Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kutlanıyor

22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

22 Kasım Diş Hekimleri

Karabük ADSEAH Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi , “Bilimsel Diş Hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908’de başlaması nedeniyle ülkemizde her yıl 22 Kasım günü Diş Hekimleri Günü, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise toplum ağız ve diş sağlığı farkındalığını arttırmak, doğru ağız ve diş sağlığı alışkanlıklarını kazandırmak, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek ve mesleki sorunlara dikkat çekmek amacıyla “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.” dedi

Çebi, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” nedeni ile yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi,

” Sağlık; kelime anlamı olarak; fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olarak ifade edilir. Sağlıklı olma, sağlıklı yaşama vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ve sağlıklı bir şekilde idamesinin sağlanması ile mümkündür. Sağlığın insan vücudundaki temelini de ağız ve diş sağlığı oluşturmaktadır. Bireylerde mevcut olan oral ve perioral bölge hastalıkları primer ya da sekonder olarak sindirim, solunum ve boşaltım sistemi hastalıklarına, kardiyovasküler hastalıklara neden olabildiği gibi mevcut olan oral ve perioral bölge hastalıkları, bireylerde varolan birçok hastalığın da belirtisi olabilir.
Ağız ve diş sağlığı problemleri ülkemizde ve Dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer almakta olup, buna rağmen toplumların üzerinde titizlikle durmadığı, dikkat etmediği bir unsurdur. Ülkemizde ki en önemli halk sağlığı sorunları arasında ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler başta gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı da genel sistemik sağlığın, dolayısıyla yaşamsal fonksiyonların ve fiziksel, sosyal, psikolojik, ekonomik yaşam kalitesinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
Toplumumuzu ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek için eğitim şarttır. Eğitime özellikle küçük yaşlarda başlanmalı, ağız ve diş bakımı bireylerde alışkanlık haline getirilmelidir. Bu konuda öğretmenlerimize, anne ve babalara ve sağlık kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak ilimizde bu tip eğitimlerin öncüsü olmaktayız ve öncü olmaya da devam edeceğiz.
Cumhuriyetimizin 100.yılında, Türkiye Yüzyılında ülkemizin öncü sağlık neferlerinden olarak bu kutsal mesleği icra ederek vatana ve millete hizmet etmek onur ve şeref noktamızdır.
Ağız ve diş sağlığı üzerinde özveri ile çalışan tüm saygıdeğer meslektaşlarımın, Diş Hekimlerimizin, Diş Hekimleri Günü’nü ve tüm ağız ve diş sağlığı çalışanlarının Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nı kutlar çalışmalarında başarılar dilerim.”