Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Et fiyatlarına müdahale basında ilgi gördü

    Son dönemde

 

 

Son dönemde tarım ve tarıma yönelik icraatlar, öne çıkan konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Tarım Zirvesi’nde konuşan Bakan Faruk Çelik, milli tarım projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, yükselen et fiyatlarına da değindi. Son dönemde yeniden artışa geçen kırmızı et fiyatlarına müdahale gelirken ESK, kasaplara 22.50 TL’den karkas dana eti satışına başladı. Medya Takip Merkezi (MTM) de, Mart ayı boyunca et haberleri ve milli tarım projesinin medya yansımalarını ele aldı.
Yükselen et fiyatları üzerine harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İstanbul’da düzenlenen Tarım Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, referandum öncesi et fiyatlarının yükselmesinden şikayetçi olurken, artışı gereksiz bulduğunu açıkladı. Piyasadaki et fiyatlarını aşağı çekmek için Et ve Süt Kurumu’na da çağrıda bulunarak devreye gireceğini belirtmişti.

Gündemde tartışma konusu olan et fiyatlarına beklenen müdahale gelince, Et ve Süt Kurumu (ESK) yemek sanayisine kilosu 20.50 TL, kasaplara 22.50 TL fiyattan karkas dana eti satışına başladı. Ancak çıkan karar, marketleri kapsamayacak. ESK’ya kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek.

 

Milli Tarım Projesini de hayata geçirdiklerini belirten Bakan Çelik, 15 yılda tarıma 90 milyarlık destek sağladıklarını belirterek Türkiye’yi 941 havzaya ayırdıklarını ve havza bazlı desteğe geçtiklerini de ekledi. Aynı zamanda tarım desteklerinde 12 aylık karmaşık modeli değiştirerek, ekim ve hasat zamanı olmak üzere iki dönemde destek ödemelerinin yapılmaya başlandığını aktardı. Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre, Mart ayı boyunca yazılı basın ve internet medyasında et fiyatları toplam 2 bin 345 habere konu olurken, milli tarım projesi ise bin 653 haberle yer aldı.

 

Son dönemde gündemde yer alan bir diğer konu ise Türkiye’nin Rusya’dan ithal edilen tarım ürünlerine ilişkin yeni vergi düzenlemesiydi. Türkiye ve Rusya Ekonomi Bakanlıkları arasında istişarelerin yakın zamanda başlayacağı bildirilirken, yeni vergi düzenlemesinin nasıl olacağı yönünde henüz bilgi geçilmedi. MTM’nin rakamlarına göre yeni düzenleme, yazılı basın ve internet medyasında 701 habere konu oldu.