Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EKMEKTE STANDARTLARA UYULMUYOR ..!

  EKMEKTE STANDARTLARA UYULMUYOR ..

 

EKMEKTE STANDARTLARA UYULMUYOR ..

 

ekmek denetimleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi.

Buna göre yapılan uygulamada pazarda, manavda ve kasapta ekmek satışı yapılamayacaktı.

Ancak; -Ekmekler dolapta, satıcı tarafından eldiven kullanılarak verilecek , -Alıcı, ekmeğe dokunamayacak , -Ekmekteki tuz miktarı da yüzde 1’i geçmeyecek, Şartları olmasına karşın ,  bu uygulamaların çoğuna Karabük merkez de ve ilçelerde tam uygulanamıyor.

Karabük’te Fırıncılar yeni çıkacak kurallara hazır olduklarını ifade etmiş aynı hassasiyeti ekmek satış noktalarının da göstermesi istenmişti.Standartlara dolayısı ile aranılan kurallara uyulmayarak satışların devam ettiğini vurgulayan vatandaşlar işin bir diğer yönü zabıta kontrollerinin de yapılmadığına dikkat çekiyorlar..

Türk toplumunun en çok tükettiği ekmeğe sağlık ve hijyen standardı getirilmesine karşın ekmek satış noktalarında aranılan hijyen koşullara uyulmaması yanı sıra lokanta ve cafe benzeri yerlerde ekmeğin açıkta servis edilmesi uygun koşullarda saklanmaması dikkat çekiyor diyen vatandaşlar TÜKETİCİ HAKLARI Derneğine de ulaşamıyoruz onlarda kendi içlerinde ayrı hükümet diyorlar..

Vatandaşlar , ‘1 Temmuz’dan itibaren ekmek satışları rast gele yapılamayacak. Ekmek satışlarına standart geliyor. Hijyen konusuna büyük önem veriliyor.” denmişti ama uygulamada aman aman değişim yok diyorlar..

Hijyen eğitimine katılıp belge alma zorunluluğu getirildiğine de dikkat çeken konuya yakın kaynaklar Ekmek satışındaki denetimler sıklaştırılması gereği üzerinde duruyorlar.

Kimse kurallara uymuyor

Artık bakkal ve büfe önlerinde ekmek dolapları olmayacağının da yer aldığı kanuna göre Karabük merkez ve ilçelerde bu uygulama işleme tam olarak konulamadı diyen vatandaşlar ‘Ekmek dolapları müşterinin uzanamayacağı yerde olacak. Gelen vatandaş ekmeği elle yemeyecek  deniyor ama her gelen ekmeği mıncıklıyor,satıcılarda gerekli önlemleri almıyor diyorlar..

.