Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İLETİŞİM FAKÜLTESİNDE “1.YEREL MEDYA BULUŞMASI” PANELİ GERÇEKLEŞTİ

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” paneline katıldı. 

Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” panelinde, yerel medyanın durumu, sorunları ve geleceği hakkında görüş ve değerlendirmeler yapıldı.

Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Genel Sekreter Lütfü Köm, Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bayram, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok, Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı, yine panelist olarak da , Karabük Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Osman Semih Gülen, BRTV Televizyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çetinkaya, Derin TV Yönetim Kurulu Başkanı Sait Alıcı, Karabük Net Haber İmtiyaz Sahibi Ergün Başkaya, Safranbolu Birlik Haber ortaklarından Serap Karaoğlu, Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi Kurucusu ve Sahibi Necati Karaoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Yerel Medya Buluşmaları” panelinde konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “İletişim Fakültemizin kurulmasındaki ana hedeflerden bir tanesi de yerel medya ile sağlıklı bir sürdürülebilir iletişim zemininin oluşması, yerel medyanın gelişimine katkı sunulması, yerel medyayla birlikte Karabük’ün sesinin bütün Türkiye’ye ve dünyaya ulaştırılmasını amaçlıyoruz, hedefliyoruz. Gerçekten zengin bir yerel medya gruplarımız var. Televizyonundan gazetesine, internet gazeteciliğinden farklı sahalara kadar genişleyen bir alanda yerel medyamızın sesini Türkiye’ye ve dünyaya duyurma konusunda büyük bir çaba gösterdiğini görüyoruz. İletişim Fakültemizin birikimini yerel medyamızın çok kıymetli mensuplarının sahip olduğu birikimle buluşturmak, kaynaştırmak, bir araya getirmek istiyoruz. Biz staj konusunu son derece önemsiyoruz ve yerel medyamızın bu büyük birikimine staj desteği vermek istiyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin de ulusal ve küresel medyada güçlü bir şekilde yer alabilmeleri için bu temel becerileri kazanmalarını görerek öğrenmelerini sağlamak istiyoruz. Bu konuda yerel medyamıza Üniversite olarak destek vermeye, onlara hep beraber inşallah katkı sunmaya hazırız. Bundan sonraki ilişkilerimizin gelişmesine, sürdürülmesine ve Karabük’ün Türkiye ve dünyada çok pozitif bir algıya yol açacak şekilde medyada yer almasına katkı sunmak amacı ve hedefiyle. Hepinize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, “Karabük sanayi şehri olmasının, Cumhuriyetle beraber kurulan bir şehir olmanın da etkisiyle entelektüel düzeyi hep yüksek olmuştur. Akademik açıdan diğer şehirlere göre hep ileride olmuştur. Bunun etkisini yerel basında da yerel basındaki farkıyla da tarihsel süreçte gördük. Mutlaka o günden bugüne gelen bir süreç. Bugün hakikaten çok nitelikli yerel medya organlarımız var. Ulusal düzeyde yayın yapan televizyonumuz, internet platformları, online ya da basılı pek çok yayın organımız hayatını sürdürüyor. Bunları önemsiyoruz çünkü üniversite bu şehrin Kardemir ile birlikte önemli başta gelen ekonomik ve entelektüel lokomotiflerinden birisi. Bu yüzden de çok önemli. Hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi

Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bayram, “Hemen her alanı etkileyen küreselleşme, internet, yapay zeka gibi kavramlar medya alanında da değişim rüzgarları estirmektedir. Bu değişime ayak uydurma noktasında hem bireysel beceriler hem de kurumsal uyum yeteneği önemlidir. Biz Karabük Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak öncelikle yerel medyaya sonrasında ulusal medyaya katkı sağlayacak ve değişimi kolaylaştıracak adımlar atmak istiyoruz. Bu noktada bulunduğumuz bölgede yer alan medya kuruluşlarını tanımak ve onların bakış açılarını öğrenmek için bugün bir araya geldik ve yerel medyaya ev sahipliği yapıyoruz” diye konuştu.

“Yerel Medya Buluşmaları” panelinde yerel medyanın durumu, sorunları ve geleceği hakkında görüş ve değerlendirmeleri, Doç. Dr. Mustafa İnce moderatörlüğünde Karabük Gündem Gazetesi ve haber sitesi İmtiyaz Sahibi Osman Semih Gülen, BRTV Televizyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çetinkaya, Derin TV Yönetim Kurulu Başkanı Sait Alıcı, Karabük Net Haber İmtiyaz Sahibi Ergün Başkaya, Safranbolu Birlik Haber ortaklarından Serap Karaoğlu, Batı Karadeniz Ekspres Gazetesi Kurucusu ve Sahibi Necati Karaoğlu yaptı. Katılımcılar, mesleki tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı.

Panelistler, Medyanın içinde bulunduğu sansür sorununu, Ekonomik sıkıntıları, Basın yayın Ahlak kuralları ile 5187 sayılı yasanın düzenlenmesi ve İnternet Medyası ile Yaygın döneme geçen yerel medya yanı sıra medyanın örgütlenme sorunları ile KBÜ İletişim Fakültesinin önemi konusunda deneyimlerini anlatılar 

Gazeteciler, panelin ardından öğrencilerin sorularını cevapladı.

Program, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ’ın gazetecilere teşekkür belgesi vermesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.