Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İKRAMİYENİN TÜM EMEKLİLERE VERİLMESİ TBMM KOMİSYONUNDA RET EDİLDİ”

CHP milletvekilleri tarafından, en

CHP milletvekilleri tarafından, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi için verdiği kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu gündemine alınması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

TBMM Genel Kurulun da, CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından hazırlanan ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini öngören kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü. Kanun teklifi ile ilgili konuşan Aydoğan, “Asgari ücret de matah bir ücret değil. Ama şu anda sizinle konuşabileceğimiz ancak bu. Çünkü asgari ücreti bu ülkede ortalama ücret haline getirdiniz. Yüzde 50’den fazla insan asgari ücret alır halde” dedi.

Aydoğan, “Yoksulluk ile beraber baş başa bıraktığınız bir ülkede yaşıyoruz. Bugün müjde veriyorsunuz, aslında yüzde 16 artırmamız lazımdı da emekli maaşlarını, Sayın Cumhurbaşkanımız lütfediyor, yüzde 25’e çıkarıyor. Ne anlatıyorsunuz siz, bizimle dalga mı geçiyor, kafa mı buluyorsunuz, Emekliye asgari ücret düzeyinde ücreti çok mu göreceksiniz, yoksa bugün az da olsa bunu verelim mi diyeceksiniz” diye seslendi.

Yapılan çalışmalar ile ilgili olarak Karabük CHP Milletvekili Cevdet Akay ” Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirilen torba kanunun görüşmelerini az önce tamamladık. Koşulları düzeltin, şartları ortadan kaldırın emeklilerimize rahat nefes aldırın.” uyarılarımıza karşın Cumhur İttifakı yine bildiğini okudu. AKP tüm itirazlarımıza rağmen, emekli ikramiyesini sadece çalışmayan emeklilerin alacağını vurgulayarak düzenlemeyi TBMM Genel Kurulu’na havale etti. Ayrımcılığı ortadan kaldıralım, tüm emeklilerimizi ikramiyeden yararlandıralım dedik, iktidar teklifimize yanaşmadı emeklimize bir ikramiyeyi çok gördü.
CHP Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi milletvekilleri olarak verdiğimiz, emeklilere şartsız ve ayrımsız 15 bin lira ikramiye verilmesi önergesi AKP ve MHP oylarıyla REDDEDİLDİ!” dedi

Öte yandan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; AK Partinin konutların turizm amaçlı günübirlik kiralanmasına ilişkin kanun teklifinde yer alan orman alanlarına ilişkin düzenlemeyi eleştirdi.

Akay ayrıca “Kanunun 16’ıncı maddede önemli bir husus var, bu kanunun yürürlüğe girmiş olmasından önceki orman alanlarının bütünleyici parça olarak kiralanmasından bahsediyor. Bu orman alanlarına tahribat söz konusu yapar. Bir de bu kanundan önce hangi firmalar bundan yararlanıyor, kaç firma var? Bunları öğrenmek istiyoruz. Bence bu maddenin devre dışı bırakılmasının yararlı olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi