Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Esnaf Odalarından sert Tepki

  Karabük Kent Meydanında

 

Karabük Kent Meydanında sık sık açılan kermes ve yöresel ürünlerin satışı konusunda Karabük esnafı şikayetçi olurken bir sitem de Safranbolu’dan geldi.

 

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yaparak şehir merkezine kurulan ve ardı arkası kesilmeyen kermeslerin esnafı mağdur ettiğini belirterek;” son yıllarda çeşitli dernek, cemaat, vakıflar ve şu anda yapılmakta olan yöresel yiyecekler adı altında faaliyet gösteren firmalar tarafından açılan ve açılacak olan stantların, kermeslerin, amacının dışına çıkarak hayırdan çok ticari amaçlı yapılmasının, esnafı zor durumda” şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

 

Bugün de Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası ile Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası da bu konu hakkında tepki vererek her yıl Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda “Yöresel Ürünler” adıyla kurulan SSK primleri, vergi, dükkan kirası olamadan ticari satış yapan stantlara tepki gösterip, ortak basın açıklaması yaptılar.. 

Safranbolu TSO Başkanı Ali Sami Acar ve Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Muammer Dumaner,bu tür stantlara karşı olduklarını açıkladılar.

Yapılan ortak basın açıklamasında, “Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak ilçemizde Misak-i Milli Demokrasi Meydanı’nda ‘yöresel ürünler’ adı altındaki stantların açılmasına kesinlikle karşı olduğumuzu bildiririz. Safranbolu’muzun alış veriş merkezi alanı zaten küçük ve birde bu stantlar açılınca esnaflarımız zarar görüyor ve daha önceden de yapılan buna benzer durumlarda da zararını gördüler.Bu kişilerin hiçbir vergi kaydı olmadan devletimize vergisini ödemeden bizim esnafımızla aynı kazancı sağlamaya çalışıyor. Genelde bu kişiler devamlı fuar takip eden, sadece amaçları bir yere hizmet etmek değil, kendi menfaatleri için tüm fuarlara giden kişiler olduğu için haksız rekabet ortamı yaratmaktadırlar. İşletmelerimiz sürekli ilçe gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından denetlenerek işletme kayıt belgesi, hijyen belgesi ve hijyen konularına önem vermektedir. Bu kişilerin açıkta gıda satmalarını, denetimsizce ve insan sağlığını tehdit edecek şekilde gıda satmalarını istememekteyiz. Safranbolu Belediye Başkanımızın esnaflarımızın mağdur olmaması için dışarıdan fuar amaçlı ve kermes adı altında sadece para kazanmak isteyen kişilere müsaade etmemesini istemekteyiz. Kamuoyuna önemle duyurulur.” Dendi..