Havaalanı,Anket,KBÜ Eğitim Araştırma, Kardemir…

Bu haber 13 Mart 2018 - 18:53 'de eklendi ve 860 kez görüntülendi.

 

Havaalanı Meselesi

Prof.Dr Burhanettin Uysal, KBÜ Rektörlüğünün 2. Döneminin hemen  başlarındaydı  bir sohbet sırasında ‘ Ağabey bir şey söyleyeceğim ama şimdilik haber yapılması doğru değil sende kalsın yeri zamanı geldiğinde zaten haber yapılır,’ dedi ve  KBÜ yerleşkesi alanını masanın üzerine sererek, “ Birazdan araçla şu bölgeye çıkacağız, bu alanları Üniversiteye katmak istiyoruz, burada Türkiye’de  Devlet Üniversiteleri içinde 2. Olmak istiyoruz, YÖK e yazımızı yazacağız Havacılık Yüksek okulu açmak istiyoruz, dolayısı ile kontrolsüz de olsa bir havaalanı yapılmasını ilk adımı atılmasını istiyoruz, siz Karabük spordan biliyorsunuz, oyuncular ilk olarak havalını var mı diyormuş, sonra bölge Ormanları için bir yangın uçağı burada hep hazır bekler, birde hava ambulans uçağımız olur bunlar ilk adımlardır” sözlerini tamamladı.

Çok heyecanlanmıştık doğrusu …Sonra arazi aracını bizzat kendi kullandı ve dediği tepeye (Ogün şartlarında yol yokken) çıktık..

İşte burası dedi..Dönemin Hocası  Uysal, bu alan ilk etapta yaptırdığımız incelemelere göre yeterli ve uygunmuş dedi…

Aradan 3-4 ay geçti, sonra konu kamuoyunda ilk bizim haberlerimiz ve yorumlarımız ile duyulmaya başlandı.

YÖK Kabul etti, Havacılık Yüksek okulu için düğmeye basıldı ve Devlet Hava meydanları Genel Müdürlüğünden Teknik ekipler geldi..

Zaman su gibi akıp gidiyordu. Karabük havaalanı konusunda tartışıyor, bize o dönem içinde ‘hayal görüyorsun, burada olmaz’ diyenler yanında bizi ‘havalanandan sorumlu gazeteci’ yapanlara kadar geniş bir yelpaze tartışmaya devam ediyordu

Olurdu ..Olmaz dı derken devreye Siyaset girdi..

Dönemin AK Parti İl Başkanı ve Karabük Milletvekili bir basın toplantısında alanın, kontrolsüz hava alanı olduğunu buranın kontrollü hava limanı olması için dosyanın ilgili Bakanlığa verileceğini duyurdular.

Kontrollü,kontrolsüz derken iş farklı tartışma alanlarına çekildi ve Bakanlık o dönem içinde Karaman dahil 7 İle daha havaalanı  yapılacağını duyurdu..

Karabük kontrollü,kontrolsüz derken beklemeye alınmış, Rektör Uysal gelişen süreç içinde Milletvekili olmuştu..

Ancak bu arada  Devlet hava meydanlarından gelen teknik ekip, alanın müsait olduğunu , üst ve alt trafiğinin uygun olduğunu ve hatta maniasının da uygun olduğunu belirten bir teknik rapor vermişti..

Sonra malum işler.. Olacak…Olmayacak…Yapılır…Yapılmaz…. Tartışmaları ile geçen süreç.

2017 Mayıs ayında Rektörlükte bir yılını dolduran Prof.Dr Refik Polat basın toplantısında bizim işimiz havaalanı yapmak değil, yapamayız dediğinde akıllar yine karışıyor, ancak aynı Rektör iş adamı Şefik Dizdar ile pist yapımı için o açıklama üzerinden bir sene geçmeden protokol imzalayarak hava alanının yapılacağını ve aynı zamanda Havacılık yüksek okulun açılacağını da teyit ediyordu

Başbakan Karabük’e geldiğinde de bu söz üstüne Sayın Binali Yıldırım da ben diğer işlemleri hızlandıracağım diye söz veriyordu.

Hızlandırıldı da Kalkınma Bakanlığı KBÜ nün kullanması için ödeneği serbest bıraktı, Rektörlük  çevrede ki arazilerin devirleri için yazışmaları tamamladı..

Top bir o kale bir bu kale derken sonunda ağalarla buluştu ve Goll sesi geldi …

Pist yapımı ve eğitim süreci, kontrolsüzde olsa talep olduğunda en az 2-3 firmanın önümüzde ki sezon  İnsan taşımacılığı için devreye gireceği de kesin..

Uzun lafı kısası az gittik uz gittik havaalanı için didindik, ama sonunda bir yol tutturduk biz..

