Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İSDEMİR GREVE ÇIKIYOR

15 TEMMUZDA GREVE ÇIKACAK

15 TEMMUZDA GREVE ÇIKACAK İSDEMİR’DE ÇELİK İŞ GENEL BAŞKANI CENGİZ GÜL GENEL MÜDÜRE ” TİTRE VE KENDİNE GEL SERMAYE HERKESİ KORUR ” DEDİ

 

Cengiz Gül “Ruhum, kalbim hep İsdemir’de oldu”

 

İşçilerin slogan ve alkışları arasında konuşmaya başlayan Cengiz Gül, yaklaşık 1.5 saat süren konuşması sırasında   İsdemir yönetimine önemli, mesajlar verdi.

İsdemir’de  grev tarihini 15 temmuz 2013 Pazartesi olarak açıklaYAN Genel Başkan Gül konuşmasının başında “Bu tarihi günde sizlerle omuz omuza olmanın gururunu yaşıyoruz. Ben genel başkan olarak hepinizin hizmetinde olduğumu söylemeye geldim. İskenderun’dan belki görevim nedeniyle fizikken ayrıldım ama ruhum, kalbim her zaman burada oldu. Giderken de sıkıntılı gitmedim. Bizden sonra burayı yönetecek bir kadroya teslim etmenin mutluluğunu yaşıyorum. İsdemir işçisinin ve onların ailelerinin asla boynu bükük kalmayacak” dedi.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, konuşmasının devamında ise “İşçi, örgütsüz ve sendikasız değil. Ne dümenler kurulursa kurulsun, ne oyunlar oynanırsa oynansın vız gelir tırıs gider. Bizim yüreğimiz aslan yüreğidir. Korkumuz yok. Başınızı asla eğdirmeyeceğiz. Yürekleri fare gibi olanları aslan gibi görmeyeceğiz. Bizler Metin Türker’in talebeleriyiz. 89’da onunla birlikte yola çıktık. Onunla Kardemir’de büyük bir mücadele başlattık.. Sevgili Türker, ruhun şad oldun. Senin o alın terini, dik duruşunu aynen devam ettireceğiz. Çünkü sen bize üç şey vasiyet etmiştin, Birincisi Çelik-İş’ti, ikincisi Kardemir A.Ş., üçüncüsü ise Karabük Spor’du. Bizler üç emanete de sahip çıktık. Metin Türker ‘siz mücadele ederseniz yenilmezsiniz’ derdi. Bizler de dik durmanın mücadelesini verdik” diye konuştu.

Teşviki kabul etmiyoruz

“İsdemir’de işler iyi gitmiyor. Teşvik adı altına işten çıkarılmalar var. Altı maaşı teşvik diye veriyorlar sonra ‘biz senle çalışmak istemiyoruz” diyorlar. İsdemir yönetimi adam gibi işten çıkarma yapsın. Direk ‘biz işten atıyoruz” desinler. TİS’in en önemli maddesi işte bu teşvik olacak. Teşviki asla kabul etmiyoruz. “ DİYEN Cengiz Gül ;  Geçmiş dönemde önce insan anlayışı vardı. Şimdi soruyorum buna inanıyor musunuz? Hepinizin hayır dediğini duyuyorum. Çalışanlar yönetime inanmıyorsa o işletme de işler iyi gitmiyor demektir.” Dedi.

TİTRE KENDİNE GEL GENEL MÜDÜR

Genel Başkan Gül işten atılanlara da değinerek “İki çocuklu mühendis işten atıldı. O mühendis iş için Cezayir’e gitmiş. Başka atılanlar da var. Onların vebalini kimler taşıyacak? Bu nedenle TİS’de iş güvencesi de olacak. Cengiz Gül’ün sakalını kestirmek çok pahalı oluyor diyorlar. Evet, sakalımızı öyle ucuz kestirmeyiz. Az önce TİS’den çıktık. Bize birinci yıl için yüzde 6.30, ikinci yıl içinde enflasyon oranında zam önerdiler. Bu teklifi işçimize soralım dedik. Onlar kabul ederse hemen dönüp TİS’i imzalarız dedik. Şimdi soruyorum önerilen zammı kabul ediyor musunuz? Yine hayır diyorsunuz. Sayın genel müdür TV’den bizi izliyor, buradan ona sesleniyorum, teklifiniz kabul edilmedi, genel müdürlük binasından ayrılabilirsiniz, beni beklemeyin.  İsdemir’de 200 tane lojman boş tutuluyor. Norm kadrolar ilerlemiyor. Bunları sorguluyoruz, işveren bunlara cevap veremiyor. İsdemir yönetimi, çalışanlarına değer vermez ise işçide ‘İsdemir iyi yönetilmiyor’ der. İsmail Akçakmak’tan sonra İsdemir iyi yönetilmiyor. Bakın İsmail Akçakmak dediğim de hepiniz bu ismi duyunca onu alkışladınız. İsmail Akçakmak, bizimle güldü, bizimle ağladı. Bizler böyle bir yönetim anlayışı istiyoruz. İşçi çıkartılırken gülen ve kahve tokuşturan bir yönetim istemiyoruz. İsmail bey döneminde 2000 işçi işten çıkartılacaktı. Maaşlarda yüzde 35 indireme gittik ve işten çıkarma olmadı. Şimdi herkes İsmail Akçakmak’tan ve o dönemin şube başkanı Cengiz Gül’den razı olsun diyor. Titre ve kendine gel genel müdür. Benim korumam gereken bu işçiler demelisin, sermayeyi herkes korur. Atatürk’ün ordusu İsdemir işçisinin emeğinin karşılığını vermek istemez olur mu? OYAK yönetimi işçinin hakkının verilmesinden rahatsız olmaz. Bunu İsdemir yönetimi duysun istiyorum” dedi.

Kimse OYAK üst yönetimini yanıltmasın

Çelik-İş Sendikası’na olan desteğin çığ gibi attırdığına da dikkat çeken Genel Başkan Gül  sözlerini şöyle noktaladı “Bölgenin tüm belediye başkanları ‘sonuna kadar arkanızdayız’ dediler. Kimse OYAK üst yönetimini yanıltmaya kalkmasın. Bize dört bir yandan destek varken İsdemir yönetimine Kuşeverler Derneği bile destek olmaz. Bunu da küçümsediğimden değil önemsediğimden söylüyorum. THY’de, Çaykur’da şöyle oldu, böyle oldu deniyor. Bizi diğer sendika ve kurumlarla karıştırmasınlar. Kimse bize aba altından sopa göstermeye kalkmasın. Belen Belediye Başkanımız en düşük ve en yüksek maaşı alan iki işçinin ücret bordosunu bana verdi. Bu ücretlerden düşük olan 2.330 TL, yüksek olan ise 3.377 TL idi. Yüksek fırınlarda çalışan, 1.800 derece Sinter’de çalışan işçimiz Belen’deki işçiden daha mı az alacaktır? Bunun cevabının verilmesini istiyorum”

İSDEMİR DİKEN ÜSTÜNDE