Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CEYLAN MI, VERGİLİ Mİ?

CEYLAN MI, VERGİLİ Mİ?

CEYLAN MI, VERGİLİ Mİ?

Mehmet ÇETİNKAYA 

 

89

Karabük son yılların en çekişmeli seçimlerden birine hazırlanıyor. 30 Mart yerel seçimleri için Karabük’te iddialı konumda olan Adelet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin Belediye Başkan adayları açıklandı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise bugün yarın bir aday açıklaması yapılır. Karabük merkezde seçimin Mehmet Ceylan ile Rafet Vergili arasında kıran kırana bir mücadeleye sahne olacağı artık belli oldu.

Her iki aday da seçimlerde yaptıkları ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları hizmetlerle ön plana çıkmayı hedefleyecekler.

Rafet Vergili’nin karşısında mizacı sert bir aday çıksa seçimlerin gergin bir ortamda geçme ihtimali olabilirdi ama Mehmet Ceylan gibi, son derece sakin kavgadan gürültüden hiç hoşlanmayan bir aday çıkınca seçimlerin tam anlamıyla karşılıklı nezaket kuralları içinde ve hizmet yarışı içinde geçeceğini tahmin ediyoruz.

Geçtiğimiz dönemde, o dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Erer’in “seçimi kesin kazanırım” hatta “Belediye meclisini 31-0 alırım” ve hatta “Türkiye rekoru kırarak seçim kazanırım” iddialarına rağmen Rafet Vergili, seçimleri çok az bir farkla kazanmayı başarmıştı.

Şimdi aynı durum Sayın Vergili’de yok ama Vergili’nin etrafını saran ve kendisinden nemalanan bir yalaka tabakasında var gibi geliyor bize… Bugün ulusal medyaya da yansıyan bir ankette 50 ilin sonuçları açıklandı.

Karabük’te AKP ile MHP’nin % 34’er oy oranına sahip oldukları kamuoyuna deklere edildi. Bize göre de başa baş bir durum şu an söz konusu…

Geçen seçimde Demokrat Parti adayı Dursun Altıparmak’ın kişisel çabaları ile aldığı 13 bine yakın oy, Saadet Partisi’nin 7 bin dolayındaki oyu muhtemelen bu seçimlerde Ceylan ile Vergili’ye kayacaktır. Ancak, hangisine hangi oranda oy gider onu şimdiden saptamak son derece zor.

Karabük seçmeni geçtiğimiz yerel seçimlerde projelere oy verdi. Muhtemelen bu seçimlerde de hem Mehmet Ceylan’ın hem de Rafet Vergili’nin Karabük’ün geleceğini yakından ilgilendiren önemli projeleri ön plana çıkacaktır. Vergili yerel imkanlarla, Ceylan’da merkezi hükümetin desteği ile bu projelerin Karabük’e uygulanabileceğini seçmene anlatacaktır.

İKİSİ DE ÇALIŞKAN VE BAŞARILI…

Bazı kesimler Mehmet Ceylan’ın adaylığının açıklanmasının hemen ardından, “2 dönem milletvekilliği uzunca bir süredir de Bakan Yardımcılığı yaptı.

Karabük’e ne verdi ki, bundan sonra ne verecek?” şeklinde karalama kampanyalarına başladı. Ancak, Karabük’ün Mehmet Ceylan döneminde merkezi hükümetten aldığı hizmetler ortada..

Karabük’ün çevresindeki tüm yolların rahat ulaşım yapılabilir hale getirilmesi, Karabük üniversitesinin kurulması ve kısa sürede 30 bin öğrencisi ile Türkiye’de örnek bir üniversite yolunda ilerliyor olması, doğalgaz’ın gelmesi, Milli Eğitim, Sağlık başta olmak üzere bir çok alanda yapılan yatırımları kimse görmezden gelemez.

Aynı şekilde Rafet Vergili için de, bir iki yürüyen merdiven ve asansör ile göz boyadı şeklinde eleştiriler var. Ancak, yerel imkanlarla Sayın Vergili’de Kent Meydanı, Kütüphane, yürüyen merdivenler, demiryolu’nun altından geçen battı çıktı, mahallelerde sosyal yaşam merkezleri, parklar, sebze hali gibi hizmetlere imza attı. Bu yüzden, her iki adayın da Karabük için geçmişte önemli hizmetlere imza attıkları gerçeğini kimsenin inkar etmemesi gerekir.

KARABÜK’TE ŞİMDİ SIRA MEGA PROJELERDE…

Bu seçimlerde bizim tahminlerimize göre, Karabük’ü modern bir şehir haline getirebilecek mega projeler ortaya atılacaktır. Sanırım şu sıralar her iki aday da bu mega projeler üzerinde çalışmalar yapmakta ve en kısa süre içinde Karabük seçmenine görsel olarak bu projeleri sunma yarışı içindedir. Bir çoğunu tahmin ettiğimiz bu projeleri biz de kamuoyu gibi merakla bekliyoruz.

MEHMET ALİ ŞAHİN FAKTÖRÜ…

30 Mart yerel seçimlerinin Karabük’te belirleyici en önemli unsurlarından biri TBMM eski Başkanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin olacaktır.

Karabük tarihinin şu ana kadar yetiştirdiği en önemli Devlet ve siyaset adamı olan Sayın Şahin’in de Karabük’teki seçimlerde partisi adına başarılı bir sonuç alması için şimdiden ciddi çalışmalar içinde olduğu, Ankara’da gerek siyasi, gerek üst düzey bürokratlarla Karabük’e önümüzdeki dönemde yapılabilecek mega projeler konusunda Belediye Başkan Adayı Mehmet Ceylan’a çok yakından destek olduğu şeklinde duyumlar alıyoruz.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan üst düzey toplantılarda, Karabük’te uygulanması düşünülen ve Karabük’ün geleceğini yakından ilgilendiren bu projelerin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı ve projelerin Karabük halkının önüne konulacağı şeklinde bilgiler alıyoruz.

Şu an başa baş gibi gözüken seçimi bu mega projelerin ve Mehmet Ali Şahin’in sık sık Karabük’e gelerek bu projelere hükümetin destek vereceğini açıklayacak olması önemli ölçüde etkileyebileceğini düşünüyoruz.

Özellikle, kentsel dönüşüm alanında TOKi ile işbirliği yapılarak Karabük’ün son derece çağdaş, daha iyi yaşanılabilir bir kent haline dönüştürüleceği söylemini bu seçimlerde sık sık duyacağa benziyoruz.

Bu arada, ilimize uzunca bir süredir gelmeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da gelebileceği belirtiliyor. Seçmen üzerinde çok büyük etkisi olduğu tartışılmaz olan Başbakan’ın Karabük’e gelmesi halinde de bunun seçim sonuçlarına Ceylan lehine önemli ölçüde yansıyabileceği belirtiliyor.

Peki bu arada, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan her iki siyasi partimizin il teşkilatlarından neden söz etmedin diyecek olursanız, elbette her iki partinin il teşkilatları da seçimi kazanmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Ancak, kaybeden seçim sonunda muhtemelen şöyle diyecektir…. “Adımız hıdır elimizden gelen budur…..!”

CHP’nin adayı henüz belli olmadığından seçimlerde iddialı olup olmayacağı konusunda bir görüş beyan edemedik. Çıkacak adaya göre, yeni bir değerlendirme daha yaparız. Şimdiden yerel seçimlere katılacak tüm siyasi partilerimize ve adaylarımıza başarılar diliyoruz.