İş Güvenliği Denetimleri Başlıyor

Son Güncelleme : 05 Eylül 2014 - 16:41

Çalışma hayatını izleme, denetleme ve teftişe yetkili

olan Çalışma Bakanlığına bağlı İş Teftiş Kurulu

Başkanlığı 2014 yılı için denetim yapılacak sektör

ve alanları belirledi.

 

 

isyeri

2014 yılında denetimleri 1.100 kişilik bir müfettiş ekibi yapacak. Çalışma Bakanlığı bu denetimler öncesinde şu sıralar toplam 15 ilde işverenleri yapılacak denetimler konusunda bilgilendiriyor. Bu bilgilendirmeye rehberlik hizmeti adı verilmiş. Yani ceza yazmadan son bir kez daha uyulması gereken konular işverenlere anlatılıyor.
İlk olarak sosyal denetimler olarak adlandırılan, İş Kanunu’ndan kaynaklanan işyeri yükümlülükleri bakımından denetimler yapılacağını belirten uzmanlar,  denetimler kapsamında özellikle işyerlerinin çalışma sürelerine uyup uymadıkları, fazla çalışma yapan personele ilişkin haklar, ara dinlenmelerinin düzgün yapılıp yapılmadığı gibi konular bu yıl işyerlerinde sorgulanacaktır diyorlar.
Lokanta ve hazır yemek imalatı yapan işyerleri, dinlenme tesisleri ilk denetime gidilecek işyerleri. Çalışma Bakanlığı hazırladığı denetim planında ayrıca gemi yapımı, deniz taşımacılığı ve ardiye ve antrepoculuk iş kolunda faaliyet gösteren liman iş yerleri, kargo hizmeti veren iş yerleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, hazır beton, tuğla-kiremit, gübre-yem, mermer ocakları ve işleme tesisleri ile 50’den fazla çalışanı bulunan tarımsal işletmelerin denetimini de ilk planda gerçekleştirecek.
Çalışma Bakanlığının ikinci denetim alanı işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından denetimi. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerine çok sayıda yeni yükümlülük getirdi. İş Teftiş Başkanlığı bu kapsamda denetime gidecekleri sektör ve alanları belirledi.
Türkiye genelinde başlayacak denetimler için İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, ” yer altı ve yerüstü maden işletmeleri, mobilya sektörü, tarım sektörü, atık su arıtma tesisleri, yapı işyerleri, büyük inşaat işyerleri, elektrikli teçhizat imalatı, fabrikasyon metal ürünleri, kimyasal ürünler imalatı, mineral ürünler imalatı, patlayıcı madde imalatı, kimyasal gübre ve azot bileşiklerinin imalatı, motorlu kara taşıtı imalatı, makine ve ekipman imalatı, parlayıcı ve patlayıcı kimyasalların depolanması, tekstil ürünlerinin imalatı, kağıt ürünlerinin imalatı alanlarında denetimler başlayacak” uyarısını yapıyorlar.

 

 

2013’te 2 milyon işçi denetlenmiş

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı 2013 yılında 23 bin 138 teftiş gerçekleştirilmiş. Bu teftişlerin 14.367’si iş mevzuatı bakımından, 8.771’i iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapılan teftişler. Yapılan teftişler kapsamında işin yürütümü yönünden 1 milyon 350 bin işçiye ulaşılmış. İş sağlığı ve güvenliği açısından bakıldığında bu rakamın 825 bin kişi olduğu görülüyor. 2 milyondan fazla işçi yani toplam çalışanların yüzde 10’una yakın bir bölümünün durumu yapılan denetimlerle sorgulanmış.
İş Teftiş Kurulu Başkanlığı geçtiğimiz yıl toplam 85 milyon TL idari para cezası uygulamış. 6 bin 354 işyeri çeşitli nedenlerle idari para cezası ile karşılaşmış.

 

10645208_1530181137196495_2680613071624521651_n

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
orhan 6 Eylül 2014 / 23:48 Cevapla

değerli arkadaşlar:
2013 haziran ayında Tehlikeli ve Çok tehlikeli işlerde çalışanların sertifikalandırılması ile ilgili yönetmelik çıkarıldı. sertifikasız çalışan işçi başına ceza miktarınınında 1150 tl olduğu söylendi. bu eğitimleri nereden nasıl alabiliriz.