GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ

Son Güncelleme : 07 Şubat 2021 - 18:51
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

Scientific American ve Dünya ekonomik forumu işbirliği ile oluşturulan seçici grup,75’ten fazla aday teknoloji arasından bir seçim yaptı.

              

2020’de en iyi gelişim gösteren ve geleceğe ışık tutan 07 Teknoloji

         1-Mikroiğneler

Mikro iğneler, ağrısız enjeksiyon ve kan alımlarını mümkün kılacak. Buna bağlı olarak da tıbbi laboratuarlara daha az gitmeyi sağlayacaktır. Sağlık hizmetlerini daha erişebilir getirebilir. Zar zor görülebilen bu iğneler, ağrısız enjeksiyon ve kan testi çağını başlatmaya hazır.

         2-Güneş Enerjili Kimya

Yeni bir yaklaşıma göre, karbondioksit atığını gerekli kimyasallara dönüştürmek için güneş ışığını kullanmak mümkün. Bu yaklaşım emisyonları iki şekilde azaltma potansiyele sahip. İstenmeyen gazı hammadde olarak kullanmak ve üretim için gerekli enerji kaynağı olarak fosil yakıt yerine güneş ışığını kullanmak.

         3-Sanal Hastalar

Tıpta devrimin adı, sanal hastalar olabilir. Bazı yeni algoritmalar, bilgisayarların bir hastalığı eşi görülmemiş bir doğrulukla teşhis etmesini sağlayarak bilgisayarların yakında doktorların yerini alacağı tahmin ediliyor.

         4-Uzamsal Bilgi İşlem

Yalnız Yaşayan İnsanlar için veya tekerlekli sandalyeye bağlı insanların evde yaşamlarını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar bütünü. Microsoft ve Amazon dâhil olmak üzere büyük şirketler, bu teknoloji yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

        5-Düşük Karbonlu Çimento

İklim değişikliği ile ilgili mücadeleye yardımcı olabilecek başka bir teknoloji ise düşük karbonlu çimento. Şu anda her yıl dört milyar ton çimento üretiliyor. Ancak artan kentleşme nedeniyle bu rakamın yakın zamanda beşe katlanması bekleniyor.

       6- Güneş Enerjili Kimya

Yeni bir yaklaşıma göre, karbondioksit atığını gerekli kimyasallara dönüştürmek için güneş ışığını kullanmak mümkün. Bu yaklaşım emisyonları iki şekilde azaltma potansiyeline sahip: İstenmeyen gazı ham madde olarak kullanmak ve üretim için gerekli enerji kaynağı olarak fosil yakıt yerine güneş ışığını kullanmak.

       7-Elektrikli Havacılılık

2019’da hava yolculuğu, küresel karbon emisyonlarının yüzde2.5’ini oluşturuyordu. COVID-19 nedeniyle uçuşlar azalsa da halen önemli kesintilere ihtiyaç var.

Elektrikli Uçaklar, gereken dönüşüm ölçeğini sağlayabilir. Ve bugün birçok şirket bunları geliştirmek için yarışıyor. Elektrikli itiş motorları yalnızca doğrudan karbon emisyonlarını ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda yakıt maliyetlerini de yüzde 90,bakım maliyetlerin ide yüzde 50 ve gürültüyü yaklaşık yüzde 70’e kadar azaltıyor.

Elektrikli Havacılık düşündüğümüzden daha yakın bir gelecekte mümkün olacaktır.

Kaynaklar:

1-Cumhuriyet gazetesi

2-Herkes İçin Bilim ve teknoloji

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.