Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Diş Hekimi Okta”Diş Sağlığı Önemlidir” ”

Özel Vatan hastanesinde başarılı

irfan okta diş hekimi

Özel Vatan hastanesinde başarılı hizmetler veren ardından Vatan hastanesinin kapanması ile birlikte bir dönem Karabük Diş ve Ağız sağlığı merkezinde görev yapan Diş Hekimi İrfan Okta yeni iş yerinde Karabük Gündemin sorularını yanıtladı.

 

Türkiye Diş Hekimleri Birliği üyesi Diş Hekimi İrfan Okta  kendi açtığı  sağlık merkezi Bayırmahallesi Gazipaşa C.Yıldız Sitesi A Blok 30/2 (Tel 370.4127090) adresinde hizmet vermeye devam ediyor.

IMG_9073

Okta;  Diş sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?  sorusuna; ” Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddeler olarak niteleyebiliriz. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir diyebiliriz, bunun için;

– Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir.
– Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak gıdalar yenmelidir.
– Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümküm değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.
– Yine şekerli gıda yendikten sonra ağıza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir.” dedi.
Ülkemizde dolayısı ile bölgemizde Diş çürüğü eskiye oranla daha fazla mı görülüyor sorumuza ise Okta;

“Evet. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğüne eskiye oranla daha sık rastlanıyor. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Eski insanlar sert gıdalarla beslendikleri için doğal yollarla dişlerde bir temizlik sağlanırdı. Günümüzde hazır gıda endüstrisinin gelişmesiyle birlikte bu tür gıdaların tüketimi de arttı. Bisküvi, şeker, çukulata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için günümüzde diş çürüğü artışının başlıca sorumluluları olarak kabul ediliyorlar.” şeklinde açıklama getirdi.

IMG_9069

Diş hekimi İrfan Okta ayrıca ; “Diş dostu olarak kabul edilen, gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında, hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir.Yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığındaki önemi açısından peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir. Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat nedeniyle çerez türü yiyecekler arasında diş dostu olarak nitelendirilen bir besindir.”  şeklinde kamuoyunun yararlanacağı bilgileri paylaştı.