Hayırlı olsun…Emeği geçen her kimse Sağ olsun, Var olsun..

Kim olursa olsun, bu kentte kazanım yapılacak her yatırım için kimin imzası varsa  teşekkür ederiz..

                     **************                       ****************

 

Alternatif TIP ve KBÜ Eğitim Araştırma

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliğinde, 19-22 Nisan arasında İstanbul’da ‘Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’ düzenleniyor.

Kongreye Karabük’ten katılım kim yapacak bilmiyorum ancak bu ALTERNATİF TIP olayına bilimsel yaklaşım yapılması ve uzman-eğitimli insanların TIP dünyasının bu işi yapmasını biz çok önemsiyoruz..

‘Tanrının Eczanesi’ kitabı benim elimin altındadır ve  doğada ki çarenin sonsuzluğuna inanlardanım..

Bugüne kadar merdiven altında kalan ALTERNATİF TIP için KBÜ Eğitim Araştırma önemli bir adım attı ve iyide yaptı bize göre..

Karabük bunun öncülerinden oldu ..

 

                     **************                       ****************

KARDEMİR  Kar  Etti.. ,

KARDEMİR 2017 yılı içinde 202 Milyon üstünde bir rakamla Karını açıkladı. Bu noktaya nasıl gelindi…Karabük’te be del ödeyenler bilir..

Bu sene TİS yok ve Kar etti KARDEMİR… Bu her dönem böyle olur.. Bu kentte yaşayanlar bilir.  TİS dönemlerinde zarar eder, TİS yoksa kar eder.

Denk mi gelir, yoksa başka bir matematiksel, muhasebe  mi var doğrusu bilmiyoruz.. Ancak bu rastlantıya son yıllarda şahit oluyoruz.

Bu sene KAR açıklandı ve İstanbul da Genel Müdür ve İlgili Şube Müdürlerinin Yaptığı toplantıda KARDEMİR Teker fabrikasını tamamlama konusunda kararlılığı da açıkladı.

Şirket 2016 yılına göre 207 yılında üretimini %11 artırarak da ayrı bir rekor kırdı ve bunu 2017 Yıl Sonu Finansal Sonuçları”na ilişkin Analist Toplantısı ile duyurdu.

Böylesi güzel gelişmeler ışığında birde Kapsam dışı-içi personele 3 NİSAN ikramiyesi verseler. Temellerinin atıldığı, var olma  nedeni olan 3 Nisanı KARABÜK ile de kısman paylaşsa..

8 Kasımlarda, 5 Nisan kararlarında nasıl ki KARABÜK hayatı KARDEMİR için durdurdu ise yani etle tırnak olduğunu gösterdi ise yine bu iyi günlerde tekrar tekrar gösterilse…

Bugünlere gelirken korkmadan  taşın altına elini koyanlar unutulmasa..

Güzel olur ….

 

                     **************                       ****************

Esnaf , Başkan Vergili ve Esnaf STK’ları !

RAFET  Başkan Esnafın Gönlünü Aldı, ESNAF STK Ları Sessiz..

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Esnaf ziyaretleri ile ses getirdi yine.. Esnaflar memnun. Rafet Başkan birde Karabük Esnafına sahip çıkılmalı diyerek ayrı bir gündem yarattı..

Ancak, tüm bu yaklaşımlara karşın Esnaf STK ları sessiz

Nedeni meçhul ama Esnaf STK ları sessiz !!

 

                     **************                       ****************

www.karabukgundem.com  Anketi İyi Bir Gösterge Olacak

 

Karabük Gündem gazetemizin dünyaya açılan farklı penceresi www.karabukgundem.com internet haber sitemiz bugün seçim olsa kime oya verirsiniz diyerek başlattığı anket devam ediyor.

Ankete yazımız hazırlanırken, 560 kişi oy vermişti..

İşin ilginç yanı Ak parti ve İyi parti arasında kıyasıya bir yarış var. Bir IP den bir oy kullanımı yapıldığı ve oy veren IP ler kayıt altında olduğu için anketin  çarptırılması yada farklı oylar ile şaşırtılması da mümkün değil.

Karabük için iyi bir veri olacak.

Siyasi partiler için iyi bir gözlem olacak..

 

 

                     **************                       ****************

 

Karabüksporumuz ve Senesi…

Kardemir Karabüksporumuz için bu sene bitti, seneye bakalım şeklinde yaklaşık 1 aydır yazıyoruz.

Çevremize anlatmaya çalışıyoruz.

Ne yazık ki KARABÜK te halen ufak düşünen bazı çevreler,  yok Ziya Ünsal Yönetimi bunu yaptı yok Mehmet Aytekin Yönetimi niye geldi gibi basit bir döngünün etrafında dolaşıyor.. Bu arada cambaza bak cambaza diyerek de asıl 190 küsur milyon borcu bırakıp kaçan ve ardından o kadar borç yok,  diyerek de arada sırada ara gazı veren HFT döneminin sorgulanmasını unutturulmaya çalışılıyor..

UNUTTURMAYACAĞIZ..Biz Unutturmayacağız..

Yasal takipleri sonuna kadar biz takip edeceğiz..

Arjantin’e giderken iyiydi, Ankara da Ofis tutarak dünya parayı KARABÜK SPORA Harcatılırken iyiydi, Karabük’te lüks dairelerde yensin içilsin hesaplar KARABÜK SPORA yüklensin derken iyiydi, Altında ki arabayı beğenmeyip araba aldırırken iyiydi, o futbolcu bu futbolcu derken transferleri tek başına yaparken iyiydi…

Biz o zaman yazarken, dik dururken, dönem taklacılarını da unutturmayacağız..

Garibin birkaç yönetici de gelen oyuncuyu, yanında ilk defa gördüğü halde bu oyuncu iyi oyuncu.!  diyerek imza pozu verirken ne bilsin ki  HFT poz vermez icraat yaptırıyordu…Unutturmayacağız…Unutturmayacağız KARABÜK unutsun biz unutturmayacağız..

Biz bu dönemde artık KARABÜKSPOR İçinde senenin hesaplarının yapılmasını istiyoruz.

Mehmet Aytekin Başkanımız sevdiğimiz bir kardeşimiz. Başkanlık tecrübesi olmayabilir ama mangal gibi yürek var. Hangi babayiğit iş adamı çıkıp başkanım diyebildi bu borç ortamında.. Takım düşmüş, para yok ama o ben varım dedi..

Sedat Hocayı aldı yanına, Levent,İlhan,Erkan,Ayhan, Muhammed gibi güzel bir teknik kadrosu var. Alt yapıdan 5 oyuncuyu bu takıma kazandırılsın yeter bu takım seneye toparlanır ve yazın bir kenara kesin saklayın bu yazıları 2 sezon sonra yine kafaya oynar lige döner Karabük spor..

O maya var bu kentte artık.. O genetik yapıya kavuştu bu kent artık.. Yeter ki hırsızlara dikkat edelim, yeter ki yürekli namuslu insanlara destek olalım..

 

 

 

 

 

 

 

Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
karabüklü15 Mart 2018 / 12:40Cevapla

KARABÜKSPORDA TÜM SORUMLU H.FERİDUN TANKUT DEMİŞSİNİZ. DEMİŞSİNİZ DEMEYE VE DE TANKUTU BAŞKANLIĞA M.ALİ ŞAHİN VE YOLBULANLARIN GETİRDİĞİNİ , YETMEZMİŞ GİBİ HAKAN AYVAZ DENEN ADAMI CEO OLARAK PARANIN BAŞINA GETİRDİKLERİNİ YAZMAMIŞSINIZ . YAZDIKLARINIZ MUTLAKA DOĞRUDUR, TANKUT SORUMSUZCA PARA HARCAMIŞTIR , PEKİ BUNA NİYE MÜSAADE EDİLMİŞTİR, VE DAHİ 190.000.000. DENEN BORCUN EN BÜYÜK KALEMİ YOLBULANLARA OLAN BORÇ DEĞİL MİDİR. VE YOLBULANLARA OLAN BORCUN NE KADARI ANA PARA NE KADARI FAİZDİR.LÜTFEN KARABÜKSPOR OLAYINDA KARA KUTU ROLÜNDEKİ HAKAN AYVAZA BU SORULARI SORUN VE KÖŞENİZDE PAYLAŞIN. .NE OLUR Kİ KARABÜK BASININDA AZICIK CESARET OLSA VE YALBULANLAR, GÜLEÇLER VE SİYASİLER ALEYHİNDE DE AZICIK YAZI YAZABİLSE.

    admin15 Mart 2018 / 13:20Cevapla

    ne güzel özgürce yorum yapıyorsunuz, keşke gerçek kimliğiniz ile yapsanız. azcık sizde cesaretli olup gerçek adınız soyadınız yazıp dünyanıza göre yorum yapsanız..herşeyi gazetecilerden beklemek karabükün alışkanlığı oldu. öte yandan yolbulanlar getirmedi HFT onu bilin. siyaset o dönemde başkan adayı olmadığı adeta atadı. sonra borçlar artınca sürekli yolbulan grubundan borç para talebi olunca ferudun’a bırakın dendi. zatemn çadır o zaman karıştı. ceo da haksız bir iş yaptysa zaten yargı önünde hesap verir. siz Karabük gündem yoruımlarını okuyon bunları detaylı yazmaktayız biz.. selamlar..