Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ DİKKAT ÇEKİYOR

      SONAR

 

 

 

SONAR ,GÖLETTE DENENDİ

 

 

 

Karabük Afad Müdürlüğü Yeni Aldığı Cihazı Tatbikatla Denedi

Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, gölet ve akarsulara düşen veya boğulan kişileri bulmak için sonar cihazı aldı.

 

 

 

 

Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, gölet ve göllere düşen veya boğulan kişileri bulmak için sonar cihazı aldı. Karabük AFAD ekipleri, cihazı, Eflani Ortakçı Göleti’nde bir tatbikatla deneyerek, işleyişi hakkında bilgi verdi.

Karabük ilinde dere, göl ve göletlerde yaşanan boğulma ve kaybolma olaylarında Zonguldak ve Sakarya ilinden ekip isteniyordu. Bu eksikliği gidermek için dalgıç birimi oluşturulurken, özellikle kişilere daha çabuk ulaşmak ve yerini belirlemek için son model sonar cihazı alındı. Alınan cihaz hakkında basına bilgi verilirken, tatbiki olarak da sonar cihazının çalışması gösterildi.

Eflani Ortakçı göledinde yapılan tatbikata Eflani belediye başkanı İbrahim Ertuğrul, İl Afat müdürü Gazanfer Erbay,İstanbul Güneşli mahalle muhtarı Halil Nuhoğlu, Osman Çetinkaya ile çok sayıda gazeteci katıldı. Sabah saatlerinde Ortakçı göledine gelen ekipler göle girerek önce bir dizi araştırmalar yaptılar daha sonra iki tane bot ile cihazın çalışması hakkında bilgiler verdiler.

Karabük AFAD Müdürü Gazanfer Erbay, alınan cihazın en son sistemde olduğunu belirterek, “AFAD olarak zaman zaman tatbikatlar yaparak ekiplerimizi olaylara karşı hazır tutuyoruz. Karabük ilinde akarsu ağımız çok geniş göletlerimiz bulunuyor. Zaman zaman derelere araçlar düşüyor, insanlar boğuluyor. Bu olaylara karşı sonar arama cihazı aldık. Bu cihaz ile suyun altına kuvvetli ses dalgaları göndererek neler olduğunu ekranda görüyoruz. Denizlerde görüş alanı hayli fazla ama maalesef dere ve göletlerde ancak 1- 2metreyi görebiliyorsunuz. Bu alet sayesinde olaylara müdahalemiz daha sağlıklı ve çabuk olacak. Bu aletin nasıl çalıştığını bir tatbikat ile denedik. Birkaç ay sonra da su altı kamerası alıp, bölgemize hizmet edeceğiz.” diye ifade etti.

Cihaz hakkında bilgi veren Arama Kurtarma Teknisyen Şefi Bora Balun ise “Suda kaybolan bir kişinin görgü tanığı olmadığı ve dalgıç ile aramanın yetersiz olduğu durumlarda bu cihazlardan yararlanılacak, sonar cihazının gönderdiği yüksek frekanslı ses dalgaları ile ekrana yansıyan profillerle olaya ulaşmış olacağız. Bu cihaz en son sistem, menüsü Türkçe olduğu için de kullanılması çok kolay bir cihaz.” dedi

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ise ilçelerinde Bostancı, Esencik ve Ortakçı olmak üzere 3 adet gölet bulunduğunu, bu göletlerde alınan tedbirlere rağmen zaman zaman boğulma olaylarının yaşandığını, bu sonar cihazı ile aramaların daha sağlıklı olacağını ancak bu boğulma olaylarının olmamasını temini ediyorum ancak olduğunda da böylesine hazır bir kuruluşun var olduğunu bilmek bizleri sevindiriyor. Son yıllarda Hükümetinde bu tür kurum ve kuruluşlara gereken desteği vererek çok iyi bir konuma gelmelerini sağlıyor, bu anlamda da hükümetimize teşekkür ediyorum. Bu gün Eflani’de araştırma yapmak için ilçemizde Afat’ı ağırlamaktan mutluyum”dedi.

Misafir olarak bulunan Güneştepe mahalle muhtarı Halil Nuhoğlu’da” Allah böyle bir afet vermesin ama böylesine bir hazırlığımızın olmasından gurur duyduk. Bu gün misafir olarak buradayım bu tür etkinlikler ilçemizin, göletlerimizin  tanıtılması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bunun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Daha sonra Karabük AFAD dalgıçları, suya daldılar ve cihaz ile dalgıçların yeri tespit edildi.

Ekipler son olarak botlarla gölet üzerinde bir gezinti yaptılar.

 

tatbikatttt