Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DÜNÜ BUGÜNÜ İLE REKTÖR FARKI…

Karabük Üniversitesi Kurucu Rektörü

Karabük Üniversitesi Kurucu Rektörü (26’ncı dönem Karabük Milletvekili) Prof. Dr. Burhanettin Uysal, vefatının 3. yılında Karabük Üniversitesinde düzenlenen tören ile anıldı.

KBÜ’De bunca yıl adından korkuluyordu…

Oysa, KBÜ ni Üniversite yapan isimdi…

Taraflı, tarafsız herkesin hakkını teslim ettiği hocaydı…

Ancak görevi teslim ettiği Refik Polat, görevi teslim aldığı günden itibaren adeta isminden korktu.!

Çekindi…

İlk günlerin kısa bir süre ardından gerginlik kamuoyuna bile yansımış, KBÜ Stadyumuna Burhanettin Hocanın ismi verilsin tekliflerine bile sıcak bakılmamıştı, o dönemlerde..

Aralarında ki gerginlik neydi (?) tam olarak doğrusu bizde detay bilmiyorduk, anlamamıştık da… Ancak Karabük kamuoyunun bir kısmı bu gerginliği zevkle desteklerken, bir kısmı  zararı KARABÜK çeker diyordu..

Polat döneminde de KBÜ camiinde mevlit okutulmuş, çok dillendirilmemişti,  bu dönem yani 3. yıl devriyesinde Burhanettin Hocaya daha da anlamlı bir anma töreni gerçekleşti..

Bu anlamda biz, REKTÖR Prof.Dr. Fatih Kırışık’ı tebrik ediyoruz..

Ahde-Vefası için…Anılara saygısı için….

Teşekkürler Fatih Hocam…

BURHANETTİN UYSAL ismi ile 2006 yılında tanışmıştım.., İlk günden itibaren aramızda bolca tartışmalı ancak çok samimi diyaloglar  olmuştu, 2007 yılında Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne atandığında ZKÜ Rektörümüz Bektaş Açıkgöz  Hocamızdan “Size bir Rektör emanet ediyorum, Karabük’e çok faydası olacak” ifadeleri halen kulaklarımdadır.

Sık sık bir araya gelir Üniversitenin gelişimi için konuşur, bilgi alışverişinde bulunurduk.

Merhum Burhanettin Uysal

Yine bir gün, bir konuşma sırasında benim ” Karabükspor Yöneticiliğimizde en büyük sıkıntımız yabancı uyruklu futbolcuya havalimanımız yok, sorun yaşıyorduk” dediğimde bana ” Çok ilginç ve çok doğru süper lig takımının havalimanı olmalı” demişti..!

Aradan 3-4 ay geçmişti beni aradı, ” Semih Ağabey bekliyorum Rektörlükte, görüşmemiz lazım” dediğinde ne oldu hayırdır hocam dememe fırsat vermeden ” Lütfen ağabey bekliyorum” diyerek üstelemişti..

Apar topar gittim, hafta sonuydu ve odasına çıktığımda masasının üstüne bir proje-yer haritası açtığını gördüm..

” Öncelikle senden bir söz istiyorum, ben size samimiyetinizden ötürü ağabey diyorum, samimiyetinize inanarak bir projeden bilgi vereceğim ama yazmak, yorumlamak yok, bu projenin sağlıklı gelişimi için önemli, söz yine ilk sen yazarsın ” diyerek ilk müjdeyi vermişti..

Sonra; ” Havalimanı diyordun yapıyoruz Semih Ağabey, işte buraya, ben YÖK Başkanımla görüştüm, Havacılık Yüksek Okulunu da açıyoruz, önümüzde ki ay YÖK Kurulundan geçecek, sonrası bizde artık havalimanımız olacak, “demişti….

Şaşırmıştım, nasıl mümkün olmaz dememe fırsat vermedi, Sevgili Hayati ile birlikte Üniversitenin o dönem tek aracı pikap ile şimdiki Öğrenci Yurtlarının oradan, TOKİ Üniversite konuklarının arkasından  bir zamanlar TRT anten direklerinin olduğu, Çelik İş orman parkının üst tepesine ulaştık.

“İşte O Alan ” dedi…

Kafamız karışmıştı…

Olur mu ki gerçekten dedik…

4-5 ay geçti… Devlet hava meydanlarından bir Emekli Albay gelmişti.  Burhanettin Hocam benimde olmamı istemiş, heyetle tanıştık beraber tekrar zirveye çıktık, çok heyecanlıydı hoca, bir ara ben gelen uzmanlara ” Karabük’te bize DÇ üzerinde hava boşluğu var, burada uçaklar için zor alan ”  şeklinde sormama fırsat vermediler,

” Hayır, artık Dünyada havalimanları- pistler böyle yüksek tepelere yapılıyor, şimdi teknolojik uçaklar 500-600 metrede havalanıp, inebiliyorlar burada üst/alt  hava maniyası, çok uygun, bu alanda mükemmel gayet güzel bir alan tespiti yapılmış” diyerek bilgi vermişlerdi..

O zaman bu iş bitmiş KARABÜK’E havaalanı oluyor diyerek inanmıştım…

Aradan 2-3 ay geçmemişti ki, KBÜ  Havacılık Yüksek Okulu (lisans) YÖK’den çıkmıştı..

Devlet hava meydanları, Devlet Hava yolları, tüm kurumlarda çalışmalar başlamıştı…

Havaalanı yapılacak bölgenin bir kısmı Orman Bakanlığına, bir kısmı TDÇİ ne bir kısmı Köy alanına girdiği için Bakanlıklarda ki çalışmalarda bir yıl içinde kavga gürültü olmuştu ancak o sorunlarda  çözülmüştü…

Hatta Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’da Karabük’te ” Havalanınız Hayırlı Olsun” demişti…

Burhanettin Hocam, Milletvekili olduktan sonra da bu konuda çok uğraş vermişti..

Olmadı..

Olması istenmedi desek daha doğru olur…

Burhanettin hocamızın bizde anısı/yeri çok farklıdır ama…

Birde ÜNİ-KARABÜKSPOR Taraftarlar grubu oluşturduğu gün çok mutlu görmüştüm onu..

“Üniversitemiz ile Karabük’ü her alanda destekleyeceğiz ağabey, bu bizim görevimiz demişti”

Güzel anılar bırakanları, güzel anılarımız ile yad ediyoruz bizde elimizden geldiğince..

Unutmadık..

Anısına saygı ile…

Ruhu şad/mekanı cennet olsun…

Web Tasarım & SEO: Best4SEO