Biometrik Kayıt Şart..

Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 15:26

Karabük Valiliği uyararak Vatandaşa,  “henüz kayıt altına alınmamış olduğu tespit edilen ya da bu yönde duyum alınan ilimizdeki yabancıların kayıt altına alınması için ivedilikle kolluk kuvvetlerine bildirin” Diyor

klbk

Ülkelerinde meydana gelen iç karışıklıklar nedeniyle başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden, ülkemize çok sayıda yabancı girişi olmuştur. Kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, ülkemize giriş yapan yabancıların sağlık, eğitim, sosyal yardım gibi hizmetlere erişimlerinin sağlanması ve biometrik olarak kayıt altına alınmaları hayati önem arz etmektedir.

Ülkemizin yaşadığı bu sürece paralel olarak ilimizde de özellikle Irak ve Afganistan başta olmak üzere farklı ülkelerden gelmiş yabancılar yaşamaktadır. Ülkemize gelen yabancıların öncelikle gönderildikleri illerin Emniyet Yabancılar Şube Müdürlüğüne müracaat ederek kayıt altına alınmaları gerekmektedir.

İl Emniyet Müdürlüklerince biometrik kayıtları yapılan yabancılara üzerinde kimlik numaraları veya şahıs numaraları yazılı fotoğraflı “Yabancı Kimlik Kartı” veya “Yabancı Tanıtma Kartı” düzenlenmekte ya da başvuruda yoğunluk olması durumunda imzalı “Randevu Belgesi” düzenlenmektedir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığının genelgeleri ile

  • Hizmet almak üzere iletişim kurdukları kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler ve muhtarlıklar gibi tüm kamu kurumlarına müracaat eden veya bu kurumlar tarafından tespit edilenlerden kayıt işlemlerini tamamlamadıkları anlaşılanların kayıt işlerinden sorumlu İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü ile ivedilikle irtibata geçilerek bildirilmesinin
  • Kayıt altına alınmayan yabancıların tespiti amacıyla kolluk görevlileri tarafından denetimlerin arttırılmasının
  • Acil sağlık hizmetleri hariç olmak üzere kayıt işlemlerini tamamlamayan yabancılara sağlık, eğitim, sosyal yardım, vb. hizmetlerin verilmemesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir.

Konunun hassasiyetine binaen henüz kayıt altına alınmamış olduğu tespit edilen ya da bu yönde duyum alınan ilimizdeki yabancıların kayıt altına alınması için ivedilikle kolluk kuvvetlerine bildiriminin sağlanması hususu kamuoyunun bilgilerine önemle arz olunur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.