Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FİKRET GÖKÇE’NİN KALEMİNDEN BİR ÇEVRE KATLİAMI ÖYKÜSÜ..

Kıbrıs Gazisi/ Makine Mühendisi/

Kıbrıs Gazisi/ Makine Mühendisi/ Yazar Fikret Gökçe geçtiğimiz günlerde çevreci STK’ların bir etkinliğini kaleme aldı. İşte Karabük’ün sevilen sayılan isimlerinden Fikret Gökçe’nin  kendi sosyal medyasından yayınladığı o yazı; 

SUÇ OLDUĞUNU BİLE BİLE 27 HAZİRAN TARİHLİ YAZINIZDAN İNTİHAL YAPTIM SAYIN DÜNDAR…

* Gerede Çayı Köroğlu Dağlarındaki kaynağından çıktığında tertemiz, berrak, hatta içilebilir kalitede suya sahip bulunuyor.
Gerede Çayı yatağındaki birçok dere ve Filyos Çayı ile birleştikten sonra Filyos”ta Karadeniz”e dökülüyor.
Ne var ki; Gerede Çayı kaynağındaki berrak rengi Gerede”den geçerken değişip koyu gri bir renk oluyor. Çünkü 38 adet deri fabrikasının kimyasal atıkları arıtılmadan Gerede Çayı”na bırakılıyor.
Nilüfer Çayı ile ilgili 27 Haziran tarihli köşe yazınızın ilk iki paragrafını Gerede Çayı”na göre düzenleyerek intihal yaptım Sayın Dündar, herhalde kusuruma bakmazsınız.
Bu iki çay arasında öyle benzerlikler var ki; insan dehşete düşüyor. Bu berrak çayın sularının yüzde 94”ü Melih GÖKÇEK zamanında Ankara”ya çevrilmiş sadece yüzde 6”sı yatağına bırakılmıştı. Şimdi o bile yok., 38 fabrikanın zehirli atıkları yüzünden çayda hiçbir canlı kalmadı. Filyos”a kadar 288 km.lik havza çevresindeki 355 bin insanı ve bütün yaşamı tehdit ediyor.
Üstelik 88 fabrika daha kurulması için gerekli olan parseller hazırlandı. Fabrikaların sayısı 126”ya çıkınca tehlikenin büyüklüğünü şimdiden görmek mümkün.
Gerede ve Eskipazar Çevre Katliamına Dur ! platformu olarak 5 Haziran Dünya Çevre günü”nde TEMA ile birlikte Bolu-
Zonguldak- Karabük- Çankırı ‘dan 18 STK ile kirliliğin başladığı yer ve etkilenen köylerde eylem yaptık. Oldukça ses getirdi, medyada yer buldu.
Yetkililerden sözler alındı.
Ama sözler yeterli olmuyor, bu katliamın durdurulması ve zehir üretimine bir an önce son verilmesi gerekiyor..