ADD Açıklama Yaptı

HABER MERKEZİ

DSİ Toplu Açılış Töreni Gerçekleşti

Son Güncelleme : 21 Mayıs 2015 - 22:34

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Biz 2021’li yıllarda iki nükleer enerji santrallerini bitirmeyi hedefliyoruz. Üçüncüsünü de planlıyoruz. Böylece dışa bağımlılıktan Türkiye kurtulacak” dedi.

DSİ Toplu Açılış Töreni Büyük Coşku İle

Gerçekleşti

1

 

Şahin, Karabük Kültür Merkezi’nde Devlet Su İşleri (DSİ) yatırımlarının toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, son 13 yıl içinde Karabük’e 3 milyar 300 milyon liralık yatırımın yapıldığını örnekler vererek anlattı.

İktidarları dönemlerinde DSİ’nin 2 bin 361 yeni tesis tamamlayarak hizmete aldığını ve bunun bir rekor olduğundan bahseden Şahin, “Bunun 278’i büyük barajdır. 18 tanesi büyük HES projesidir. Biz Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 34’ünü su kaynaklı olarak elde edebiliyoruz. Hep şu söylenir ‘Türkiye çok su zengini sular boşa akıyor’ aslında öyle değil. Su zengini de değiliz. Ancak son yıllarda bu imkanları değerlendirme konusunda önemli adımlar atıldı, özel sektörde devreye sokuldu” diye konuştu.

5Yüzde 34’ün yanında bir o kadarının da doğalgaz çevrim istasyonlarından elde edildiğini belirten Şahin, “Doğalgazı nereden alıyoruz? Dışarıdan alıyoruz. Cari açığımızın nedenlerinden bir tanesi de dışarıdan aldığımız doğalgaz ve akaryakıttır, petroldür. Peki bunu nasıl azalta biliriz? Petrole ve doğalgaza sahip olmayan ülkeler nasıl yapmışlar bunu? Fransa nasıl yapmış, Almanya nasıl yapmış, Amerika nasıl yapmış? Bunlar nükleer enerji santralleri yoluyla bunu halletmişler” sözlerine yer verdi.

 “Paris’in hemen dibinde 10-15 tane nükleer enerji santrali var”

Dünyadaki nükleer enerjiler konusunda AK Parti’nin televizyonlarda yayınlanan bir reklamını hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelerde nükleer enerji sayıları ne kadar? Paris’in hemen dibinde 10-15 tane nükleer enerji santrali var. Böylece dışa bağımlılıktan ülkeyi kurtarıyor. Buralardan elde ediyorsunuz enerjiyi. O zaman doğalgaz kullanarak elektrik elde etmek gibi bir ihtiyacınız olmuyor. 6Daha az doğalgaz almış oluyorsunuz. Dolayısıyla dışarıya ödemiş olduğunuz dövizde daha az oluyor.”

“Enerji bakımından cari açık

vermeyeceğiz”

“Özellikle muhalefet hep karşı çıktı buna, bir takım sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen çevreler bu işe karşı çıktılar” diyen Şahin, “Şu anda iki tane nükleer enerji santraliyle ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiştir. Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Sinop Nükleer Enerji Santrali biri Rusya ile biri Japonya’yla hükümetler arası anlaşmalar sağlandı, 42 milyar dolarlık yatırımdır bunlar. Biz 2021’li yıllarda bu iki nükleer enerji santrallerini bitirmeyi hedefliyoruz. Üçüncüsünü de planlıyoruz. Böylece dışa bağımlılıktan Türkiye kurtulacak. Enerji bakımından cari açık vermeyeceğiz, bütçemiz o zaman fazla verecek” ifadesini kullandı.

Şahin, Muhalefet partilerinin seçimler dolayısıyla bol keseden atığını, ancak verdikleri vaatlerin bütçede karşılığı olmadığını belirterek 2015 bütçesini verdiği rakamlarla ortaya koydu.

