Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FİLYOS PROJESİ BAŞLIYOR

Filyos Liman ihalesinin 2014

filyos-limani

Filyos Liman ihalesinin 2014 yılında inşaatına başlanacak.

30 bin kişilik istihdam ve komşu ülkelerle ekonomik ilişkilere dinamizm sağlayacak FİYOS Projesi artık Hükümetin gündeminde ciddi olarak yer almaya başladı.

 

 

Marmaray’ın ardından Sultan 2. Abdülhamid’in bir rüyası daha gerçek oluyor.

Karadeniz bölgesi ve kıyı ülkelerinin ekonomilerine ciddi katkılar sağlayacak ‘Filyos Vadisi Projesi’nin en önemli ayağı olan Filyos Limanı’nın 2014 yılında temelleri atılacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapacağı dev limanın tamamlanmasıyla birlikte yıllık 25 milyon ton kapasitesinin yanı sıra 30 bin kişiyi istihdam edecek ve İstanbul Limanı’nın yoğunluğu da önemli oranda azaltacak.

Projenin bitimiyle birlikte, Rusya, Ukrayna ve Romanya başta olmak üzere birçok ülke ile dış ticaret hacminde ciddi artışlar yaşanacak.

Filyos beldesinde, Türkiye’nin en büyük yatırımları arasında gösterilen Filyos Projesi kapsamında tersaneler, Demir Çelik fabrikaları, enerji santralları, çimento ve mobilya fabrikaları gibi tesislerin kurulması öngörülüyor.

Proje kapsamında dördü yabancı olmak üzere 16 grubun yatırım için başvuru listesinde olduğu öğrenilen Filyos Vadisi’nde, potansiyel yatırım miktarının 10 milyar dolar seviyesine ulaşması düşünülüyor.

Projeye göre bölgenin ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte yıllık en az 25 milyon ton kapasiteye sahip olacak.

Limanın yap işlet devret modeliyle yaptırılması planlanırken bölgede kamulaştırılan alanın 1 milyon/metrekarelik bölümü yalnızca liman kullanımı için ayrılacak.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO