Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Vali Yavuz Başkanlığında Gerçekleştirildi.

Vali Mustafa Yavuz başkanlığında,

Vali Mustafa Yavuz başkanlığında, Haziran ayında emniyet ve jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş ve güvenlik olaylarına dair geniş katılımlı “Güvenlik Değerlendirme Toplantısı” düzenledi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, Göç İdaresi İl Müdürü Osman Dorkaç, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü ve GAMER sorumlusu Emre Erakçaoğlu ile kolluk birimlerinin amir ve müdürleri katıldı.

 


Vali Mustafa Yavuz, açıklamasına; 2024 yılının ilk 6 ayını geride bıraktıklarını ifade ederek başladı. İlimizin huzuru, güvenliği ve esenliği için tüm kurumlarımızla birlikte var gücümüzle çalışacaklarını belirtti. Bu çalışmaları yaparken, ortak akılla hareket etmeye özen göstererek, bu şehir için sözü olan tüm hemşehrilerimize gönüllerini ve kapılarını her daim açık tutacaklarını söyledi.
Valimiz Mustafa Yavuz, açıklamasının devamında; Haziran ayı içerisinde ilimizde kolluk birimleri tarafından 33 planlı ve münferit operasyon yapıldığını belirtti. Bu operasyonlar sonucunda, hakkında adli işlem yapılan 25 şahıs tutuklanırken; 18 şahsın adli kontrole tabi tutulduğunu ifade etti.

Vali Mustafa Yavuz, ülkemizin ve şehrimizin huzuru ve güvenliği için Valiliğimizin koordinasyonunda, başta kolluk kuvvetlerimiz olmak üzere; tüm birimlerimizle vatandaşlarımızın emrinde ve hizmetinde olduklarını belirtti. Haziran ayında ilimizde kişilere karşı 361 olay meydana geldiğini ve bu olayların %98’inin aydınlatıldığını, mala karşı ise 89 olay meydana geldiğini ve bu olayların %84’ünün aydınlatıldığını ifade etti.

Haziran ayında ilimizde 24 hırsızlık ve 21 dolandırıcılık olayı meydana geldiğini söyleyen Vali Yavuz, vatandaşlarımızın güvenliği, huzuru ve suç işlenmesinin önlenmesi için tüm birimlerimizle 24 saat sahada olmaya devam edeceklerini belirtti. Göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında Haziran ayında, 28 düzensiz göçmen yakalandığını ve 21 şahıs hakkında sınır dışı işlemi yapıldığını belirtti. Yakalanan düzensiz göçmen sayısında ve sınır dışı işlemlerinde Haziran ayında bir önceki aya göre önemli artış meydana geldiğini ifade ederek; göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Haziran ayında, kaçakçılık, organize suçlar ve mali suçlarla mücadele kapsamında 10 operasyon yapıldığını ve bu operasyonlarda 5 şahsın yakalanarak adalete teslim edildiğini belirtti. İlimizde, vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği adına tüm suç örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Vali Yavuz;

“Uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında, Haziran ayında 20 operasyon yapılarak; 27 şahsın adli mercilere teslim edildi, bu şahıslardan 6’sının çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı, tüm Karabüklü hemşehrilerimizin şunu bilmesini isterim ki; Bu şehirde, hiçbir gencimizin ve vatandaşımızın zehirlenmesine asla müsaade edilmeyecek. Haziran ayında siber suçlarla mücadele çalışmaları kapsamında 38 hesap hakkında işlem yapıldı, adli mercilere teslim edilen 8 şahsın tutuklandığını, Haziran ayında bir önceki aya göre işlem yapılan hesap sayısında %26,67 oranında artış meydana geldi. Sanal ortamda suç işlenmesi ve suçlularla mücadele çalışmalarının aralıksız devam edecek yine Haziran ayında ilimizde yakalama ve arama kararı bulunan 160 şahsın yakalandı, bu şahıslardan 45’inin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı arama ve yakalama kararı bulunan şahısların adalete teslim edilmesi konusunda emniyet ve jandarma teşkilatımıza teşekkür ederim” dedi

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Haziran ayında 71 olay meydana geldiğini, kadınlarımızın korunması adına koruma ve tedbir kararı sayısının 68 olduğunu belirterek,  Kadına karşı şiddetin önlenmesi adına tüm kurumlarla etkin bir şekilde mücadeleye devam edileceğini belirten vali Yavuz,  Trafik olayları hakkında ise; Haziran ayında ilimizde toplam 96 trafik kazası meydana geldiğini, herhangi bir ölümlü trafik kazası meydana gelmediğini, yaralamalı trafik kazası sayısında bir önceki aya göre %23,08 artış, maddi hasarlı trafik kazası sayısında ise %4,84 düşüş meydana geldiğini belirtti. Haziran ayında trafik birimleri tarafından 54.042 adet araç denetimi yapıldığını ve denetimlerin devam edeceğini ekledi.Haziran ayında motosikletlerin karıştığı trafik kazası sayısının 34 olduğunu ve bir önceki aya göre %8,11 azalma meydana geldiğini belirtti. En yoğun kazaların başında, iş kazalarının geldiğini hatırlatan Valimiz Mustafa Yavuz, Haziran ayında meydana gelen iş kazası sayısının bir önceki aya göre %7,08 azalarak toplam 105 olduğunu yine Haziran ayında kolluk birimleri tarafından toplam 16 adet ruhsatsız silah ele geçirildiğini ve 16 şahıs hakkında adli ve idari işlem yapıldığını, okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması adına Haziran ayında okulların çevresinde toplam 616 denetim yapıldığını ve 149 okul servis aracının denetlendiğini belirtti.

9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince; emniyet birimlerimizin 59 ekip ve 494 personelle, jandarma birimlerimizin ise 101 ekip ve 435 personelle görev başında olduklarının bilgisini veren Vali Yavuz;  “9 günlük Bayram tatili süresince; İlimizden geçen toplam araç sayısının 988.878 oldu, bu araçların 434.522’sinin il merkezine, 351.862’sinin ise Safranbolu ilçemize giriş yaptı. İlimizde 15 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında ormanlara izin verilenler dışında girişlerin yasaklandı ve 2024 yılında özellikle yıldırım düşmesinden kaynaklı olmak üzere toplam 10 adet orman yangını çıktı, yangınların büyümeden söndürüldüğünü ifade etti.

Valimiz Mustafa Yavuz, açıklamasının sonunda; 2024 yılında daha huzurlu ve güvenli bir Karabük için Valiliğimizin koordinesinde kolluk birimlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve Karabüklü hemşehrilerimizle birlikte el ele vererek; 24 saat çalışacaklarını bilgisini verdi