Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

E Devlet ‘Soy Ağacı’ Kısa Sürede Yeniden Hizmete Verilecek

Türkiye’de merak edilen Soy

Türkiye’de merak edilen Soy ağacı konusunda e-Devlet üzerinden başlatılan güzel uygulama aşırı yoğunluk nedeni ile askıya alındı.  Ancak kısa süre sonra hizmete ulaşmaya çalışanların karşısına “Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır” uyarısı çıktı ve yayınlar durdu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü  gazetecilere açıklamalarda bulunarak, bu kadar yoğunluk beklemediklerini, Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildiğini, Soy sorgulama için günlük belirli bir kota konulacağını açıkladılar 

 

İşte İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce  yapılan duyuru…

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

 

 

E-DEVLET GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT’den alınmakla birlikte şifresi olmayan vatandaşlar ‘internet bankacılığı’ bilgileri ile de e-devlet sistemine giriş yapabilmektedir.

E-DEVLET SOY BİLGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Soyağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor. Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.