Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EMEKLİ TÜKENDİ, EKİM’DE İYİLEŞTİRME, OCAK-2024 DE KÖKLÜ DÜZENLEME FORMÜLÜ MASADA

Emekliler ile ilgili her

Emekliler ile ilgili her gün “müjde, zam geliyor, geldi,” şeklinde ki afaki haberler yaygın basında yerini alırken tüm beklentiler Ekim ayında meclisin açılışına çevrildi.

‘Geçinemiyoruz’ diyerek kamuoyunda seslerini yükselten Emekliler Ekim  ayında maaşlarına yapılması beklenen ek zam beklentilerini dile getiriyorlar.

Ekim atında ek zam formüllerinin gün yüzüne çıkmaya başladığını belirten  SGK uzmanları ise hükümetten gelen açıklamaları titizlikle değerlendirerek emekliye ‘kök maaş zammı’ formülünün uygulamaya alınacağını ifade ediyorlar.

Seçim öncesinde emekli maaşlarına kademeli zam konusu çok konuşulduğunu belirten siyasi uzmanlar ise Ekim de kısmi düzelme, Ocak’ta refah gelmezse Emeklinin seçimlerde net taraf alabileceğine işaret ediyorlar.

Emekli maaşlarının daha istikrarlı artması için gündeme gelen kademeli zam SGK uzmanları tarafından da en mantıklı çözüm olarak görülürken, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına Ekim ayında yeni bir refah Payı düzenlemesi yapılacağına da kesin gözüyle bakıyorlar.

Uzmanlara göre Ekim ayında TBMM açılır açılmaz emekli maaş zammı görüşmeleri başlayacağını  yerel seçimler  öncesi  özellikle Ocak-2024 ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli maaşlarında iyileştirme yapılması gerektiğini vurguladığına dikkat çekiyorlar.  

Emekli maaşlarına yapılacak ara zammın en az %25 oranında olacağı konuşulurken aynı zamanda en düşük emekli maaşının da 10.000 TL’ye yükseltileceği iddiaları gündeme geliyor.

Türkiye’de, Dünya’da eşi benzeri görülmeyen bir sigorta sistemi olduğuna  dikkat çeken uzmanlar, sistemin sil baştan revize edilmesi ve SSK,Bağ-Kur-Emekli sandığı gibi farklı uygulamalar ve farklı maaş türlerinin ortadan kalkmadan da düzelmenin olmayacağına işaret çekiyorlar.