Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CAN ÇEKİŞEN YEREL BASINA SON DARBE; TASARRUF TEDBİRLERİ İLE KOMADA….

Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf

Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf tedbirleri yerel basına yine bir darbe vurdu, yerel gazeteler, zor günlere yelken açtı..

Karabük AGSYD Şube  Başkanı Semih Gulen, İktidarın bu konuda geri adım atmasını bekliyoruz, ilgili maddenin gözden geçirilmesi farklı  düzeltme kararları alınmasını gerekir, aksi takdirde Anadolu basını komaya girer ve medya diye bir olgu kalmaz” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası Resmi Gazete’de yayımlanan “tasarruf tedbirleri genelgesi”, yerel basına vurulan darbe olarak yorumlanırken, hedefin farklı olduğu ancak faturanın gazetelere kesilmek istendiğini belirtiliyor..

Tasarruf Tedbirleri gerekçesi ile Yerel basın aboneliklerinin iptalleri sonrası TGF, Konfederasyonlar, Basın Konseyi ve Gazeteciler Cemiyetleri ile AGSYD Türkiye de ki örgütleri harekete geçti.

Tek gelir kalemi neredeyse kamu kurum ve kuruluşlarının abonelikleri ve verdikleri ilanlar olan yerel gazeteler, söz konusu genelge ile daha da zor günlere girdi.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “ Konuyla ilgili çalışmalara başladık” derken şu açıklamalarda bulundu; “Biz Anadolu ve Trakya basının temsilcisi Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, yerel basının demokrasinin kaleleri olduğuna inanıyor ve yerel basını bitirecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini diliyoruz. Basından tasarrufun, demokrasiye ve özellikle yerel demokrasiye zarar vereceğinin bilinmesini istiyor ve basına yönelik bu kararlardan vazgeçilmesini diliyoruz.”

AGSYD  Genel Başkanı İbrahim Erdoğan ise, “ Bu Anadolu Basının bitirilmesi  adına atılan adımdır, derhal  bir düzeltme ile aboneliklerin bitirilmesi anlayışının düzeltilmesi gerekir, Anadolu basını da sessiz kalmamalı, kaldığı sürece sonuçlar daha vahim olacaktır, bu konuda Genel Merkezimiz bir değerlendirme yapım ülke dahilinde açıklama yapılacaktır” ifadelerine yer verdi