Esnaf Odaları Birliğinde Olağanüstü Kongre İstemi..!

Son Güncelleme : 23 Temmuz 2018 - 14:27

 

SAFRANBOLU ŞOFÖRLER ODASINDAN YAYIMLANAN BASIN AÇIKLAMASINDA  “KARABÜK ESNAF BİRLİĞİNDE NELER OLUYOR.?” DENDİ VE BİRLİKTE KAZAN KAYNIYOR DENEREK “BİRLİĞİN OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİTMESİ DÜNYANIN SONU DEĞİLDİR” DENDİ..

 

Son zamanlarda tartışılan Karabük Esnaf Odaları Birliği için bu kez Safranbolu Şöförler Odası yazılı bir basın açıklaması yaptı. Oda  “1 Mayıs 2018 tarihinde kongresini yapan Esnaf Odaları Birliğinde kazan kaynıyor.”  diyerek yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi…

Çeşitli haber sitelerinde ve bazı basın kuruluşlarında Esnaf odaları birliği ile ilgili haberler yayınlanmaktadır.

Karabük esnaf odaları bünyesine bağlı 15 meslek odası bulunmaktadır. Yönetim Kurulu 5 Denetim Kurulu 3 ve Disiplin Kurulu 3 üyeden oluşmaktadır.

Esnaf odalarındaki sorunun 24 Haziran genel seçim sonuçlarından kaynaklandığı bazı kişiler tarafından ifade edilmektedir. Konu ile ilgili olarak siyasi parti başkanının ağzından verilmeyen demeçlerin yazılmış olduğunu görmekteyiz.

Birlikte asıl sorunun gündemden kaçırıldığı ve yıllardır bu sorunun büyüyerek son noktalarına gelindiğini oda başkanları olarak görmekteyiz.

Sorun neydi : Karabük’te bulunan odaların yarısına yakınının ekonomik problemleri bulunmaktadır.

Bazı oda başkanları oda giderlerini ödeyemezken , bazıları ise bir kısmını cebinden karşılamakta olduğu birlik başkanı dahil ilgili kişiler bilmektedir.

Odalara kayıt sistemi birlik tarafından yapılmaktadır. Daha önceleri Nace kodunun tam uygulamaya konulmaması nedeniyle Birlik tarafından Karabük’te bulunan diğer odalara kayıt olması gereken üyelerin birlik kanalıyla birlik başkanının kurduğu karma odaya kayıt edilmesi ile odalar mali güçlük içine düşmüştür.

Birlik başkanının odasına kayıtlı üye sayısı 1.800 (BinSekizYüz) üyeyi aşmışken diğer küçük odaların üye sayısı en alt seviyeye düşerek mali krizin odalarda yaşanmasına sebep olunmuştur.

Birlik seçiminden önce Safranbolu da yapılan Başkanlar Kurulunda birlik sorunları ile ilgili konular masaya yatırılmış ve odaların mali krizden çıkabilmesinin tek şartının karma odaya usulsüz olarak kaydırılan üyelerin gitmesi gereken odalara gönderilmesi yönünde ortak görüş meydana çıkmıştır. Hatta bir oda başkanı üyelerinin gönderilmemesi halinde mahkemeye başvuracağını söylemesi üzerine toplantı gerginleşmiş ve Ahmet KARABACAK söz alarak zor durumdaki odaların mutabakat yapılarak üyelerinin verilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Karabük birlik başkanı yıllardır 1700-1800 üyeli odanın başkanlığını yaparken diğer odalar üyeleri azaldığı için maddi zorluklar yaşamakta personel maaşlarını ödemekte zorlanmaktadır.

Karabük Esnaf Odaları birlik başkanlığı yıllardır lüks içinde sürekli bina değiştirirken birliğin koruması gereken odaların başkanları ücret almadan üyelerine hizmet verdiklerini birlik başkanı dahil herkes bilmektedir.

Karabük esnaf odalar birliğinin Olağanüstü kongreye gitmesinin altında yatan acı gerçek Karabük’te bulunan üye sayısı az odaların gelirlerinin giderlerini karşılayamaması ve üst kuruluş olan birliğin bu konuda duyarsız kalmasıdır.

Karabük’te herkes birbirini çok iyi tanımakta, kimin naylon esnaf, kimin gerçek esnaf olduğunu herkes bilmektedir.

Yıllardır birlik başkanlığı yapan arkadaşımız hiçbir zaman odaların sorunları ile ilgilenmemiş sadece o makamı kendine maaş almak için kullanmıştır.

Evet, esnaf odaları birliği delegeleri yeterli imza sayısı ile olağanüstü kongreye gitmek için gerekli imzaları toplayarak  birlik başkanlığına göndermiştir.

Bundan sonraki süreç yasada belirtilmektedir. Birliğin olağanüstü kongreye gitmesi dünyanın sonu değildir. Birlik seçimlerini siyasete bulaştırmak ise hiç akıl işi değildir.Çünkü  Karabük’te herkes birbirini çok iyi tanıyor.

Karabük kamu oyunda çıkan haberler ve yayınlara bir açıklık getirmek için olağanüstü kongre isteyen odalar olarak bu açıklama yapılması uygun bulunmuştur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.