Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EFLANİ EMİRLER KÖYÜNDEN “SEÇMEN LİSTELERİNDE BİLİNMEDİK İSİMLER VAR” İDDİALARI

Eflani Emirler Köyünden Seçmen Taşıma İddiaları Geldi

Eflani Emirler Köyünden Seçmen

Yerel seçimler öncesi seçmen listeleri 4 Ocak Perşembe günü askıya çıkmıştı…

Milyonlarca seçmen, 31 Mart 2024 Pazar günü, belediye başkanları ve muhtarları seçmek için oy kullanacak. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Yerel Seçimler için seçim takvimi 1 Ocak’ta başladı.

Bu takvime göre seçmen listeleri 4 Ocak itibarıyla askıya çıktı. Seçmen listeleri 17 Ocak saat 17.00’de askıdan indirildi. Ancak Köylerde halen askıda duran seçmen listeleri mevcut.

Yüksek Seçim Kurulunun www.ysk.gov.tr adresinden ve e-Devlet kapısından, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek. Seçmenler ikamet ettikleri binadaki seçmen kayıtlarını görebilecek ve o adreste ikamet etmeyen kişiler için ilçe seçim kurullarına itiraz edebilecek..

Karabük’ün Eflani İlçesi Emirler köyünde seçmen listeleri askıya alındıktan sonra Köylüler listelerde bir çok yabancı isim gördüklerini, isimleri araştırdıklarında Bartın ve İstanbul’da ismi yazılı bir çok isim olduğunu iddia ederek “31 mart yerel seçimleri ile ilgili seçmen taşıma para karşılığı seçmen getirme iddiaları var” şeklinde Karabük Gündem WhatsApp hattından şikayetlerde bulundular.

Köylülerin iddialarına göre, Köyde ikametgahı bulunmayan onlarca isimlere dikkat çektik, araştırdık seçmen listelerinde isimleri olan kişileri araştırdık, kimileri Bartın’da ikamet ediyor, kimileri İstanbul’dan çıktı, ancak bu isimlerinde haberi yok, ya sehven bir yanlışlık yapıldı, yada para karşılığı oy kullanma işlemi yapılacak, Muhtarlık seçimlerinde bu tür iddiaları hep duyuyorduk ama bu sefer seçmen listelerinde görünce şaşırdık” ifadelerinde bulunuyorlar

Köylüler ismi olan kişilerin arandığını ve kendilerinin bağlı bulundukları seçim Kurullarına itiraz dilekçelerini verecekleri ifade edilirken Eflani Emirler Köyü sakinleri konunun araştırılmasını istediklerini belirttiler