Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR YAPAN FABRİKA 26-27. BÖLÜMLER

KARABÜK YEREL BASININDA PENDİK ŞANTİYESİ-FİNLANDİYA KONE CRANES FİRMASINDAN TEBRİK VE TEŞEKKÜR MESAJİ İLE PENDİK ŞANTİYESİ ÇALIŞANLARI KARABÜK DEMİR ÇELİK’İN TANITIMI İÇİN KATALOG (PENDİK ŞANTİYESİ 1981-1992 HİZMET YILLIĞI) BASTIRDI.

KARABÜK YEREL BASININDA PENDİK

BÖLÜM 26 KARABÜK YEREL BASININDA PENDİK ŞANTİYESİ-FİNLANDİYA KONE CRANES FİRMASINDAN TEBRİK ve TEŞEKKÜR MESAJI

 

16 Ekim 1992 tarihinde 75.000 DWT dökme yük gemilerinden birincisinin denize indirilmesi ve 450 ton/129 m  Gantry kreynin işletmeye alınması dolayısıyla Başbakan sayın Süleyman DEMİREL ve Ulaştırma Bakanı sayın Yaşar Topçu’nun da katılımıyla bir tören yapıldı.

450 Ton Gantry Kreyn İşletmeye Alınışı Dolayısıyla şantiye şefliğimizce hazırlanan  ve  ekte sunulan bir Basını Bilgilendirme açıklaması yapılmıştır.

16 Ekim 1992 KONE CRANES FİRMASINDAN GELEN TEBRİK YAZISI Yukarıda görülen tebrik yazısı o zamanki Genel Müdür sayın Prof.Dr.Atilla Sezgin’e gönderilmişti.

Yazıyı sadece bir parafla alt birimlere havale etmiş ve hiçbir açıklama, tebrik ve teşekküre gerek görmemişti.

Bir an önce kapatmak için uğraştığı şantiyedeki Türkiye’nin en büyük vincinin başarılı bir şekilde tamamlanarak hizmete alınması nedeniyle Finlandiya’li proje firmasından tebrik mesaji gelmesi belki de sayın Genel müdürü rahatsız etmişti.

Ama o zamanki Tevsiat Montaj müdürü sayın Cafer ÇELİKÖRS ve İdari Müdür Muavini sayın Nazmi Akşahin aşağıda görülen özlü ve güzel bir kutlama yazısı ekinde KONE CRANES mesajini şantiyemize iletmişlerdi.

FABRİKALAR KURAN FABRİKA 27.BÖLÜM PENDİK ŞANTİYESİ ÇALIŞANLARI KARABÜK DEMİR ÇELİK’İN TANITIMI İÇİN KATALOG (PENDİK ŞANTİYESİ 1981-1992 HİZMET YILLIĞI) BASTIRDI.

 

KARABÜK DEMİR VE ÇELİK İŞLETMELERİ

TEVSİAT MONTAJ MÜDÜRLÜĞÜ

PENDİK ŞANTİYESİ

1981-1992

HİZMET YILLIĞI

 

16 Ekim 1992 tarihinde 75.000 DWT dökme yük gemisinin denize indirilmesi ve 450 tonluk Gantry kreynin işletmeye alınması töreni için 2 konuda bir girişimde bulunduk.

1-450 Tonluk GANTRY KREYNİN 83 m yüksekliğindeki rijit ayağının en üst bölümüne gerek E5 karayolu ile demiryolundan ve gerekse tüm çevreden görülebilecek şekilde neon ışıklarla Demir Çelik arması ile Karabük Demir Çelik Fabrikaları ifadesinin yazılması( Bu konuda Tersane Müdürü ve TGS Genel Müdüründen olur alınmıştı.)

2-Müessemizin yıllardan beri başarıyla sürdürmekte olduğu anlaşmalı işlerin giderek azalması nedeniyle Çelik Konstrüksiyon İmalat ve Montaj işlerine yeniden canlılık kazandırılmasını sağlamak , bu hususta müessemizi yerli ve yabancı firmalara daha iyi tanıtmak amacıyla tören davetiyesiyle birlikte takdim edilmek üzere Müessemizin imalat ve montaj gurbunun özellikle Tersanelerle ilgili faaliyetlerini kapsayan renkli ve offset baskılı 32 sayfadan müteşekkil 1000 adet tanıtma kataloğu yaptırılması.

3000 adet katalog ve davetiye basım işleri için 16.000.000,TL

Neon ışıklarla yazılacak reklam panosu için 19.000.000,TL olmak üzere toplamda 35.000.000,TL( 6.400, Dolar) tahmini maliyet hesaplanmıştı.

Müessese Müdürlük Makamına Yapım Başmüdürlüğü kanalı ile yazılan yazı sonunda:

“Müessemiz için mükemmel bir reklam olacağı ve Müessesemizin Tersanelerle ilgili olarak vermiş ve vermekte olduğu hizmetlerin daha iyi tanıtılmasına hizmet verecek olması nedeniyle her iki hususun da yerine getirilmesinin Müessesemizin menfaatleri açısından gerekli ve yararlı olacağı kanaatını taşımaktayız.

Bu nedenle yaklaşık olarak 35.000.000.TL (otuzbeşmilyon) olacağı tahmin edilen bu hizmetlerin … yaptırılması… “ diyerek Tevsiat Montaj Müdürü imzasıyla makama arz edildi.

Müessese Müdürü önerilerimizi kabul etmedi. Pendik Şantiyesi çalışanları olarak tüm masrafları kendimiz karşılayarak 3000 adet katalog bastırdık ve törende gelenlere dağıtarak müessesemizin tantımında bir katkı sağlamış olduk.

 

KARABÜK DEMİR VE ÇELİK İŞLETMELERİ

TEVSİAT MONTAJ MÜDÜRLÜĞÜ

PENDİK ŞANTİYESİ

1981-1992

HİZMET YILLIĞI

Katalogun sunuş sayfasında :

1981’DEN 1992’YE KARABÜK DEMİR ÇELİK PENDİK ŞANTİYESİ

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri olarak ,PENDİK TERSANESİ’nin bir kısım ağır sanayi yatırım projelerini yürütmek üzere 7 Ocak 1981’de 25 kişilik bir ekiple açtığımız şantiye bir çok işi başarıyla tamamlayarak bu günlere geldi.1992’de mevcudumuz 125 kişi oldu,yıllık iş hacmımız 85 milyara ulaşırken (15 Milyon Dolar) 1991 yılını 2.5 milyar karla kapattık….

PENDİK TERSANESİ’NDE 1981 ve 1992 yılları arasında yaptığımız işleri ve başarılarımızı fotoğraf ve dökümanlarla belgeleyen bu hizmet yıllığında görülen tüm eserler, uzman bir kadronun üstün ve özverili çalışmasıyla ortaya çıkan, hepimizin onur duyacağı ve gururlanacağı eserlerdir. Her bir fotoğrafın birçok ortak anımızı çağrıştıracağı bu hizmet yıllığı şantiyemiz elemanlarının çabasıyla ortaya çıkmış olup ileride çocuklarımıza yaptığımız işler hakkında bırakabileceğimiz bir onur belgesi olacaktır…

KARABÜK DEMİR ve ÇELİK İŞLETMELERİ

TEVSİAT MONTAJ MÜDÜRLÜĞÜ

PENDİK ŞANTİYESİ ÇALIŞANLARI

 

 

Tüm hakları Mustafa Hatinoğlu ve Karabük Gündem Gazetemize aittir  28-29. Bölümleri devam edecektir