3

“İki çalışana karşılık bir emekli var”

Muhalefetin emeklilere verdiği vaatleri ve bu vaatlerin karşılığının 25 milyar 700 milyon olduğunu hatırlatan Şahin, konuşmasını şu sözleriyle sürdürdü:

“Biz emeklilerimiz sevmiyor muyuz?, biz onlardan daha çok seviyoruz. Türkiye’nin imkanı olsa, bütçe imkanları el verse biz daha fazlasını veririz. Hatta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız geçenlerde çok çarpıcı bir bilgi verdi televizyon programında. ‘Şuanda en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira olabilirdi’ dedi. Eğer 90’lı yıllarda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde 39-40 yaşında insanlar emekliliğe sevk edilmiş olmasaydı ve bu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun parasal yapısını bozmamış olsaydı şimdi bu kurum kendi yağıyla kavrulur bir kurum haline gelirdi. Biz en düşük emekli maaşını 2 bin 500 liraya kadar çıkartabilirdik’ Ama iki çalışana karşılık bir emekli var. İki çalışandan geçtiğimiz primlerle emekli maaşını ödemeye çalışıyorsun yetmiyor. Bütçeden sürekli aktarmalar yapıyorsunuz.”

6

“Türkiye’nin şartlarını bileceksin”

Emeklilerin şuanda almış olduğu aylığı yeterli görmediklerini, o maaşlarla geçinmenin zorluğunu çok iyi bildiklerini, ancak Türkiye’nin imkanlarına bakılması gerektiğini kaydeden Şahin, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi:

“En düşük emekli maaşı 257 liraydı, şuanda en düşük emekli maaşı bin lira temmuz itibariyle olacak. Söylediğim gibi 2 bin 500 lira olurdu. Bunun vebali ‘Kim ne vermişse ben beş mislini vereceğim’ diyen popülist politikalar, ‘size iki anahtar vereceğim’ diyen popülist politikalar, sonucunda iki anahtarı olanlarda daha sonra iki anahtarını kaybetti. Biz bunları yaşadık gördük. Elinde endazen olacak, ölçüm olacak. Türkiye’nin şartlarını bileceksin.”

“Bir yerden keseceksiniz veya ek vergi koyacaksınız”

Emekliye verdikleri vaatlerin karşılığının bütçede olmadığına göre, personel giderlerinden, yatırımlardan, milli eğitim, ulaştırma, sağlık, sosyal yardım, öğrenci kredilerinden mi keseceksiniz? diye soran Şahin, “Nereden keseceksiniz? Bir yerden keseceksiniz veya ek vergi koyacaksınız. Var mı başka imkanı? Bütçe bu. Türkiye’nin imkanları bu. Vergi koyacaksınız koyabilir misiniz? Emekli, ‘eğer yatırımlardan keserek bana verecekseniz ben istemiyorum’ diyecektir” dedi.

“2017’de biz bütçemizi denk bütçe yapar hale geleceğiz”

‘Kaynak kaynak’ dediklerini ancak kimsenin bir şey söylemediğini vurgulayan Şahin, “Efendim ‘Türkiye çok zengin bir ülkedir’ bunlar cevap değil. İkna edici şeyler söylemeniz gerekir. Vergi mi koyacaksınız? yoksa borçlanacak mısınız? Hazine bonosu mı ihraç edeceksiniz? O zaman hepimizi borçlandırıyorsunuz. Tekrar IMF’nin kapısına mı düşüreceksiniz bu ülkeyi? Bunları açıklayın. Ama bakın 2017’de inşallah AK Parti iktidarı devam edecek Allah’ın izniyle, milletimizin takdiriyle 2017’de biz bütçemizi denk bütçe yapar hale geleceğiz. İşte çalışanlarımıza, emeklilerimize ileri ki aşamada şuan ki aldıklarının üstünde tabi ki artışlar sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “Popülist yaklaşımlarla, hesabı kitabı olmayan vaatlerle bir yere varmak mümkün değildir. Bu vaatlerde bulunanlar iktidar olamayacaklarını bildikleri için bu vaatlerde bulunuyorlar. Eğer bu vaatlerde bulunanlar iktidar olacaklarına inansalar bu vaatlerde bulunmazlar. Çünkü mahcup olacaklarını düşünecekler. Çünkü onlarda biliyorlar bu bütçenin hangi imkanları verdiğini vermediğini. 7 Haziran’dan sonra iktidar olma şansı olmayanlar bol keseden atıyorlar. Nasıl olsa millet kendilerin ‘şöyle bir şey söylemiştin neden yerine getirmedin?’ diye sormayacak. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmayacak. Ama bize soracak biz vaatte bulunursak.”

