Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ RAMAZAN SOFRASINI’NDAN DA ÇALDI

Türkiye ekonomisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet

Türkiye ekonomisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği günden bu yana büyük bir çıkmaza sürüklendi. Ramazan paketlerindeki fiyat artışları şaşkına çevirdi.

2018’den bu yana en ucuz ramazan paketinin 49,90 lirayken 2024 yılında ise en ucuz ramazan kolisi tutarı 234 liraya tırmandı. Ramazan paketinin fiyatı 2018’den bu yana yüzde 370, geçen yıldan bu yana ise yüzde 104 oranında artış göstermiş durumda.

En Ucuz Ramazan Paketi 2018 Yılından Bu Yana Yüzde 370 Oranında Arttı

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, uygun fiyatlı ürünlerin bir kolide toplanmasından dolayı ramazan ayında tercih edilen, ramazan paketlerinin fiyat artışlarından dolayı alınmayacak duruma geldiğini söyledi.

Fiyat artışlarına dikkat çekerek fiyat artışlarını paylaşan Akay, “Bir markette satılan en ucuz ramazan paketi 2018 yılından bu yana yüzde 370 oranında artış göstermiş durumda. Uygun fiyatlı ramazan paketi 2018 yılında 49,90 lira, 2020 yılında 69,95 lira, 2022 yılında 114,90 lira, 2024 yılında ise 234,90 liraya yükselmiş durumda.” dedi.

İktidar Vatandaşın Cebinden Parasını, Sofrasından Ekmeğini Çalıyor

Dar gelirliye yapılanın büyük bir zulüm olduğunu ifade eken Akay, “Bir işveren, 2018 yılında çalışanlarına dağıtmak üzere 10 bin liraya 200 koli ramazan paketi alırken 2024 yılında aynı paraya sadece 43 koli ramazan paketi alabiliyor. Vatandaşın boğazına düşman kesilmiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Yılın 11 ayında boğazından geçen lokmaların hesabını yapmak zorunda kalan dar gelirli vatandaşlarımızın yüzü ne yazık ki artık ramazan ayında da gülemeyecek. Bir ay boyunca beslenmesini sağlayacak olan bir paket gıda kolisinin fiyatı dahi cepleri yakar duruma gelmiş durumda.” dedi

Duruma tepki gösteren CHP’li Akay, “İktidarın kötü ekonomi yönetimi her geçen gün vatandaşın cebinden alıyor, sofrasından çalıyor. Geçim her geçen gün zorlaşırken, yaşam maliyeti ise can yakıcı bir noktaya ulaşmış durumda. Bu durum asla kabul edilemez. Vatandaşlarımızı açlığın gölgesinde yaşamaya mahkum eden bu düzen, ayakları yere basan gerçekçi bir ekonomik modelle artık son bulmalı.” ifadelerini kullandı.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO