Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“erken başvurun çok uygun fiyatlarla ev alın” olayına BDDK el koydu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verdi.


Bazı şirketler adeta masa sandalye koyarak şirket olduklarını iddia ettikleri, herhangi bir sermayelerinin olmadığı dolayısıyla bir güvence taşımadıkları anlaşıldı. Mağduriyetlerin olabileceği için de şirketlerin tasfiye edildiği bildirililerken yine o bazı Şirketler başvurudan sonra sosyal medyada hesap açarak, “Biz Nisan ayında başvurduk 6 ay içinde bu süreç tamamlanacak sonrasında biz sizler için faizsiz konutlar inşa edeceğiz, erken başvurun çok uygun fiyatlarla ev alın” yayınları yapmaya başladıkları görüldü

BDDK kararının ardından vatandaşlar kredi finans kuruluşlarına yatırdıkları yatırımlarının ne olduğunu merak ederken şirketlerin vatandaşlar üzerinden nasıl gelir elde ettiği de ortaya çıktı.

Öte yandan vatandaşlar Çiftlik Bank olayında olduğu gibi şirket sahiplerinin kaçmasından endişe ederken alınan son bilgilere göre böyle bir durumun yaşanmasının önüne geçilecek.


Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alınması üzerine Kurul vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması için denetimler gerçekleştirdi.