Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR KURAN FABRİKA 24 ve 25. BÖLÜMLER

24-AĞIR KALDIRMA OPERASAYONUNUN DURDURULMASI

24-AĞIR KALDIRMA OPERASAYONUNUN DURDURULMASI EMRİ -1200 Ton AĞIRLIĞINDA KÖPRÜ KİRİŞ 75 METRE YÜKSEĞE KALDIRILIYOR

 

 

Şantiye tarihimizdeki en zorlu işi yapacağımız dönemde aylarca şantiyenin her an kapatılabileceği endişesi tüm şantiye elemanları üzerinde moral bozucu bir etki yapmıştı.

12 yıl büyük fedakarlıklarla nice projeyi başarıyla  tamamlamış Pendik Şantiyesi olarak yeni Genel Müdürden de bir teşekkür ve takdir beklerken adeta cezalandırılıyor ve ülkemizin en büyük vincinin montajinda en kritik kaldırma operasyonlarının yapılacağı aşamada ödemeler sorunu çözülemediği için faaliyetlerimizin durdurulması isteniyordu.

Müdürlüğe hitaben “Halen devam etmekte olduğumuz 450 tonluk Gantry Kreyn (imalat ve montaj işleri %90 oranında tamamlanmış olup Haziran 1992 de işletmeye alınacaktır) 3×80 ton Jib Kreyn16 Ton Jib Kreyn,26.300 DWT Gemi ambar kapakları imalat ve montaj işlerinin tümü kalifiye personel , tecrübe ve uzmanlık gerektiren işlerdir.

Söz konusu işlerin şu aşamada ekibimiz tarafından durdurulması veya başka bir ekibe devredilmesi ,önemli bir beyin veye kalp ameliyatini gerçekleştirmekte olan ekibin ameliyat ortasında ameliyati bırakması veya başka bir ekibe devretmesiyle aynı anlama gelmektedir ve teknik yönden büyük sakıncaları vardır.Bugüne kadar belirli bir aşamaya getirilen  sözkonusu işlerin durdurulması veya başka bir ekiple devam edilmesi durumunda iş kalitesi ve iş güvenliği yönnünden telafisi zor bir takım sorunlarla karşılaşılması ,işlerin büyük ölçüde gecikmesi, Tersane ve Ülke ekonomisi için önemli kayıpların ortaya çıkması sözkonusu olacaktır.” diyen ekteki yazıyı gönderdim.

Benim bu tür yazılar yazmam ve  başka girişimlerde bulunmam Genel Müdüre karşı çıkamayan, her dediğini emir kabul eden yöneticileri çok rahatsız ediyordu.

 

 

Halbuki benim memuriyet anlayışıma göre   meslek ahlakına ve ettiğim meslek yeminine aykırı emirleri  kabul etmem mümkün değildi ve her zaman bu şekilde hareket ettim. Gerek gördüğüm zaman bu tür  emirleri kimden gelirse gelsin dinlemedim.

23.3.1992 tarihinde (ekte kopyası görülen ) 19.3.1992 tarihli yazıyı  ve 6 kişilik Tersane  Kontrol heyeti ile müştereken hazırladığımız TEKNİK RAPORU da ilgi yaparak bir yazı daha gönderdim ve aşağıdaki hususları önemle vurguladım:

“20.03.1992 tarihinde Yapım Baş Müdürlüğünün Şantiye şefliğimize telefonla “450 tonluk Gantry Kreyn montajinin ve 1200 tonluk kiriş kaldırma işleminin durdurulması” talimati vermesi üzerine, Pendik Tersanesi ve Ağır Sanayi Tesisleri Müdürlüğü, Havuz Kreynleri Kontrol Heyeti üyeleri ve şantiyemiz yetkilileri arasında yapılan toplantıdan sonra düzenlenen Teknik Rapor ekte gönderilmektedir.”

Benim telefonla verilen talimati resmi yazıda dile getirmem sayın Yapım Baş Müdürünü rahatsız etmişti. Benim meslek anlayışımda telefonla astlara verilen bir emir yazılı olarak da ifade edilebilmelidir.Bu düşünceyle aynı yazıda aşağıdaki hususları  da belirttim.

……. “Bundan sonra konu ile ilgili olarak Müessemizce alınarak Şantiye Şefliğimizce uygulanması istenen kararların Kontrol Heyetine de izah edilebilmesi ve yanlış anlamaların önüne geçilebilmesi için yazılı olarak bildirilmesini talep etmekteyiz.Şantiye şefliğimize ait  3546493 nolu telefona bir faks cihazi bağlanmış olup yazışma ve karaların gecikme olmadan faksla yapılabileceğini bilgilerinize arz ederim.”

Faks cihazini da masraflarını kendim karşılayarak almıştım. Böylece acil konularda  telefonla verilecek  şifahi emirleri kabul etmeyeceğimi de açıkça ifade etmiş oldum.

 

 

25. BÖLÜM -AĞIR KALDIRMADA REKOR-1200 Ton AĞIRLIĞINDA KÖPRÜ KİRİŞ 75 METREYE KALDIRILIYOR.

 

 

 

Ana Kiriş Kaldırma Operasyonunun Gerçekleştirildiği Gün Şantiye Ekibimizle Bu işte 2 yılı aşkın bir süre büyük emeği geçen tüm şantiye çalışanları olarak böyle bir günde kendi müessesemizden bir temsilcinin bile gelmemesine çok üzülmüştük ama operasyonun başarıyla tamamlanması bizim için en büyük armağan ve teselliydi. Çok sıkıntılı ve stresli günlerimiz olmuştu.1200 tonluk ağırlığı ilk defa yerden keseceğimiz an adeta 1200 ton ağırlığı ben omuzlarımla kaldırıyormuşum gibi heyecanlanmıştım.

Böylesine zor bir operasyonu başarıyla tamamlamak bütün şantiye olarak büyük bir sevinç ve mutluluk yaşadık. Montajda emeği geçen Şantiye ekibi olarak  vincin önünde  o günün anısını yaşatacak bir fotoğraf çektirdik.

Ağır kaldırma operasyonunun tamamlanmasından sonra şantiye mevcudunu azaltarak bütün ağırlığımızı 450 Ton Gantry Kreyn işine verdik . Ekim 1992 başında test ve deneme çalışmalarına başlandı.Sabit ayak içindeki  Asansör montajinda karşılaştığımız zorlukları aşmada KONE Asansörden Burhan YILMAZ beyin  büyük destek ve yardımları oldu.