Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

HALK , ANA YOLU KAPATTI

   Kastamonu’nun Araç ilçesinde

 

 Kastamonu’nun Araç ilçesinde beldeyken köy statüsüne geçen İğdir köyü halkı, ulaşım ve doktor sıkıntısıyla PTT ve banka şubesinin de kapatılmasına tepki amacıyla Kastamonu-İstanbul karayolunda ulaşımı durdurdu.

Yıllardır KARABÜK’e bağlanmak isteyen ve sorunlarını aşamayan İğdır sonunda seslerini duyurmak için yolu trafiğe kapattı.

 

 

 

 

 

İğdir Köylüleri İsyan Etti…

Karayolunu Trafiğe Kapattı…

 

2 Saate Yakın Süren Eylem Sonrası Yaklaşık 700 Araçlık Konvoy Oluştu. Kastamonu-Karabük Arasında Hiçbir Vasıtanın Geçmesine Köylüler İzin Vermedi.

 

İğdir Köylüleri İğdir’de ki PTT Şubesinin kapatıldığı haberini alınca , İğdir Meydanı’na toplandı.

Otomobillerle yolu kapatan köylüler Kastamonu Valisi gelmediği takdirde yolun açılmayacağını söylediler.

Yaklaşık 2 saat süren eylem sonucunda hiçbir vasıtanın geçmesine izin verilmedi. Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik olay yerine gelerek vatandaşları ikna ve yolu açmak için  ikna etmeye  çalıştı.

Ancak ikna olmayan vatandaşlar Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ı beklediler.

Banka Şubesinin kapatılması, PTT şubesinin kapatılması, doktor sıkıntısı, ulaşım sıkıntısı olduğunu söyleyen köylüler Vali’den yardım istemek için ve seslerini duyurmak için bu eylemi yaptıklarını söylediler.

 

Kaymakam Halil İbrahim Çelik; ‘’Sorunlarınızın takipçisi olacağım ve çözeceğim’’ dedi.

Olay yerine gelen Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik daha görevinin birinci gününde böyle bir eylemle karşılaştı. Kaymakam Çelik yaptığı anonslarda daha görevinin birinci günü olduğunu köylülerin hangi sorunu olursa elinden geldiği kadar çözüm üreteceğini, sorunların takipçisi olacağını söyledi. Kaymakam Halil İbrahim Çelik’in sözlerini dinlemeyen köylüler ikna olmadı.

 

Camii Minaresinden Anonslar Yapıldı

Camii Minaresine çıkan bir vatandaş İğdir Köylülerinin meydan da toplanması ve eyleme destek vermeleri hakkında anonslar yaptı. Ardından eylem daha da büyüdü.

 

Güvenlik Güçleri ile Vatandaşlar Arasında Arbede Çıktı

 

Güvenlik güçlerinin ikazlarına uymayan ve yolu trafiğe açmayan köylülerle güvenlik güçleri arasında arbede çıktı. Köylülerden bazıları karga-tulumba gözaltına alındı. Köylüler bu duruma da tepki gösterdi ve güvenlik güçleri ile köylüler arasında arbede çıktı. Olay yerine Kastamonu Alay Komutanlığından takviye ekip çağırıldı.

 

 

PTT Baş Müdürü Olay Yerine Geldi

PTT Kastamonu Başmüdürü Servet Önder olay yerine gelerek PTT şubesinin bu saatten sonra haftanın beş günü açık olacağını belirterek köylüleri yatıştırmaya çalıştı. Köylüler Baş Müdüre inanmayıp eylemlerine devam ettiler.

 

Vali Erdoğan Bektaş Gelmeden Yol Açılmadı

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş İğdir Köyüne gelmeden Kastamonu-Karabük  karayolu açılmadı. Vali Bektaş’ın İğdir’e gelmesiyle beraber karayolu trafiğe açıldı. Köy meydanınla toplanan halkla Vali Erdoğan Bektaş sorunları konuştu. Bütün İğdirliye söz hakkı veren Bektaş halkı tek tek dinledi.

 

İğdir’in Karabük’e Bağlanmasını İstiyorlar.

İğdir Köylüleri Kastamonu’nun İğdir’e yeterince yatırım yapmadığını ve ihmal edildiğini belirterek Karabük iline bağlanmak için müracaat etiklerini ve olumsuz yanıt aldığını beyan ettiler. İğdirliler ve 56 köy ile birlikte Karabük’e bağlanmak istediklerini yinelerdiler.

Sorunlar Çözülmezse Eylemeler Devam Edecek

İğdir Köylüleri sorunlarının çözülmediği ve hizmet alamadıkları takdirde eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

 

ARAÇ-HABER / Hakkı Cidal Savaş

 

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO