Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR KURAN FABRİKA Bölüm 12-PENDİK SULZER MOTOR FABRİKASI -30 YILLIK ÖZLEM

Motor fabrikası üst yapı

Motor fabrikası üst yapı montaji devam ederken Pendik Tersanesi Yarı Havuz tipi kızak üzerinde çalışacak 300 Ton/73 m lik GANTRY KREYN, motor fabrikası için 1 adet  150/25 Tonx28.5 m köprü kreyn ve 2 adet 10 ton KONSOL kreyn proje,mekanik ve elektrik teçhizat işleri için yapılan ihaleyi Portekiz-Mague firması kazanmıştı.

Bütün bu vinçlerin montaj işlerini Karabük Demir Çelik olarak üstlenmiştik.1988 yılına kadar yapacak işimiz vardı. En az 4 yıl daha şantiyenin devam edecek olması şantiyede muvakkat (geçici) olarak işe aldığımız elemanlar için de çok sevindirici bir gelişmeydi.

 

ALİ CAN (DENİZLİK BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI)

 

Neden Pendik Motor Fabrikası?

Motor fabrikalarının en önemli özellikleri olarak, fabrikanın temelleri ile test odalarının ve kullanılan tezgâhların temellerinin, üzerlerindeki büyük dinamik yükler karşısında deformasyona uğramayacak ve titreşimi iletmeyecek sağlamlıkta yapılmış olması gerekir.

İşte, Pendik Tersanesi Motor Fabrikası’nın 1980’li yıllarda hazırlanan temelleri, binlerce fore kazık çakılarak ve çok sağlam bir zemine oturtulmuş olup, fabrika bünyesindeki test odalarının ve büyük bor tezgâhının her birinin altında ciddi paralar harcanarak adeta apartman büyüklüğünde temeller mevcuttur.

Dolayısıyla, yeni bir fabrika kurulması düşünüldüğünde, bu büyüklükte ve sağlamlıkta temellerin yapılması için büyük miktarlarda yatırım yapılması ve amortisman payı olarak ürün maliyetine yansıtılması gerekecektir.

Pendik Tersanesi, bünyesinde muazzam bir motor fabrikasına sahip olan dünyadaki çok az sayıdaki tersaneden biridir. Ayrıca, yine fabrika bünyesinde yer alan 7.500 BHP ve 35.000 BHP kapasiteli iki adet test odası ve CNC BOR  TEZGAHİ  da, Pendik Tersanesi Motor Fabrikası’nın mutlaka değerlendirilmesi gereken muazzam ve vazgeçilmez bir “milli servet” olduğunun göstergesidir.