Hiçbir Engel, Engel Değildir Aşıldığında

Son Güncelleme : 03 Aralık 2014 - 17:21

 

KBÜ  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda yoğun bir katılım ile Dünya Engelliler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

page

 

Etkinliğe Karabük Vali Yardımcısı Yunus Kalaycı, Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal,  Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Öğretmenleri, Karabük Kızılay Şubesi Üniversite Akademik ve İdari Personeli ve çok sayıda öğrenci  katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Karabük Üniversitesi Engelli Birim (Engelsiz KBÜ) Koordinatörü Öğr. Gör. Mustafa Taş konuşmasında:  “Öncelikle herkesi selamlıyorum. 3 Aralık 1992 tarihinde Birleşmiş Milletler bugünü Dünya Engelliler Günü ilan etti. BM’nin temel hedefi engelli kişilerin topluma kazandırılması ile insan haklarının tam ve eşit ölçüde hayat geçirilmesidir. Fakat olumsuz önyargılar ayrımcılık bunlar engel teşkil etmekte asıl. Bunlar nedeni ile engelli bireyler sosyal hayat katılım eğitim ve istihdam başta olmak üzere birçok haklardan yararlanamamakta. Farklılıklar eksiklik olarak görülmemeli. Farklılıklar birer renk, desendir bunlar zenginliğimiz olarak değerlendirilmelidir.” Dedi

 DSC_0004

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi öğretmenlerinden Hatice Türeli yaptığı konuşmasında: “Keşke yılın her zamanı bugünkü gibi zaman ayırabilsek çocuklarımıza gençlerimize. Bu insanların daha fazla özel ilgiye ihtiyacı var. Bu görevi bir eğitimci olarak severek yerine getirmeye çalışıyoruz.” “Emeğimizin bir karşılığını görmek bir sesleneme bir tepki bir işaret bize dünyalara değer. Her ders bizim için yeni bir başlangıçtır. Ben etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgiler verdi.

 

Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazım Karahan: “Sizlerle olmanın onur ve heyecanını yaşadığımı belirtmek istiyorum. Ebelik bölümü öğrencileri engelliler gününde bir etkinlik yapmak istediler ve ben çok mutlu oldum. Çok özel bir alan aslında mesleğimizle ilgili. Bu bir farkındalık programı. Engellilik aslında anne karnında önlenebilir bir durumdur” açıklamasında bulundu.

Engellilik insan istemi dışında oluşan bir durumdur diyerek sözlerine başlayan KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise  “Hiç kimse engelli olmak istemez, hiçbir aile engelli bir evladı olsun istemez.   Acılar sıkıntılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır. Biz Millet olarak engelli kardeşlerimizi sıkıntılarını paylaşırsak medeni bir toplum oluruz. Engelli aileler çocuklarını topluma kazandırmak istiyor ama şartlar her zaman müsait olmuyor. Karabük Üniversitesinde 43 Bin öğrenci var. Hayat şartları zor ki üniversite çağına gelen bir elin parmağı kadar engelli öğrenci okuyor sedece. Toplum olarak o bireyin hayatta başarılı olabilmesi için tedbir almıyoruz. Sağlıklı insanlar ve yöneticiler olarak yeter ki beyinlerde engel olmasın. Ben bu programda emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum. Dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ardından Uyan, Kelimelerin Gücü, Engelliler adlı 3 kısa film katılımcılara izletildi.

Program  Özel Eğitim Öğretmenleri ev Ebelik Bölümü Öğrencilerinin İşaret Dili Şarkı Gösterisi ile devam ederken salondan büyük bir alkış aldı.

Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerinin hazırladığı Engel,  Engel midir? Skeci oynandı. Yeniden sahne alan  Özel Eğitim Öğretmenleri İşitme Engelli Öğrenciler ve Ebelik bölümü Öğrencileri Bardak Ritim gösterisi yaptı. Gösterinin ardından  Semazen grubu sema gösterisi ve Müzik grubu ve ebelik bölümü öğrencileri konseri ile etkinlik devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.