığı, Biz Alırız” mesajı verdi resmen…Netice de üç dönem önce Ak partinin elinden aldığı Karabük Belediye Başkanlığını, MHP Vergili ile  bu dönem tekrar Ak partiye teslim etti..

Şimdi Özkan Çetinkaya’yı zorlu bir 5 yıl bekliyor. Kolay değil..

Ha. Bu arada merkez de 15 bine yakın oyu olan CHP de ise tam bir hayal kırıklığı var… Türkiye de oylarını her yerde artıran CHP Karabük’te geriletti…

Hem de ne gerileme ..Şimdi kimse “Seçmen bize uyarı verdi önümüze bakacağız” denmesin…CHP liler bence dönüp aynaya bir baksınlar..

Ve,

Karabük İYİ partililer… Safranbolu’da hata üstüne hata yaparak akıl tutulması yaşayanlar… Karabük’te hayal kurup hayallerinin altında kalanlar… Bence sizlerde aynaya bakın ‘Biz neredeyiz neden hatalıyız” diyerek, GEREKENİ yapmalısınız…

Sonuç olarak,

Karabük ve ilçelerin çoğunda, TÜRKİYE seçmeni gibi düşünmedi. Merkezi İktidardan yana oy kullandılar.. Dolayısı ile yeni Belediye Başkanı olan isimler, şimdi mercek altında olacak…Bu bir-iki ayda çok önemli yarınlar için neler yapılacak hepimize ip ucu bırakacak..

AK PARTİ VE ÖZKAN ÇETİNKAYA

Türkiye’nin en genç ve dinamik bir Belediye Başkanı seçildi Karabük’te.. Partisi ülke genelinde 2.oldu  ancak Karabük’te Özkan Çetinkaya ismine yönelme oldu. Bunu seçim sonuçları tüm ülkede açıklanırken Karabük’te net gördük.

Fark Özkan Çetinkaya ile oldu.

Ak parti İl Yönetimleri 3 dönemdir Rafet Vergili ’ye kaptırdıkları Belediyeyi nasıl alacaklarının stratejileri yaptılar durdular.  Hüseyin Erer ile Mehmet Ceylan ile sonra Prof.dr Burhanettin Uysal ile yarışa girildi ve o dönemlerde  yapılan stratejik hatalar sonucu kaybettiler.

Üstelik bu üç dönemde Ak parti Türkiye’de hep yükselişteydi.

Bu önem farklı strateji uygulandı.. Özkan Çetinkaya etrafında kenetlendi Ak partililer, Milletvekilleri, İl Başkanı ve yöneticileri hep arkasında kaldı. Yanında durdular. Beraber yürüdüler..

Ancak bu sefer de tüm Türkiye de gerileyen Ak parti Karabük’te zirve yaptı..

22 Yıldır ülkenin birinci partisi olan ve bu seçimlerde 2.parti konumuna düşen AK parti Karabük merkez de Yenice de ve Eskipazar’da MHP de bulunan Belediye Başkanlıklarını geri alarak Karabük genelinde 1. Parti oldu..

Bu tesadüf müdür?

Hayır… Milletvekillinden, İl Yöneticilerine, Başkanından, Parti üyelerine kadar tüm AK partililerin kendilerine güvenmeleri, inanmaları ve birbirlerini satmamaları sonucunda ulaşılan bir başarıdır bu..

Siyasi-ekonomik politikaları bir yana bu konuda Ak partide ki duruşu herkesin görmesi lazım..

SAFRANBOLU’DA  MİMAR ELİF KÖSE VE CHP

Karabük merkez ve 5 ilçesinde Başkanlık makamı değişmeyen tek yer SAFRANBOLU oldu. Onun Mimarı da kim ne derse desin Mimar ELİF Köse oldu..

Safranbolular Elif Köse’yi sevdi, O Safranbolu’yu..

Sanırım 3.dönemide bugünden garantiledi..

