Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’Lİ AKAY; ŞATAFATINDAN ÖDÜN VERMEYEN İKTİDAR KONU KARABÜK’E GELİNCE TASARRUF YAPIYOR

MİLLETVEKİLİ AKAY: HALKBANK’IN SERMAYESİNİ

MİLLETVEKİLİ AKAY: HALKBANK’IN SERMAYESİNİ BESLEYEN VARLIK FONU, KONU ESNAFA GELİNCE MUSLUĞU KAPATTI

 

Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında CHP grubu adına konuşan CHP Karabük Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, esnaf kredi faizlerinde yaşanan artışa tepki çekerken tasarruf tedbirleri kapsamında yapımı durdurulan Karabük Millet Bahçesi projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çağrıda bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, tasarruf tedbirleri kapsamında Karabük Millet Bahçesi projesinin durdurulmasına tepki göstererek, inşaat çalışmasının yarım kalmasının hem Karabük’e hem ülke ekonomisine büyük zarar vereceğine vurgu yaptı.

Faiz Artışıyla Esnafın Yükü Daha Arttı

Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 19’uncu maddesi üzerinde CHP grubu adına konuşan CHP’li Akay, “Esnaf, yüksek fiyatlar altında ezilmiş durumda. Bugün sattığı malın yerine yarın yenisini koyamıyor. Bunun üstüne bir de kullandıkları kredilerin faizlerini artırıyorsunuz. Esnaf pandemi döneminde, zor günlerde düşük faizle kredi kullanmış, siz çekilen o kredinin faizini bugün iki katından daha fazla artırıyorsunuz. 22 sayfalık kredi mukavelesi imzalatıyorsunuz, esnaf çektiği kredinin değişken faizli olduğunu bilmeden bu krediyi kullanıyor ve ekstra faiz yüküne giriyor.” dedi.

Esnafın Sırtına, 14 Milyar 910 Milyon Lira Ek Yük Bindi

Esnafın sırtına 14 milyar 910 milyon lira ek yük bindiğine dikkat çeken Akay, “Ocak 2023’den Mart 2024’ün sonuna kadar Halk Bankası 545 bin esnafa yaklaşık 213 milyar lira kredi kullandırmış. Bu faiz oranının maliyeti en düşük oran olan yüzde 7 tutarında olsa esnafın sırtına 14 milyar 910 milyonluk bir yük biniyor. Bir esnaf ortalama 390 bin lira kredi kullanıyor, kullandığı bu kredinin taksitlerinde 27 bin lira artırım oluyor. Esnaf bununla nasıl mücadele edecek? Bu farkı nasıl karşılayacak? Oysa esnafın bu faiz yükünü karşılayacak bir sürü durum var.” ifadelerini kullandı.

Kamu Bankalarına Kaynak Aktaran Varlık Fonu Esnaf İçin Elini Taşın Altına Sokmuyor

Varlık Fonu’nun kamu bankalarına yaptığı kaynak aktarımının altını çizen Milletvekili Akay, “Türkiye Varlık Fonu Halk Bank’ın yüzde 91,49’una sahip; Halk Bank’ın geçmiş birikmiş kârları 4 milyar 558 milyon, esnafın sırtına yüklediğiniz faiz yükünün bir kısmını buradan karşılayabilirsiniz. Türkiye Varlık Fonu, kamu bankalarına 2022 yılında 55,5 milyar, 2023 yılında da 111,7 milyar TL öz kaynak desteğini sağlamış. Esnaf için de bu desteği sağlayabilir. Ayrıca, 2 trilyon 300 milyar borçlanma yapabiliyorsa esnafa yardım için de faiz yükünü aşağı çekebilir. Buradan ilgilileri uyarıyoruz: esnafın bu büyük mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçin.” dedi.

İnşaat Çalışmasının Yarım Kalması Hem Karabük’e Hem de Ülke Ekonomisine Büyük Zarar Verecek

Seçim öncesi verilen sözlerin seçim sonrası rafa kalktığını dile getiren Cevdet Akay, “Çevre ve Şehircilik Bakanı, yerel seçim sürecinde seçim bölgem olan Karabük’ü ziyaret etti ve burada birtakım sözler verdi. Bu çerçevede Karabük Millet Bahçesi’ni de ziyaret etti. Karabük Millet Bahçesi 194 milyona ihale edilmiş. Buradaki çalışmalar iki gün önce gelen yazıyla durduruluyor. Fakat bu inşaat çalışması yarım kaldığı zaman hem Karabük’e hem ülke ekonomisine büyük zarar verecek.” ifadelerini kullanarak iktidara tepki gösterdi.

Şatafatından Taviz Vermeyen İktidar Konu Karabük’e Gelince Tasarruftan Bahsediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha yeni 15 katlı bir yer kiraladı, aylık kirası da 1 milyon liranın üzerinde, buna ek olarak bir de binada tefrişat yapıyor. Tasarruf edecekseniz KÖİprojelerinden tasarruf edin. Kamu Özel İş birliği Projelerine bu yıl 162 milyar lira ödenecek, 2005 yılından bu yana da 79 milyar dolar bu projelere ödeme yapılmış. 116 bin kamu aracından tasarruf edin. Bu araçlara 2018 yılından bu yana 8 milyar lira kira ödemesi yapılmış. Siz bunlardan tasarruf etmiyorsunuz, geliyorsunuz Karabük halkına zarar veriyorsunuz. Karabük bunu istemiyor. Buradan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Özhaseki’ye sesleniyorum: Bu uygulamanızdan vazgeçin, şehrimizin yarım kalan bu projesinibitirip ekonomiye kazandırın.” diye konuştu.