Esnaf ayrı dertli,Siyaset ayrı…’

Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 0:02

 

 

 

Safranbolu CHP İlçe Başkanlığı  bir basın

duyurusu yayımlayarak, “Esnafımızı mağdur

etmeyin” dedi

 

“Bizim karşı olduğumuz konular, satılan ürünlerin sağlıklı olmaları ve yapılan ticaretin esnafımızı mağdur edecek haksız rekabet koşulları oluşturmamasıdır.” ifadelerine yer verilen açıklamada şöyle denildi;   “Misak-ı Milli ve Demokrasi Meydanında “TÜRKİYE GİRİŞİM, GELİŞİM VE TEKNOLOJİLERİ DERNEĞİ” adında bir derneğin yöresel ürünlerin satışının yapıldığı bir pazar kuruldu. Afişlerinde bu pazarın 7-17 Mayıs tarihleri arasında açık olacağı yazılı. Araştırdık, derneğin “Kamu Yararına Çalışan Dernekler” vasfının da, Meydanı kullanmayla ilgili bir Belediye Encümeni kararının da olmadığının öğrendik. Bizim normal koşullarda karşı çıkmayacağımız “halkımızın ucuz gıda maddelerine ulaşmasını sağlamak” gibi bir maske ile yapılan bu tür ticari faaliyetlere kayıt ve denetim dışı olmaları nedeniyle tamamen karşıyız. Şehrimizde faaliyet gösteren esnaf hemşerilerimizin haksız rekabetle karşı karşıya bırakıldığı bu tür ticari faaliyetlerin Belediyemiz aracılığı ile yapılması da ayrıca düşündürücü bir konu…Belediyemizin bu konu ile ilgili uygulamaları şu soruları gündemimize getirdi:

 

  • Safranbolu Belediyesi bu işten gelir temin ediyor mu?
  • Muhatap derneğin bir muafiyeti olmadığına göre, gelir temin ediliyorsa neden Encümen kararı yok?
  • Gelir temin edilmiyorsa neden edilmiyor? Belediye Başkanı böyle keyfi uygulamalar yapma yetkisini nereden alıyor. Pazara mal getiren köylümüz ve pazarcı esnafımız Belediyeye yer ücreti öderken burada faaliyet gösterenlerin ayrıcalıkları nedendir?
  • Ucuzluk iddiasıyla faaliyet gösteren bu ticari kuruluşların vergi denetimleri yapılıyor mu?
  • Ucuz olduğu için vatandaşımız tarafından rağbet gören bu pazarda açık olarak satılan ambalajsız ürünlerin gıda denetimi yapılıyor mu?
  • Safranbolu’da faaliyet gösteren, kira ve vergi veren esnaf arkadaşlarımızla ne derdiniz var da onları böyle bir haksız rekabet ortamı ile muhatap ediyorsunuz?
  • Safranbolu TSO Başkanı Ali Sami Acar ve Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Muammer Dumaner’e sesleniyoruz. Karşı olduğunuzu açıkladığınız bu pazarlar için, şu anda faaliyette olan pazara giderek bir protesto gösterisi yapmayı, satılan ürünler ve yapılan ticaretin kayıt dışılığı ile ilgili iddialarınız için suç duyurularında bulunmayı düşünüyor musunuz? “ 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.