Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İŞTE SON ANKET ÇALIŞMASI

İŞTE SON ANKET ÇALIŞMASI 

İŞTE SON ANKET ÇALIŞMASI 

GENAR Araştırma Şirketi, 17 Aralık operasyonunun ardından milletin ekonomik ve politik algılarını değerlendirmek için önemli bir anket çalışması yaptı.lider

GENAR Araştırma Şirketinin , 17 Aralık’ta başlatılan soruşturmanın ardından halkın ekonomik ve politik algılarını değerlendirmek için 30 büyükşehirde yaptığı ankete 3 bin 181 kişi katıldığı ve anketten, milletin 17 Aralık soruşturmasına güvenmediği sonucunun çıktığı belirtildi.

PARTİLERİçinde yolsuzluk olabilir fakat gerçekte siyasi bir operasyondur ve hedefi başbakandır görüşüne katılıyor musunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 52.9’u “Hedef Başbakan Erdoğan” dedi. Operasyonun arkasında uluslar arası güçlerin olduğuna inananların oranı yüzde 70.6 iken, ankete katılanların yüzde 63.3’ü son hadiselerin büyüyen Türkiye’nin önünü kesmek için yapıldığına inandığını yine 17 Aralık operasyonu gerçek bir yolsuzluk operasyonudur, arkasında hiçbir siyasi amaç yoktur görüşüne katılıyor musunuz? Sorusuna ise Katılımcıların yüzde 57.3’ü “Hayır” dedi. Operasyonun arkasında Fethullah Gülen cemaatinin olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 73 iken, ankete katılanların yüzde 73.9’u da paralel devletin varlığına inandığını söyledi.

17 Aralık’tan beri süregelen AK Parti Hükümeti ve F.Gülen cemaati arasında yaşanan tartışmada hükümeti mi yoksa cemaati mi haklı buluyorsunuz” sorusuna verilen yanıtlarda “Hükümet haklı” diyenlerin oranı yüzde 61.7, yüzde 17.2’si “cemaat haklı” dediği , “Dershaneler konusunda hükümet mi yoksa Gülen cemaati mi haklı” sorusuna ise katılımcıların yüzde 57.8’i hükümetin haklı bulduğunu Cemaati haklı bulanların sadece yüzde 28.8 oranında kaldığı görüldü . GENARKatılımcıların yüzde 48.9’u da 2015’te de iktidarda AK Parti’nin olması gerektiği görüşünde.

CHP 25.3 ile ikinci görünürken, koalisyon olur diyenlerin oranı 22.4. Katılımcıların yüzde 47.5’i de Türkiye’deki en karizmatik liderin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemesi dikkat çekici olurken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 14.2 ile ikinci sırada yer alırken, MHP lideriDevlet Bahçeli yüzde 10.1 ile üçüncü BDP lideri Selahattin Demirtaş yüzde 5.2 ile dördüncü oldu.

Türkiye genelinde ki bu yaklaşımlar sonrası sosyologların ve sosyal araştırmacıların AK Parti iktidarının bu seçimlerde de % 50 barajına yakın bir seçim yaşanabileceğine dikkat çekmeleri önümüzde ki süreçte de hükümetin değişmeyeceğinin göstergesi olarak yorumlanıyor.

kaynak sabah 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO