Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR KURAN FABRİKA 37 VE 38. BÖLÜM

HAZIRLAYAN MUSTAFA HATİNOĞLU  
HAZIRLAYAN MUSTAFA HATİNOĞLU

 

FABRİKALAR KURAN FABRİKA 37. BÖLÜM 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜ PROJESİ ÇİMTAŞ ve KARÇEL’in KATKILARI

FABRİKALAR KURAN FABRİKA 38. BÖLÜM-STFA ile BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ PROJELER-SEZAİ TÜRKEŞ’in KARDEMİR’E BİR VEFA ZİYARETİ

LİBYA –TRABLUSGARP LİMANI -1972 STFA İLK YURT DIŞI İHALESİ

1200 Tonluk Kesonları kaldıracak vinç dizaynı ile ihale kazanılır.

4 kat apartman boyutundaki beton blokları karada döküp, denize indirerek bütün bir rıhtım yapma tekniği. Bunları kaldıran 1200 tonluk vinçlerin dizaynını da Feyzi AKKAYA bey yapmıştır, o sayede ihale kazanılmıştır.Neticede ,Libya’da bu ihale kazanıldığı zaman bütün Türkiye’de hatta Avrupa camiasında, ilk TÜRK firmasının yurtdışında ihale kazanması büyük bir hadise olur.Bu tekniği ilk defa STFA uyguladı.

         Sezai Türkeş: Bunları karada imal edelim, Feyzi Akkaya :Karada nasıl imal edeceğiz ? Bunlar 1200 Ton… Sezai Türkeş : 1200 tonu sen kaldırırsın Feyzi.  Bağırış, çağırış sonunda sonunda Feyzi bey 1200 tonluk vinçleri yaptı.Vinçler imal edildi,yerine kondu, imal edilen kesonları aldı,götürdü, batırdı yerine  koydu.

Müşavir İngilizler “Bu hesapları getirin , bir kontrol edelim, öyle herkes kafasına esen her şeyi yapamaz, bu kesonlarin emniyetini sağlamakla sorumluyuz.”

Feyzi bey  1 sayfa kağıdı hesap yapar, kendine göre boyutlandırır, belli noktalarda tahkikler yapılır. İngiliz müşavir kontrol eder ve “1200 tonu kaldırmıyor, yıkılıyor iyi ki bunları kontrol etmişiz.” der. Feyzi bey emin. “Onlar bir daha baksınlar hesaplarında bir yanlışlık vardır.” İngilizler tekrar kontrol eder. Sonra “ biz bir şeyi ikiye bölmeyi unutmuşuz, Feyzi bey haklıymış. “ derler.

1200 Tonluk Kesonları kaldıracak vinç

“…1984 yılında TUNUS’taki Gabes Limani’nın büyütülmesi inşaatını aldık.Orada çok büyük kesonlar var.Rıhtımları yapmak için ,karada kesonları yapıp ,bunları kaldırıp suyun içine yerleştirmemiz gerekiyor.Proje gereği bu kesonların ağırlığı 3000 ton.Buna benzer bir şeyi daha önce Tripoli Limanında yapmışlar…Ama o zaman kullanılan kesonlar 1200 ton ağırlığındaymış., onları kaldıracak bir vinç yapmış ve başarıyla uygulamışlar.

Onların projeleri elimizde var; ama bu 3000 tonluk. Ne yapacağız,..?.Şimdi biz yapabilir miyiz yoksa Feyzi beyden yardım mı isteyelim? Bazen  yardım ediyor.’Bir şartla ‘ diyor, ‘bağışta bulunacaksın benim vakfıma’ .. Bir kumbara var , kumbaraya para atacaksınız  ona göre.Biraz da espri bu tabii .

O zaman 1985 ‘te üst yönetici olan rahmetli Eser TÜMEN ‘le beraber dedik ki , ‘ biz Feyzi Bey’den bir talep edelim….Çağırdı Feyzi  abi …’Feyzi abi yardım rica ediyoruz senden. Böyle böyle bir problemimiz var.’ dedik.’ Oo, 3000 ton! Çok para isterim; siz yurtdışında dolar kazanıyorsunuz, dolar isterim.’ dedi. Peki abi dolar veririz,kumbaraya atacağız ne istersen’ dedik. İki gün sonra  3 tane pelür kağıda tükenmez kalemle çizimler ve bir takım basit hesaplar yapmış. Esas sistemini kurmuş  o vincin. ‘Gerisini siz yapın ‘ dedi. Yaptık sonunda biz; ama kaç kişi uğraştık. Ne kadar uzun zamanda! Sonunda o vinci kullandık

39-40.BÖLÜMLER İLE DEVAM EDECEK