Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İnternetten Müzik Dinleyenlere ‘Kötü Haber’

Sezen Aksu, Tarkan, Yalın,

Sezen Aksu, Tarkan, Yalın, Gülşen gibi sanatçıları bünyesinde bulunduran MSG, Youtube gibi  bütün video klipleri kaldırma kararı aldı. 145 bin klip Youtube üzerinde  silinecek.internet-ve-film

Sezen Aksu, Tarkan, Yalın, Gülşen gibi birçok ünlü sanatçının üyesi olduğu MSG, korsan yayın yapan Youtube’da Türkçe video klipleri kaldırtma kararı aldı. Artık video klipler Youtube da yayınlanmayacak.

Youtube kurulduğu 2007 yılından beri Türkiye’de faaliyette olmasına rağmen, müzik eser sahiplerine herhangi bir bedel ödemediğini belirten MSG (Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği Grubu) “Youtube korsan olarak yayınlarını sürdürmektedir.” dedi

MSG  yaptığı açıklamasında  “Son bir yılda MSG’nin girişimleriyle, Youtube’la müzakereler başlatılmış ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen Youtube’un uzlaşmaz tutumu ve bedava kullanmaya devam etmesi nedeniyle MSG hukuki yollara başvurmak zorunda kalmıştır. Youtube’un resmi kanallarında 4 milyardan fazla izlenen eserler tıklanmış ve herhangi bir gelir elde edilememiştir. Eser Sahibi Meslek Birlikleri tarifesine göre bir dinlenmenin bedeli 0,009tl’dir.Bunun totaldeki eser sahiplerine zararı 36 Milyon TL’dir.” dedi.

Tün bu gelişmeler devam ederken Youtube ise yaptığı açıklamalarda ”Biz Türkiye’de müzik eserlerini izletiyorum ama reklam almadığım için telif ödemem” diyor. Diğer ülkelerde telif hakkı ödemesine rağmen Türkiye’de telif ödemeleri gözardı edilmiş ve korsan yayına devam etmiştir.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Yapılan görüşmelerde eser sahibi meslek Birliği MSG 01.01.2013’ü bir milat kabul edip, bundan sonraki dönem için telif talep etti.  Aynı durum yapımcılar yönünden de geçerlidir diyen konuya yakın kaynaklar artık   Tarkan, Sezen Aksu, Gripin, Sinan Akçıl, Soner Sarıkabadayı, Gülçen ve Kenan Doğulu,  gibi birçok ünlü sanatçının üyesi olduğu MSG’nin 145 bin videosu Youtube’dan kaldırılamaya başlanmıştır  bilgisi verildi.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO