Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

HATİNOĞLU’NDAN “FABRİKALAR YAPAN FABRİKA” YAZI DİZİSİ

3 NİSAN 1937  de

3 NİSAN 1937  de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile dönemin Başvekili (Başbakan) İsmet İnönü tarafından temeli atılan Türkiye Demir Ve Çelik İşletmeleri Karabük Fabrikalarının, Fabrika yapan Fabrika unvanını almasını sağlayan Tevsiat Montaj Ünitesinde Baş Mühendis olarak görev yapan Mustafa HATİNOĞLU’ nu, Milli kaynaklardan Milli eserler yaratan, TDÇİ den KARDEMİR’ AŞ ne uzanan yol anılarını Karabük Gündem için derledi.

Hatinoğlu, 1977-1978 yıllarında yurt dışı bursu aldığı ve 1979-1993 yılları arasında görev yaptığı Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının ( Bugün ki adıyla KARDEMİR) kuruluş tarihinin her yıl ülke genelinde “SANAYİ GÜNÜ” olarak kutlanması için ilk öneride bulunan Teknik bir isim.

TDÇİ Tevsiat Montaj Müdürlüğünde 13 yıl PENDİK şantiye şefi olarak görev yapan HATİNOĞLU, PENDİK TERSANESİ, MARMARAY , OSMANGAZİ ve 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ gibi büyük projelerde önemli görevler üstlenmişti.

Hatinoğlu’nun kaleminden dünden bugüne ‘Fabrikalar yapan Fabrika’ yazı dizisi yakında www.karabukgundem.com sayfalarında