Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EMEKLİYE ZAM ORANI ORTAYA ÇIKIYOR

Emekli maaş zammıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ek olarak çalışma yapıyor

Emekli maaş zammıyla ilgili

Yeni yıla 40 günden az bir zaman kala atılacak ekonomik adımların en kritiği emekli maaşları olarak görülüyor. Özellikle enflasyonla mücadele kapsamında memur ve asgari ücrette yapılan artışın sonrası SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığından aylık alanlar için beklenti giderek arttı.

Maaşını alt sınırdan alan SSK, Bağkur ve Emekli sandığı emeklileri zamlı maaşların çift hanelere geçip geçmeyeceğini tartışıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan asgari ücrete önümüzdeki yıl iki zam yapılmayacağını ifade ederken tek maaş zammı olacağından beklenti arttı. Emeklilerin maaş zammı oranı belirlenirken TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları dikkate alınacak. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim’de toplam enflasyon 29,41 olurken emekliler bu orandan daha yüksek zam alacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığından aylık alanlar için yeni hesaplamalar yapıldı

Meclis’te yeni yılın bütçe çalışmaları başladı, gözler Ocak’ta emeklilere verilecek zamma çevrildi. Yüksek enflasyon nedeniyle aylardır artış yapılacak umuduyla oyalanan emekliler için Ocak ayı işaret edilmişti.

Uzmanların ve Bakanların açıklamalarına göre ocak ayında  yapılacak zamma ilişkin rakamlar ortaya çıkmaya başladı.  Buna göre Emeklilere yapılması planlanan zam oranının yüzde 50/60  civarında olacağı iddia ediliyor. En düşük emekli maaşı için ise 11-12 bin TL rakamı telaffuz ediliyor.

Yapılan açıklamalarda AK Partinin, yerel seçim kampanyasının bir aracı olarak kullanmaya hazırlandığı ‘rutin’ maaş zammı, sahada çalışma yapan milletvekillerini çok yakından ilgilendiriyor. Seçim bölgelerinde  emeklilerin tepkisini gördüklerini ve bunu TBMM de anlattıklarını dile getiren Milletvekilleri yeni yılda emekli maaşlarıyla ilgili çalışmalardan umutlu olduklarını dile getiriyorlar.

Öte yandan yapılan iddialara göre, en düşük emekli aylığı 11-12 bin liraya çıkarılacak. Parti kurmayları, yılbaşında ortalama yüzde 50-60 dolayında bir zam beklediklerini dile getiriyorlar. Maliye’nin direneceğini söyleyenlere göre bu oran yüzde 50 olacak. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu oranı %10 artırarak %60 lara çekebileceği ifade ediliyor

Ak partinin saha çalışmalarında, ‘çalışan emeklilere’ ikramiye verilmemesiyle ilgili tepkilerin de yoğun olduğuna değinilirken buna bir de emekli çiftçilerin eklendiğine vurgu yapılarak zamların %50 den aşağı olamayacağı konusunda birleşiliyor.

Ancak, Cumhurbaşkanının talimatıyla emekli çiftçilere ikramiye ödenmesi formülünün bulunması sorunun çözüleceği ifade ediliyor.