Tüm Türkiye de yükselen CHP anlayışı,  Safranbolu’da Elif Köse ile yükselişine devam etti ama KARABÜK genelinde adeta hüsran yaşadı.

Karabük merkez ve Yenice ‘de CHP nin aldığı oy oranları trajikomik. Üstelik tüm ülkede bu yükseliş varken… Üstelik Safranbolu’da başarılı bir Belediyecilik örneği varken Eskipazar da aday çıkartamamak, Karabük’te adaylık süreci öncesi aday beğenmeyerek farklı isimlere yönelip sonradan aynı adayı çıkartmak, çıkan aday arkasında durmayıp seçimi kazanamayız egosu yaratmak, netice de Yenice de 800 oy alarak hüsran yaşarken Karabük’te 6 bin oyu zor almak?

CHP Genel merkezi üç maymunu oynar mı, oynamaz mı bilemeyiz ama iyi ki Safranbolu Belediyesi var diye 5 vakte 3 vakit ekleyip günde 8 vakit namaz kılmalılar

Aslında Karabük’te CHP sini sil baştan tasarımlamak için birilerinin kolları, yalancıktan gösteriş olsun diye değil, gerçekten sıvaması gerekir…

Ha bu arada iyiki ELİF KÖSE var diyerek de dua etmeyi unutmadan…

RAFET VERGİLİ  VE  MHP

Karabük merkez de MHP oyu nereden bakarsanız bakın 11-12 bini geçmez…

Ama bu oy oranını 3 dönemdir 20 bin barajına taşıyan isimdir Rafet Vergili..

Bu dönem genç dinamik bir İl başkanı Cenk Gedikoğlu ile daha da güçlenmişti MHP ancak Karabük’te sanki MHP içinden de bazı guruplar elini çekti Vergili ’den…

Birde 200 evlerde ki sonuçlara bakılırsa CHP den destek gelmedi bu seçimlerde..

Yeniden Refaha çok oy kaptırdı  Başkan Vergili ve 3 dönemlik Başkanlık serüvenine son verildi.

İyi bir iş adamı olarak o yoluna devam edecek artık, MHP de genç isimler ile yoluna devam edecek görünen o.

YENİDEN REFAH

Karabük’te 40 bin oy alır, Belediye Başkanlığına tek aday gibi çok çarpıcı ama hayal ürünü iddialar ile yarıştılar Karabük’te..

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve sağ/muhafazakar seçmenin içinden AK parti ve MHP den kaçanlara yuva oldular..

Hepsi bu..

Karabük’te yanlış/eksik politikaları daha iyi sonuç almalarına mani oldu…Bakmayın 13 bin dolayında oy aldığına bu atmosferi her zaman yakalayamaz YRP…

Ha yine de 3.parti oldular Karabük’te CHP nin önüne geçerek de başarılı oldu gibi göründüler..

Ancak, doğru tespitleri gözden kaçırmamak lazım..

İYİ PARTİ VE HÜSRAN

Tam bir hüsran partisi oldu İYİ parti ülke genelinde ve KARABÜK’TE..

Safranbolu da komedi gibi, sanatçı Hakan Peker ile yola çıktılar. Hakan Peker Safranbolu’yu bilmez, Karabük’ü bilmez eyvallah ama birde yanına buranın huyunu suyunu bilmeyen danışman tipler verdiler hepten gerdiler ortalığı..

Hüsranın babasını yaşadılar Karabük’te ve Safranbolu da ama görünen Köy kılavuz istemezdi ki..

Biz Ocak ayı ortalarında yazdık yazık edecekler İYİ partiye diye…

İl Yönetimi dağılmış, ilçe yönetimleri dağılmış, aday bulmakta geç kalınmış, sonra itele kakala bir aday kurban olarak seçilmiş..?

Yazık ettiler çok yazık İyi partiye..

Web Tasarım & SEO: Best4SEO