“En düşük devlette çalışan işçinin ortalama aylığı bin 800 liradır”

Muhalefet partilerinin gündeminde ne ulaştırma, ne sağlık, ne eğitimin olmadığını, böyle projelerden hiç bahsetmediklerini, bunları kamuoyuyla paylaşmadıklarını anlatan Şahin, şunları aktardı:

“Asgari ücret konusunda biri ‘5 bin lira olacak’ diyor, biri ‘bin 800’lira olacak’ diyor, biri ‘bin 500 lira olacak’ diyor. Aslında devlet şuanda asgari ücret uygulamıyor. En düşük devlette çalışan işçinin ortalama aylığı bin 800 liradır. Asgari ücret özel sektör içindir. Bazı iş verenler işçi çıkartırlar, 5 bin lira olduğun düşünün, hiç bir iş yeri çalışamaz 5 bin asgari ücretle. Hangi iş yeri kaldırabilir bunu? Bunları düşüneceksin, rekabet edemez.”

99

“Dengeleri göz önünde bulundurarak hareket etmek zorundasınız”

İşçi maliyetlerinin firmalar için çok önemli olduğunu, daha önce bazı işletmelerin bu yüzden Romanya’ya, Mısır’a gitmek zorunda kaldığını söyleyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Orada işçilik ucuz diye. Demek ki işçilik ücreti üretimde çok önemli bir faktör. Niye gitsin adam orada yatırım yapsın. O nedenle bu dengeleri göz önünde bulundurmak zorundasınız. O zaman sigortasız işçi çalıştırır veya işçi çıkarır. Bu o zaman Türkiye’nin işsiz sayısını artırmaz mı? Bütün bu dengeleri göz önünde bulundurarak hareket etmek zorundasınız. Biz iş yapıyoruz Türkiye’yi büyütüyoruz, büyütmeye çalışıyoruz. Karabük’te daha yapacağımız çok işler var.”

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu ve DSİ Gene Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu’da konuşmalarında, DSİ tarafından Karabük’te yapılan yatırımları aktardılar.

Şahin, Düzçam köyünde bulunan AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yle telekonferans sistemiyle bağlantı kurarak, beraberinde Vali Orhan Alimoğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan,  DSİ Gene Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu, , Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar  ve AK Parti Karabük Milletvekili Adayı Sedat Namal ile birlikte 9 tesisin temel atma, 4 tesisin ise açılışını gerçekleştirdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
raylı sistemler 22 Mayıs 2015 / 13:21 Cevapla

YARIN BAŞBAKANIMIZ KARABÜK’TE
SAYIN MEHMET ALİ ŞAHİN VE.AK PARTİ İL BAŞKANINDAN BİR RİCAMIZ VAR.BAŞBAKANIMIZDAN BÖLÜMÜMÜZLE İLGİLİ DOYURUCU BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ.LÜTFEN BİZLERE YARDIMCI OLUN .YARIN MİTİNGTE OLACAĞIZ VE BU KONUDA PANKART AÇACAĞIZ.SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ
CEVAPLA

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN