HES’E HAYIR, YENİCE ŞEKER KANYONUNDA TURİZME EVET

Son Güncelleme : 12 Ocak 2020 - 23:27
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

YENİCE ŞEKER KANYONU’NDA yapılması planlanan HES projesinin Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi, Yenice ve Karabük’e sevinçle Karşılandı.

Yenice ormanları Türkiye’nin odunsu tür çeşitliliği en yüksek, doğal yaşlı ve bütünlüğü bozulmamış nadir orman alanlarından birisidir. Yenice ormanları Ülkemizde korunması gereken 100 noktadan birisidir.
Yenice Ormanları, ağaç müzesi niteliğinde olup, Doğu Kayını, Uludağ Köknarı gibi yaygın olan türlerle birlikde 47 ağaç türü,17 adet kuş türü, boz ayı, vaşak, kurt, çakal, tilki vb.14 adet memeli yaban hayvanına ev sahipliği yapmaktadır.

Nesli Dünyada tehlike altında olan kelebek türleri bulunmaktadır. Özellikle Şeker Kanyonu’nun bulunduğu bölge 20 tür yarasaya ev sahipliği yapmaktadır.


Şeker Kanyonu toplam 6,5 km’dir.4,5 km’lik bölümü Kanyoning yapmaya elverişli bulunmaktadır. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir.


Şeker Kanyonu, kanyoning yapmaya elverişli olmasının yanı sıra, yürüyüş parkurları ile eşsiz doğa güzellikleri arasında sakin ve huzurlu yürüyüş ve bisiklet turu imkânı da sunmaktadır.


Uzmanlar biyolojik çeşitlilik açısından tabiatı koruma sahaları ile Keltepe, Şimşirdere ve Şeker Kanyonunu içine alan 11000 ha alanın koruma altına alınmasını önermiştir.


Şeker Kanyonuna HES yapılması, bilime doğaya ve ekonomiye aykırıdır. HES çerçevesinde regülatör,3 km iletim kanalı ve tünel, toplama havuzu ve santral yapılacak, Böylece Yenice ormanları ve Şeker kanyonunun çok özel ekosistemi bir daha geriye gelemeyecek bir biçimde bozulacaktır.


Şeker Kanyonu Kullanılamaz duruma gelecektir. Şeker Kanyonuna HES yapılması halinde yıllık 7500 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek, Yenice halkına hiçbir ekonomik katkısı olmayacak, ilgili şirket bu enerjinin bedelini Devletten alacaktır.


Kastamonu İdare Mahkemesinin iptal kararını tebliğ tarihinden itibaren tarafların Ankara Bölge İdare Mahkemesine istinaf yolu açık olmak üzere başvurma hakları bulunuyor. İnşallah Yenice halkı bu aşamayı da olumlu yönde atlatacaktır.

HES’e HAYIR, YENİCE ŞEKER KANYONU’NDA TURİZME EVET

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.