Eski kulüp Başkanı HFT nin İfadeleri Yayınlandı

KAYNAK : İHLAS HABER AJANSI (İHA)
Son Güncelleme : 26 Eylül 2020 - 21:00

Halen Misli.com 2. Lig ekiplerinden Karabükspor’un Süper Lig döneminde ki yolsuzluk yapıldığı iddialarına ilişkin Karabük Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında eski (dönemin) kulüp başkanı Feridun Tankut,ve CEO Hakan Ayvaz’ın ifadeleri İHA tarafından yayınlandı

HFT Dönemi sonrası Kulüp Başkanı olan merhum Ziya Ünsal Yönetiminin, Yolsuzluk ve kulübü zarar uğratmaktan dolayı Dernek Denetçileri tarafından hazırlanan raporları sonucu Karabük Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma genişletildi.

Karabük Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz haftalarda SEGBİS üzerinden ifadeleri alınan kulübün eski CEO’su Hakan Ayvaz ile menajer Bayram Uğurlu ‘Resmi belgede sahtecilik’ ve ‘Hizmette görevi kötüye kullanma’ suçlanması tutuklanmış, avukatların üst mahkemeye itirazı sonucu Ayvaz, ceza evinden tahliye edilerek ev hapsine alınmıştı

190 Milyonluk Borç Sonrası Kulüp başkanı HFT’nun ve tarafların ifadeleri belli oldu

Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında eski kulüp başkanı Feridun Tankut ve CEO su Hakan Ayvaz SEGBİS aracılığı ile, savcılığa ifade verirken yine konu hakkında görüşlerine başvurulan Mustafa Yolbulan’dan bilgi alındı

Üst sınırı en az 5 yıl hapis cezası gerektiren suçlardan dolayı soruşturmanın yürütüldüğü dosya kapsamında ifade veren Hikmet Feruun Tankut, kendisinin kulübe siyasi büyüklerin ve Karabük’ün önde gelenlerin daveti ile başkanlık yaptığını belirterek, “Kulübe geldiğim dönemde Hakan Ayvaz kulüpte CEO olarak görev yapıyordu. Ayvaz’ın genel tutumlarından ve işlerinden memnun değildim. Aramızda iş konularında sıkıntı yaşanırdı. Mali konuların kontrolü ondaydı. Yabancı menajer ödemeleri ile ilgili hiç bilgim olmadı. Kulübe geldiğimde geçmiş yıllardan ödenmeyen vergi borçları ve futbolcu borçlarını öğrendim. Hatta Mustafa Yolbulan’a 51 milyon borç olduğunu söylemişti ancak borcun 73 milyon lira olduğunu öğrendim. Mali konular bana intikal etmiyordu bu sebeple yüksek menajer ödemelerini Hakan Ayvaz’a soramadım ve aramızdaki sıkıntılar bu sebeple baş göstermişti” dediği öğrenildi.

HAKAN AYVAZ VE BAYRAM UĞURLU İFADE VERMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta ‘Hizmette görevi kötüye kullanma’ suçlaması ile tutuklanan Bayram Uğurlu ile aralarındaki ilişkiler ve para trafiği yönündeki kendisine yönetilen soruları da cevaplandıran Tankut, kendisini 22 yıldır tanıdığını ifade ederek, “ Kendisine kulüpten ödeme yapılmadı. Ben menajerlerin ne kadar ücret aldıklarını bilmem. Bunlara verilen çeklerle ilgili bilgim yok. Bunlar futbolcu ve menajeri bağlayan hususlar. Benim imzaladığım çeklerde ikinci imzaları kimin attığını bilmiyorum. Kalem kalem hangi ödemeler yapıldığını mali işlere bakan Hakan Ayvaz ilgileniyordu.” dedi.

1 milyon 500 bin Euro’luk futbolcu araştırma ödemesi Denetçi raporlarında kulübün kasasından yapılan ödemelerinde sorulduğu Ferudun Tankut, ifadesinde şu sözlere yer verdi:

“Futbolcu araştırması adı altında yapılan 1 milyon 500 Euro’luk ödemelerden haberim yok ve böyle bir şey hatırlamıyorum. Futbolcu araştırması olarak kendim bizzat oyuncuları izleyerek seçerim. Bu ödemeler Karabükspor için çok astronomik ödemelerdir. Bizim dönemimizde yapılan menajerlik ödemeleri şeffaf bir şekilde kayıtlara geçmiştir. Diğer kulüpler futbolcu gideri ile menajer giderleri konusunda şeffaf davranmıyordu. Futbolcunun üzerinden menajerlik ödemesi yaparlardı.”

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Tankut, bütün işlerinde Karabükspor menfeatini düşündüğünü ve uzun yıllar çok başarılı hizmetler yaptığını da kaydederek, “Ankara’da kendisine ait ofisi kulübün orada yapılacak görüşmeler için yönetimde konuşarak kiraya verdiğini, Bayram Uğurlu ile aralarında sadece kendisine ait bir araziyi piyasa şartlarına kendisine sattığından para alışverişi olduğunu” kaydetmiş.
Soruşturma kapsamında ifade veren, eski kulüp başkanlarından Mustafa Yolbulan ise sorgusunda, Hakan Ayvaz’ı kulübe kendi getirdiğini, kendi döneminde Ayvaz’a yapılan 10 bin Euro’luk ödemeyi hatırlamadığını, başkanlık dönemi sonrası aralarında bir iş ilişkisi yada başka bir ilişkisi olmadığını söylediği öğrenildi.

Kulübe verilen borç ile ilgili yönetilen soruya ise Yolbulan, federasyondan vb. yerlerden gelecek paralar zamanında gelmediğinden kulübün mali sıkıntısından dolayı şirketlerinden borç verdikleri ifade ederek, “Borç verdiğimiz paralar dönmemeye başlayınca borç vermeyi bıraktık ve toplamda 75 milyon civarında alacağımızda kalmıştır. Feridun Tankut döneminde kulüp adına alınan 450 bin civarındaki makam aracını alacağımıza karşılık aldık ve sattık” dedi.

Kriminal raporunda Juan Pablo Pachon isim ve imzası yerine Hakan Ayvaz’ın ciroladığı 3 ayrı çekte imzası olup olmadığı da sorulan Yolbulan, “Genel olarak çek imzalamadığını söz konusu çekleri kendisi düzenleyip düzenlemediğini bilmediğini, benim imzam yada değil diyemem. O dönem bu ödeme dengelerini Hakan Ayvaz ayarlıyordu.” bilgisini verdi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Adem 26 Eylül 2020 / 23:42 Cevapla

Sonuna kadar araştırılsın suçlular kimse nitelikli dolandırıcılıktan dıkın kodese. ……….