Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ELEKTRİK KESİNTİLERİ ZARAR AÇIYOR

    SON GÜNLERDE

 

 

SON GÜNLERDE YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ VATANDAŞLARIN TEPKİLERİNE NEDEN OLUYOR. ÖZELLİKLE GECE 24-02 ARASI YAPILAN KESİNTİLER KONUTLARDA Kİ ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK ALETLERİN ZARAR GÖRMESİNE NEDEN OLURKEN ,GÜNDÜZLERİ YAPILAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ BİR ÇOK İŞ YERİNDE ÇALIŞMALARIN DURMASINA NEDEN OLUYOR. VATANDAŞLAR ZARAR HALİNDE NELER YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SORUYORLAR VE HUKUKÇULAR BU KONUDA ZARARLARIN KARŞILANDIĞINI BELİRTİYORLAR.

 

 

ELEKTRİK KESİNTİLERİ ZARARA

NEDEN OLUYOR

 

Son günlerde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşların tepkisine neden oluyor. Karabük merkez de özellikle gece 24 ila 02 arasında gidip gelen elektrik kesintileri yüzünden konutlarında ki elektrikli ve elektronik eşyaların  arızalandığı yolunda gelen şikayetler sonrası KARABÜK GÜNDEM konuyu hukukçulara sordu.

 

İŞTE KANUNİ HAKLARINIZ 

 

 1- Elektrik kesintisi ve dolayısı ile Voltaj gelip gitmesinden yada gerilimden dolayı bahis edeceğiniz eşyada zarar meydana gelip gelemeyeceğinin ve zararın değerinin ne kadar olduğunun tespitini yapmalısınız.

2-Davaları ayrı ayrı açmakta vekalet ücreti bakımından avantajınız var bunu atlamayın.

3-Tespiti , Bulunduğunuz yerdeki TEDAŞ Yada özelleşti ise o kurumu hasım göstererek yapmalısınız ve tebliğ etmelisiniz. ZİRA; Yapacağınız Tespite Tebliğden itibaren 10 gün içinde itiraz edilmezse Davayada gerek kalmadan Kesinleşmiş Tespit Hükmünü İcraya koyma hakkınız bulunmaktadır.

Hukukçular ayrıca ; EPDK yönetmeliğine göre kw saat başına 0.37 ila 1.11 ykr arasında kesintinin süresine göre bir sonraki faturadan indirim düzenlendiği belirtilerek ; örneğin 15 saat kesiti  yapılmış ise ,  bu esnada  180kw elektrik harcanmış ise   ödenecek tazminat 180kw ile 0.37 ykr çarpımından çıkan miktar tüketiciye ödenir diyorlar.

Aynı  kaynaklar , örneğin elektrik kesintisi sonucu iş kaybına uğrayan esnafın durumu hakkında neler yapılabilir?   sorusuna da , Tüketici haklarınızı korumalısınız en kısa yoldan noter tastiği ile uğranan zarar hesap uzmanlarınca (bilir kişilerce) değerlendirilmeli ve tastiklenmeli ardından mahkemelere baş vurular yapılmalıdır diyorlar.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO