CHP YİNE ÖNERGE VERDİ..

Son Güncelleme : 06 Ocak 2016 - 19:02

Dünya Çelik üretiminin yarısını gerçekleştiren ve Dünyaya Türkiye’nin toplam çelik üretiminin 4 katı civarında çelik ihraç eden,  Çin’in, maliyetlerin altında seyreden satış politikaları neticesinde DÇ Sektörü kriz sinyalleri almaya başladı…

Bu durum, Demir Çelik üreticilerine zarar verdiği gibi binlerce işçinin de işsiz kalması sıkıntısını yaşatmaya başladı…İşte Bu durum tespitini yapan CHP  TBMM Önerge verdi…

GÜNDEM

 

Karabük CHP İl başkanı Av.Erdoğan Dinçel;” Hatay Milletvekilimiz Mevlüt Dudu, Türkiye’nin endüstrileşmesinin motorunu oluşturan DÇ sektöründe ‘AK Parti hükümetinin yanlış politikaları nedeniyle meydana gelen kan kaybının’ araştırılması için önerge verdi.” dedi.

Dinçel, DÇ Sekteründe yaşanan olumsuzluklar ve öngörülen kriz için parti genel merkezimizin çalışmalar başlattığı bu anlamda özellike Güneyde Hatay/İskenderun ve Kuzeyde Karabük,Ereğli tesislerinin bulundukları bölge için hayati sorumluluk taşıdığına işaret çekerek, “AK Parti hükümetinin dış politikadaki yanlış hamleleri, mezhepçi ve ‘ürküten yalnızlık’ politikası sonucu ihracatta büyük kan kaybı başladığı bir gerçektir, Şimdi önümüzde Çin ve Rusya’nın Türk pazarını işgal etmesi söz konusudur, bu bağlamda  hükümetin hiçbir önlem almaması tam bir kaos yaratmakla beraber sektör için müthiş olumsuz bir durumdur. İşte bu anlayışları partimiz Hatay Milletvekili olan  sayın Mevlüt Dudu bir soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine dolayısı ile Türkiye gündemine taşımıştır.”  ifadelerinde bulundu.

12032923_828391457281002_5024794752558042363_nCumhuriyet Kenti Karabük DÇ Fabrikalarını kapatmak isteyen zihniyet ilede hatırlayın yine Karabük CHP o dönemde ki adıyla SHP büyük mücadeleler vermiştir diyen Dinçel ; ”  Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerinde yitirdiği çelik ihracat pazarını rakamlarla ortaya koyduğu araştırma önergesinde, kapanan çelik fabrikalarına, işsiz kalan işçilere ve zarar eden Kardemir’in durumuna vurgu yapan CHP Hatay Milletvekilimiz sayın  Dudu açıklamasında < Yerli çelik üreticisine teşvik ve koruma tedbirleri uygulanmaması; Rusya ve Çin’in Türkiye pazarına girerek dampingli çelik satışına karşı hiçbir önlem alınmaması; dış politikada yaşanan gelişmeler sonucu ihracatın düşmesi; sektörün en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Sektörün daralması nedeniyle bazı çelik üretim fabrikalarında işten çıkarmalar başlamıştır. Demir-çelik üretimi, kapasite kullanımı ve dış ticaretteki sorunların araştırılması, bunun sonucunda sektörün ve halkımızın bilgilendirilmesi ve çözüm yollarının belirlenerek uygulanmasının sağlanması amacıyla Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını istiyoruz.> diyerek soru önergesi vermiştir dedi..

İHRACATÇI İDİK İTHALATÇI OLDUK

Konuyla ilgili olarak  açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise ”  TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz  araştırma önergesinde; Türkiye’de inşaat, makine ve otomotiv sektöründeki büyümeye bağlı olarak olarak 2012 yılından bu yana çelik tüketiminin yüzde 21.5 oranında arttı. Çelik tüketimi dünya ortalamasının üzerinde artan Türkiye, iç ve dış politikada alınan yanlış kararlar sonucu ise  CHP DUDURusya ve Çin’den çelik ithalatı yapar hale gelindi. Şimdi Türkiye, 2015 yılı itibarıyla çelikte net ithalatçı ülke konumuna düştü. Bu Çelik sektöründe meydana gelen kan kaybı da yine  Ülkemizde  inşaat ve otomotiv sektörünü de olumsuz etkileyecek boyuta taşındı, Bu durum karşısında ise AKP Hükümeti, Rusya ve Çin’in dampingli çelik satışına karşı  kendi çelik üreticisini koruyucu önlemler almadı,alamadı,  Çelik tüketimindeki artışa rağmen, bu gerçekleşemedi, Türkiye’nin çelik üretim kapasitesi tam olarak harekete geçirilmemiş, yerli üreticiye teşvik uygulanmamış ve ihracatta 2012 yılından itibaren büyük düşüş yaşanmaya başlandı, Dünya ticaretindeki daralma; çelik fiyatlarındaki düşüş; Türk hükümetinin Rusya ve Çin’in ürettiği çeliği “damping” uygulayarak satmasına karşı Türk üreticilerin korunmasına dönük önlem almaması, bölge ülkelerle dış politakada yaşadığımız sorunlar ve Ortadoğu pazarındaki istikrarsızlık sonucunda sektörde tehlike çanları çalmaya başlamıştır.” dedi.

 

KARDEMİR ZARARDA, BÜYÜK FABRİKALAR KAPANIYOR

 

kardemir

CHP Hatay Milletvekili DUDU,  ” Ülkemizde DÇ sektöründe mevcut durum itibariyle,  bazı tesislerde üretim tümüyle durdurulmuş, bazı tesislerde ise vardiya sayısı azaltılmış veya üretim minimuma düşürülmüştür. Bu durum, birçok işletmenin istihdamı azaltarak, işçi çıkarmasına yol açmıştır. Entegre çelik üreticilerinden Kardemir, 2015 yılının ilk 9 aylık döneminde 211 milyon lira zarar açıklamıştır. Yılın ilk yarısında kâr açıklayan Erdemir’in de piyasadaki olumsuz tablonun derinleşmesi nedeniyle yılın üçüncü çeyreğinden itibaren olumsuz bir seyir içerisine girdiği gözlenmektedir. Böylesi yıkıcı rekabetin yaşandığı mevcut ortamda, ABD ve Avrupa Birliği, agresif ihracat politikası uygulayan ülkelere karşı kendi sanayicisini korumak için ithalatlarını sınırlandırma yoluna gitmişlerdir. Bazı ülkeler, Çin’den yapılan ithalata karşı yüzde 200’ü aşan oranlarda damping vergileri uygulamaya başlarken, bazıları tüm ülkelerden yapılan ithalata sınırlama getirerek, iç pazarlarını koruma yoluna gitmişlerdir.Türk çelik sektörünün içerisinde bulunduğu olumsuz koşulların araştırılarak, üretim ve kapasite kullanım oranlarındaki olağanüstü düşüşün incelenmesi, artan çelik tüketiminin ithalatla karşılanır hale gelmesi karşısında acil eylem planlarının devreye sokularak, yeni stratejilerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.”  dedi.

 

karab-kg-ndem-banner

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN