Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DÇ TÜCCARLARI İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

– KARDEMİR A.Ş’DEN ÇUBUK

KARDEMİR A.Ş’DEN ÇUBUK DEMİR ALAN FİRMALAR, ŞİRKETİN NEDEN MİLYONLARCA LİRA ZARAR ETTİRİLDİKLERİNİ SORUYORLAR VE  KARDEMİR YÖNETİMİNDE BULUNAN ŞİRKETLER YILLARDIR SİPARİŞLERİNİ KÜTÜK VEYA ÇUBUK DEMİRE ÇEVİRİRLERKEN, KENDİ SİPARİŞLERİNİN NEDEN ÇEVİRMEDİĞİNİ  SORGULAYARAK,  BİLGİ VERİLMESİNİ İSTİYORLAR…

krdm 87

KARDEMİR Geçtiğimiz ay 80 Bin tona yakın inşaat demiri, 250 Bin Tona yakında mamul olarak adlandırılan kütük demir ön satışlarını yapmış ve o süreç içinde 1.650 TL/Ton olan fiyatlar kısa bir sürede 1.400 TL/Tona kadar gerilemişti.  Bu arada KARDEMİR’den tonu 1.650 TL’den inşaat demiri ön alımı yapan demir tüccarları ve firmalar, fiyatların düşüşü sırasında siparişlerin 20 gün gecikeceği açıklaması karşısında daha fazla zarar etmemek için kendilerine kütük demiri olarak teslim yapılmasını istemişler, KARDEMİR Yöneticileri de müşterilerinin bu yazılı taleplerine sessiz kalmış ve teslimatın kütük demir olarak yapılması için siparişleri çevirmemişlerdi.

Ancak sonradan gelişen tepkiler ve SPK ya yapılan itirazların ardından, “Müşteri memnuniyeti” diyerek alınan çek ve teminat mektuplarının vadesinin 20 gün uzatıldığı açıklanmıştı.,

KARDEMİR A.Ş yaptığı açıklamada  haddehanede ki tav fırını bakımı nedeniyle inşaat demiri (çubuk demir) ön alım yapan müşterilerinin sipariş teslimi için üretimin 20 gün sonra başlayacağını ilan etmişti.

Bu gelişmeler ardından yapılan iddialara göre  80 Bin tonda toplamda yaklaşık 15 Milyon TL zarar eden firmalar ve demir tüccarlarının isyanı başlamış sorgulamalar yapılmaya başlanmıştı.

789Uzun yıllardır KARDEMİR’in yönetiminde bulunan ve 10 yılı aşkındır kendi siparişlerini sürekli çeviren Yolbulan, Çelsantaş ve Çağ Çelik şirketleri bu uygulamaları yüzünden ‘Haksız rekabet’ suçlamaları ile yargı karşısına bile çıktıklarını dile getiren demir tüccarları, “KARDEMİR Yönetiminde bulunan Yolbulan, Çelsantaş ve Çağ Çelik şirketleri 10 yıldır ön alım yaparak, Profil demir siparişlerini kütük demir veya çubuk demir teslimi olarak sürekli çevirmişlerdi. hatta sırf o dönemde  bu uygulamaları yüzünden dönemin KAPTAN D.Ç Satış müdürü Murat Orhan tarafından ‘Haksız rekabet’ suçlaması ile yargıya taşınmış ve yerel mahkeme de sonuçlanan davanın da  Yargıtay’da temyiz aşamasını beklemekte” diyerek aynı şimdi neden bizim siparişlerimiz çevrilmiyor sorgulaması yapıyorlar…

MURAT ORHAN “DÖNEMİN GENEL MÜDÜRÜ VE SATIŞ MÜDÜRÜ YARGI KARŞISINDA DEMEK YALAN SÖYLEDİLER” DİYOR 

imagesDemir tüccarları geçtiğimiz günlerde inşaat demiri siparişlerinin gecikmesi ile ön alım yaptıkları malın kendilerine kütük demir olarak teslim edilmesi taleplerinin yerine getirilmediğini hatırlatan Murat Orhan “KARDEMİR Yönetimini o dönem oluşturan Yolbulan, Çelsantaş ve Çağ Çelik şirketlerinin sahipleri 10 yılı aşkın profil demiri siparişlerini ticari karlılıklarına göre ya çubuk yada kütük demir olarak çevirmişlerdi. Bu uygulamanın bir haksız rekabet olduğu yönünde yargı mücadelemizi başlatmıştık. Hatta KARDEMİR satışında çalışan Ahmet Türkkan isimli bir memur, sipariş çevirme uygulamasını sürekli yaptıkları yönünde tanık olarak ifade bile vermişti.Yine bir duruşma sırasında KARDEMİR’in o dönemki Genel Müdürü Fadıl Demirel ve Satış Müdürü Reyhan Özkara sipariş çevirme uygulamasını sadece yönetimde bulunanlara değil, isteyen her müşterilerine yaptıkları yönünde ifade vermişlerdi. Bu ifadeleri, mahkeme tutanaklarında mevcuttur Bunların adalete bile yalan söyledikleri şimdi örnekleri ile ortaya çıkıyor. Fazla yorum yapmak istemiyorum ve şu mübarek Ramazan ayında insanların milyonlarca lira zarar etmesine neden olanları, adalete yalan söyleyenleri Allah’a havale ediyorum. Zaten biz adalet mücadelemizi veriyoruz.Buradan demir tüccarı arkadaşlarıma yine hatırlatıyorum ön alım hakkı ve çevirme işlemleri ile haklarınızın çiğnendiğini düşünüyorsanız, hakkınızı aramanın yeri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve T.C. Mahkemeleridir.” diyerek yeni bir açıklamada daha yaptı..

DEMİR TÜCCARLARI “MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLENE KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

İnşaat demirini zamanında teslim alamayan ve siparişlerinin kütük demir olarak çevrilmesini isteyen, fakat talepleri yerine getirilmediği için milyonlarca lira zarar ettirilen demir tüccarları şimdi bu işin takipçisi olacaklarını belirtiyorlar.

Uzun yıllar KARDEMİR Yönetimini oluşturan şirket sahipleri, ticari karlılıklarına göre sürekli sipariş mallarını çevirdiklerine de dikkat çekerek “KARDEMİR A.Ş Yönetimindeki bazı kişiler paralarına para katarken, bizleri milyonlarca lira zarara uğrattılar. Mağduriyetimiz giderilinceye kadar bunun peşini bırakmayacağız.” Diyorlar.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO