Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

EV KADINLARINA EMEKLİLİK, BAĞ-KUR’LULARA ERKEN EMEKLİLİK TBMM’E GELİYOR

Milyonlarca kişinin emekli olmasının yolunu açacak düzenleme Kurban Bayramı tatili sonunda TBMM’ye gelerek görüşülmeye başlanacak. Meclis’ten geçen torba yasadaki kritik maddelerin başında milyonlara çalışan ve ev kadınına emeklilik imkanı sağlayacak düzenlemeler de var.

Milyonlarca kişinin emekli olmasının

İkinci EYT olarak adlandırılan ve milyonlarca Bağ Kur esnafı ile birlikte ev kadınlarına emeklilik yolu açacak tasarı bayram tatili sonunda Meclis de değerlendirilecek.

En çok ev kadınların yolunu gözlediği düzenleme yine ev kadınları isteğe bağlı olarak emeklilik başvurusunda bulunduğunda sigorta primlerinin 3’te 1’ini devletin ödemesini öngörüyor.

Şu anki asgari ücret üzerinden hesaplandığında en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 TL iken düzenleme onaylandığında bu tutarın 2 bin 133 TL’lik kısmı devlet desteği olarak ödenecek. Bu şekilde ev kadınları ayda 4 bin 267 lira prim ödeyerek emekli olabilecek.

Torba Yasa ile birlikte BAĞ KUR VE SSK’lı çalışanlar arasındaki prim eşitsizliğinin de giderilmesi bekleniyor. BAĞ KUR’lu küçük esnafın prim gün sayısının SSK’lı çalışanın prim gününe eşitlenmesine kesin gözü ile bakılıyor. 1 milyon küçük esnafın 9 bin prim gününün 7200 güne çekilmesi ise Bağ Kur’lu çalışanların 5 yıl erken emekli olması öngörülüyor.