Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FİLYOS İÇİN BÖLGE TSO’LARI HAREKETE GEÇİYOR

     Karabük ve

 

 

 Karabük ve bölgenin FİLYOS PROJESİ beklentisi devam ediyor.  Zonguldak – Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde ki Projesi kapsamı içinde  14 milyar dolara ulaşan yatırımlar için yer tahsisi bekleyen firmalar olduğunu bilirten  KARABÜK-ZONGULDAK ve BARTIN TSO başkanları önümüzde ki günlerde STK ları ile birlikte FİLYOS’TA Toplanacaklar.

 

 

 

KARABÜK-ZONGULDAK VE BARTIN’DAN  TEK SES ;

FİLYOS PROJESİ İÇİN NE BEKLENİYOR ?

 

Karabük- Zonguldak ve Bartın TSO başkanlıklarının yakından takip ettikleri ve yöre için çok önemli bir proje olarak kaydettikleri FİLYOS LİMAN Projesi , Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminden itibaren uygulamaya konulması bekleniyor..

 

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde sık sık konuşulan ancak hep lafta kalan proje son 2 yıldır tekrar ciddi olarak gündeme taşınırken , bu dönemde Filyos Projesiyle ilgili gelişmelerin umut verici olduğunu, yatırımlar konusunda sonuca varılmasının beklendiğini kaydeden oda başkanları önümüzde ki günlerde ortak basın açıklaması yaparak FİLYOS PROJESİ için beklenilmemesi gerektiğini vurgulayacaklar.

 

Filyos Yatırım havzasının 8 Eylül 2012’te Bakanlar Kurulu Kararı ile “Karma Endüstri Bölgesi” ilan edildiğini hatırlatan Karabük TSO Başkanı Sedat NAMAL “Filyos Vadisi Projesi’nin ilk ayağı, Liman Projesinin hayata geçirilmesi yönünde  ve yaklaşık 2,5 yıldır AB fonlarını kullanmak umuduyla beklenildi. Ancak Rum lobisi ve uzantılarının engellemeleri sonucunda bu yöntemle gerçekleşmeyeceği anlaşılıp öz kaynaklara dönüldü. Bu, güzel, umut verici bir gelişmedir, şimdi B planımız üzerinden hareketle Filyos projesi için top yekun birliktelik göstermeliyiz “ dedi.

 

Öte yandan Zonguldak TSO Başkanı Mehmet Salih DEMİR ise Filyos’taki yatırımların ülkedeki ve bölgedeki işsizliğin önemli oranda azalmasına katkı sağlayacağına işaret ederek, “Filyos için 2 termik santral, 19 hidroelektrik santrali, bir liman, demir-çelik ve mobilya fabrikası projeleri mevcut. Endüstri Bölgesi ilan edilen Filyos’ta termik santralden demir çelik fabrikalarına kadar 14 milyar dolara ulaşan yatırımlar için bekleyen firmalar var. Beklentimiz yer tahsisinin bir an önce yapması.” Dedi.

 

Bartın TSO Başkanı  Cihat ÇAKIR ise Filyos, sadece Zonguldak’a yada Karabük- Bartın’a  değil, İç Anadolu’ya hizmet edecek bir yer olacak. İstihdama da katkı sağlayacak. Bölgenin enerjik yapısı daha da hareketlenecek  biz Ticaret sanayi odaları olarak 2015 yılının sonunda tesislerin bacalarından duman çıkmasını umut ediyoruz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.